Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Żukowo. Misterium Męki Pańskiej. Inscenizację obejrzało kilkuset wiernych

Opublikowany: 2017-04-09 21:43 Autor: Magda Dzienisz

Parafianie z kościoła pw. WNMP w Żukowie oraz mieszkańcy gminy już po raz czwarty przygotowali Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja z muzyką na żywo transmitowana była również na telebimie. W tym roku na dużym ekranie zaprezentowano krótkie filmiki-przesłania.

Na Placu Mariackim w Żukowie zgromadziło się kilkuset wiernych, by obejrzeć inscenizację męki i śmierci Chrystusa. Już po raz czwarty w role Jezusa, apostołów, Piłata, rycerzy, Maryi wcielili się parafianie i mieszkańcy gminy.

Wzruszające widowisko przygotowali pod kierunkiem Janusza Stoppy, a inscenizacji towarzyszyła muzyka na żywo. Całość można było oglądać również na telebimie, a nowością w tym roku były filmiki skłaniające do refleksji nad własnym życiem, postępowaniem i wiarą w Boga.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Sagan podziękował za obecność wszystkim wiernym, a także osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Wyrazy wdzięczności skierował również ku księdzu Ireneuszowi Bradtkemu, który był dziś obecny w Żukowie. Pierwsze misteria były odtwarzane, gdy to on pełnił funkcję proboszcza w żukowskiej parafii.

- To niezwykle ważne, że możemy być razem i razem wejść w Wielki Tydzień. Wydarzenia takie są dla nas wielkim skarbem, okazją do spotkania z Bogiem, który kocha człowieka. Dziękuję wszystkim aktorom, a to są w większości amatorzy. To oni dają swój czas i serce, aby takie widowisko mogło powstać – podkreślał ks. Krzysztof Sagan.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [98]

 • 4 29 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Piękne dzieło w mojej parafii. Dla mnie Niedziela Palmowa to szczególny dzień, 27 lat temu pierwszy raz wystąpił zespół MASSUANA.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  kiedy i gdzie koncert jubileuszowy ?

 • 21 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirk

  Panie Tomaszu, czy Pan naprawdę myśli, że pod takim artykułem, taki komentarz to dobry pomysł?

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Dorniak

  No tak, najważniejsze, że to Pana parafia.

 • 11 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorniak, daj już spokój

  Dorniak, wyluzuj już chłopie , wyluzuj, bo tych wypocin nie da się czytać .

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olo

  Piękne zdjęcia. Brawa dla aktorow, którzy z zaangażowaniem podeszli do zadania. Świetne kostiumy. Dobra alternatywa dla nudnych dróg krzyżowych w kościołach.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do olo

  A ty co chciałeś na"nudnych drogach krzyżowych" pic tańczyć ? Opanuj się i myśl głąbie zanim napiszesz co brak wyczucia prostaku żenada

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lepszy muzyk

  czyli tak wielkie wydarzenie jakim jest Misterium Męki Pańskiej nie jest ważne, ważne jest tylko to, że zagrało się pierszy raz... prosze, prosze, najpierw powyzywac ludzi od idiotów jeżeli mają odmienne poglądy a teraz takie coś.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec zukowa

  Piękne wydarzenie brawo dla księdza proboszcza

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kobieta

  Raczej brawo dla Pana Stoppy Janusza!

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Szkoda, że ludzie nie wiedzą kim tak naprawdę jest Jezus a kim jest Jahwe.
  Warto zacząć czytać Biblię zamiast tworzyć zafałszowane teatrzyki.
  Pozdrawiam !

 • 2 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Gratuluję p. Januszowi Stopa za przygotowanie Misterium. Hejterom dziękujemy, nie potrafią uszanować żadnej świętości.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ela

  @ccc

  Zafałszowany to jest wasz Przekład Nowego Świata.

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Ela

  Jesteś pewna ? To może powiedz mi dlaczego w "katolickiej" Biblii Tysiąclecia w II jej wydaniu jest w ST imię Boga Jahwe a z pozostałych przekładów imię to usunięto ? Twoim zdaniem twój kościół nie kłamie usuwając najważniejsze imię ? Może jednak rację mają świadkowie, którzy imię Boga Jahwe przywrócili do Biblii tam gdzie powinno ono być ?

