Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Środa Popielcowa - dla katolików rozpoczyna się "czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy"

Opublikowany: 2017-03-01 11:13 Autor: Magda Dzienisz

Dziś Środa Popielcowa, w kościele katolickim otwierająca 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Wielu wiernych podąży dziś do kościoła, by posypać głowy popiołem i rozpocząć przygotowania do Świąt Zmartwychwstania.

Środa Popielcowa, na Kaszubach „Pòpielcowô Strzoda”, jest bardzo ważnym dniem w katolickiej wierze. O północy rozpoczął się Wielki Post, kończący okres karnawału. Wierni przez 40 dni oczekiwać będą na Święta Zmartwychwstania, a dziś kapłani posypią głowy wiernych popiołem. Gest ten, jak wyjaśniają księża z kartuskiej kolegiaty, jest „zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia”.

- W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego – czytamy na stronie parafii pw. WNMP w Kartuzach.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/Magda Dzienisz

W Popielec katolików obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości.

- Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – wyjaśniają księża.

Przed laty Kaszubi wierzyli, że w noc poprzedzającą Środę Popielcową w karczmach pojawia się „purtk” – diabeł, który batem wygania ostatnich balowiczów. Z kolei w Popielec w kaszubskich domach chowano wszystkie instrumenty muzyczne. Wyciągano je dopiero po zakończeniu Wielkiego Postu.

W tym roku okres Wielkiego Postu potrwa od 1 marca do 13 kwietnia. Zakończy się w Wielki Czwartek, którym rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne. Wielkanoc w 2017 r. przypada 16 kwietnia.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # popielec

  Czas Wielkiego Postu to czas zmiany dotychczasowego stylu życia. Proponuję, aby internauci wzieli odpowiedzialność za słowo pisane na forach.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  CZY TYLKO OD 18 DO 60??? JAK TO SIĘ ZMIENIA - WKRÓTCE BĘDZIE OD 30 DO 30??

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  kolejny pogański zwyczaj....może warto zacząć czytać Biblię zamiast wierzyć w zabobony ?

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @popielec

  zdecydowanie popieram, niestety jednak jak co roku ludzie idą do kościoła, sypią głowy i niczego nie zmieniają, nadal tkwią w złości, nienawiści i zazdrości - szkoda że robią to tylko na pokaz albo z przyzwyczajenia bo wypada

 • 2 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@popielec

  Jak można się zmienić skoro nie zna się prawdziwego Boga ? Wiara w fałszywa Trójcę powoduje, że tak naprawdę katolicy nie przejmują się swoim zachowaniem bo przecież fałszywy bożek zwany Trójcą i tak nic im nie zrobi .

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  w CCC wyprzedaze juz byly,ze tez ciebie nikt nie kupuje,krynico madrosci..

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ccc

  mądrość masz w biblii, parafianinie ;)

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wurszta

  Łed wurszte ju so strzimia, ale łed młejij białci - nigde. Chłecle łena tyż taku miąsnu je. Aptit
  na nia móm ju i inszi tyż.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Post

  Spróbujmy co dziennie zmówić jedno" Ojcze Nasz " za tych co nas denerwują( których nie cierpimy, robią nam na złość) , a drugie za nas samych...może się dużo zmienić ...

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # popielec

  Święte słowa. Tak zrobię. Dziękuję za podpowiedź.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Post

  Tylko zrób to na pewno codziennie i bezbłędnie.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.