  Pozdrawiam !

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Słowo Jehowa jest wynikiem błędnego odczytania starotestamentalnego imienia Boga. Jak wiadomo, alfabet hebrajski składa się wyłącznie ze spółgłosek. W Biblii Hebrajskiej imię Boże zapisywane jest czterema spółgłoskami: JHWH, (jest to tzw. Tetragram). Żydzi przez szacunek i ze strachu przed niegodnym wymawianiem imienia Bożego, czytając tekst biblijny, zastępczo używali innych określeń Boga, jak Adonaj czy Elohim. W średniowieczu żydowscy uczeni wymyślili system oznaczania także samogłosek i dopisali do tetragramu znaki samogłoskowe wzięte z imion Adonaj i Elohim, aby w ten sposób zaznaczyć, że właśnie te słowa powinno się wymówić zastępczo. Ludzie niedouczeni odczytali wtedy tetragram jako „Jehowah”. To mniej więcej tak, jakbyśmy pod spółgłoski słowa „Łódź” podłożyli samogłoski słowa „miasto”, wyjdzie nam wtedy jakieś „Łidaźo”. Prawdopodobnie imię Boga w Starym Testamencie brzmiało Jahwe i taką wersję znajdziemy w przekładach katolickich (Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej i innych), ale tak naprawdę nie mamy stuprocentowej pewności. Świadkowie Jehowy przywiązują zaś taką wagę do tego, aby Boga nazywać Jehową, ponieważ to odróżnia ich od chrześcijan, dla których najważniejszym imieniem, imieniem, na które zgiąć się ma wszelkie kolano, jest imię Jezus. Z tego samego powodu świadomie zerwano z symboliką krzyża, zastępując go prostym palem.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Chrześcijanie nie usunęli imienia Jahwe, które jest używane do dzisiaj. Katechizm katolicki naucza m/n w art 206 "Objawiając swoje tajemnicze imię JAHWE (JHWH), "Ja Jestem Tym, Który Jest", "Ja Jestem Tym, Który Jestem" lub "Ja Jestem, Który Jestem". Jahwe nie Jehowa. W jehowickim przekładzie Pisma Świętego (Przekład Nowego Świata) dla podparcia swoich nauk, w całości zastąpiono imię Jahwe na Jehowa. Zmieniali określenie "Pan" na "Jehowa" co jest jawną profanacją a zarazem fałszowaniem Słowa Bożego. Ten "zabieg" posłużył im do pomniejszenia godności osoby Chrystusa. W ten sposób wypaczyli wiele wersetów podkreślających Bóstwo Chrystusa, a tym samym by móc zaprzeczyć prawdzie głoszącej że Jezus jest Bogiem.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  jutro jest sesja czy beda jakieś relacje z sesji ?

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirk

  Panie Tomaszu, naprawdę Pan nie rozumie, że ci "hejterzy" właśnie wzywają Pana do poszanowania świętości.

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Może wskażesz mi w którym waszym kościele używa się imienia Boga Jahwe ? Skoro uznajecie imię Boga to dlaczego usuwacie je z waszych przekładów Biblii ? Skoro uznajecie , że Jahwe jest Bogiem to co to jest ta Trójca ? Skoro waszym zdaniem Bóg ma na imie "Pan" to dlaczego i Jezusa nazywacie Panem ? To ilu jest tych Bogów i Panów ? Przeczytaj dokładnie Dekalog, księga Wyjścia 20 rozdział, Jahwe mówi jasno - tylko On jest Bogiem i nie ma żadnego innego, Jezus mówi w Mateusza, 22 rozdział, dokładnie to samo - więc kto kłamie ? Jezus i Jahwe czy twoja sekta ?

  Pozdrawiam !

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Syn Boży zstąpił z nieba, aby objawić nam Ojca. „Boga nikt nigdy nie widział, Ten jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył" (Jan 1,18). „Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić" (Mat. 11,27). Gdy jeden z uczniów prosił Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca", odpowiedział mu Pan Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze mnie nie poznałeś? Kto mnie zobaczył, zobaczył także Ojca; dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?" (Jan 14,8.9). Zastanówmy się jeszcze nad słowami „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10,30) które zostały wypowiedziane podczas spotkania Jezusa z Żydami usiłującymi oskarżyć Go o cokolwiek. Kiedy więc Jezus powiedział te słowa, Żydzi chcieli Go ukamienować. Mówili Jezusowi: „Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga” (J 10, 33). Skoro tak to odebrali współcześni Jezusowi słuchacze, a On temu nie zaprzerczył, to czy ŚJ mogą twierdzić, że rozumieją to lepiej dzisiaj, prawie 2.000 lat później?

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Wielokrotnie słyszałem imię Jahwe zarówno w kościele, jak i na lekcjach religii. Nie usuwamy imienia Jahwe- przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałem wcześniej.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Z treści Nowego Testamentu można wywnioskować, że w jedynym Bogu, który jest Miłością, są trzy Osoby. Osoba, w przeciwieństwie do rzeczy, jest kimś, kto może poznawać, kochać, działać.

  Pismo św. przedstawia Boga Ojca jako Boską Osobę zdolną poznawać, miłującą swojego Syna i nas, pragnącą nas zbawić, posyłającą swojego Syna.

  Również Syn Boży jest osobą. Uważa się On za równego Ojcu, dlatego mówi do apostoła Filipa: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14,9). Chociaż Chrystus świadom jest swojej równości i jedności z Ojcem (por. J 14,10-11), jednak zwraca się do Niego jako do odrębnej Osoby, modli się do Niego, rozmawia z Nim. Chrystus, Syn Boży, jest osobą dlatego, że posiada odrębność osobową, potrafi poznawać, kochać i działać.

  W świetle nauczania Pisma św. również Duch Święty jawi się jako odrębna osoba, zdolna oświecać człowieka i rozpalać w jego sercu miłość Bożą (por. Rz 5,5). Ten Duch jest zdolny do poznania, ponieważ przenika wszystko „nawet głębokości Boga samego” (1 Kor 2,10), zdolny do miłości, skoro wznieca w nas miłość Bożą. On to posiada niezwykłą, Boską moc odradzania człowieka (por. J 3,5), czynienia go dzieckiem Bożym (por. Rz 8,14-16), doskonalenia jego modlitwy (por. Rz 8,26-27). Duch Święty pomaga nam wyzwolić się z wewnętrznej niewoli egoizmu (por. Ga 5,16-25). Duch Święty spełnia też ważną rolę w Kościele. On bowiem jednoczy Kościół i zespala go w jedno Mistyczne Ciało Chrystusa, w którym każdy ma do spełnienia określone przez Jego dar zadanie (por. 1 Kor 12,1-31). Tenże Duch udziela sił wszystkim należącym do Kościoła, aby – jak pierwsi uczniowie – gorliwie troszczyli się o jego wzrost i rozszerzenie się w całym świecie (por. Dzieje Apostolskie).

  Biorąc pod uwagę naukę Pisma św., Kościół określił, że jest tylko jeden Bóg, jednak w trzech Osobach Boskich. W pewnym zatem sensie Bóg jest doskonale zjednoczoną wspólnotą, chociaż każda z osób zachowuje swoją odrębność osobową. Jedność trójosobowego Boga pozostanie dla nas największą tajemnicą.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Tomasz Dorniak MASSUANA

  Chwali się pan tym że 27 lat temu była w Kwietniu Niedziela Palmowa czy jest Pan tego pewien w 100%

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  w 1990 roku czyli 27 lat temu niedziela PALMOWA była 8 kwietnia wiec Panie Tomaszu prosimy o wyjasnienie zaistniałej sytuacji skad ta rozbiezność dat u Pana ?

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  czy Pan Stoppa zaangażował sie w to misterium za darmo czy wystawił rachunek ?
  Wielki szacun dla Ks.Proboszcza Sagana.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Ja też mam do Ciebie kilka pytań:
  Dlaczego mówicie, że Jezus to "bóg" (przez małe "b"), skoro ich Biblia w J 20:28 podaje "Mój Pan i mój Bóg"?
  Dlaczego raz uczycie, według swej Biblii, że Jezus jest "bogiem" (J 1:1; por. "jednorodzony bóg" J 1:18), a innym razem że jest "Bogiem" (J 20:28; por. "Potężny Bóg" Iz 9:6)?
  Dlaczego uczycie, że Jezus nie jest wszechmocny, skoro wasza Biblia podaje: "Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi" Mt 28:19?
  Na czym polega wszechmoc Ojca, i czego Syn nie mógłby dokonać, skoro wasza Biblia mówi "Cokolwiek bowiem Ten czyni, podobnie czyni również Syn" (J 5:19)?
  Dlaczego uczycie, że Jezus jest stworzony, skoro wasza Biblia mówi, że to "jednorodzony bóg" (J 1:18)?
  Kto rodzi się z Boga, a kto rodzi się z człowieka?
  Czy Synem zrodzonym z Boga nie jest "Bóg" (J 1:18), tak jak z człowieka człowiek?
  Jak godzicie to, że Jezus będąc dla was "stworzeniem" jest zarazem Stwórcą wszystkiego (Hbr 1:10, J 1:3, Kol 1:16)?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pepowo

  Piękne przedstawienie brawo dla organizatorów.

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @ccc
  Najpierw dowiedz się kim jest bóg. Jak wiesz Biblia szatana też nazywa bogiem. Jezus nigdy nie był i nie będzie Bogiem równym swojemu Ojcu czyli Jahwe. Wynika to jasno z Biblii. Uczepienie się dwóch wersetów wyrwanych z kontekstu może spowodować, że za chwilę powiesz, że szatan to też bób więc mamy juz kilku bogów .
  Skoro sam Jezus mówi, że dano mu wszelką wladzę to jak myślisz ? Kto mu dę władzę dał ? Ktoś niższy od Jezusa czy ktoś wyższy od Jezusa ? Poza tym przeczytaj dokładnie np to :
  "27 Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego10. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał. 28 A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich. 1 Kor 15

  Jezus to jednorodzony bóg - to prawda ale to znaczy tyle, że ma naturę taką samą jak Jahwe. Zauważ np ja i prezydent Duda mamy taka samą naturę ale czy ja mam taka władzę jak prezydent ? Nie....podobnie jest i z Jezusem - natura taka sama jak Jahwe ale władza mniejsza.

  Jezus jest osobą, która była pierwszą rzeczą stworzona przez Jahwe. Jak sądzisz , do kogo Jahwe mówi te słowa : "26 3A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» Rdz 1,26 ?
  Jahwe stwarzał wszystko przez Jezusa co jasno widać czytając Biblię .

  Pozdrawiam !

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Mam kolejne pytanie.
  Napisałeś "Skoro sam Jezus mówi, że dano mu wszelką wladzę to jak myślisz ? Kto mu dę władzę dał ?"(pis.org.)
  Co jest większe niż wszelka władza?
  Nadal czekam na odpowiedzi na pozostałe pytania.
  Jak pewnie zauważyłeś ja na Twoje odpowiedziałem.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Napisałeś też, że się uczepiłem dwóch wersetów. Masz kolejne:
  Mt 1:23 " Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami."
  Iz 9:5 "Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju."
  Ap 1:17-18 mówi że Jezus jest "Pierwszym i Ostatnim", Iz 44:6 "Tak mówi Pan, Król Izraela i Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga."
  Ap 1:8 "Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." Ap 22:12-13 "Oto przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze Mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca. 13 Jam Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.
  1J 4:14 "My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata." Iz 43:11 "Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.
  1 Kor 10:4 i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus." 2Sm 22:32 "Bo któż jest bogiem, prócz Pana lub któż jest skałą, prócz Boga naszego?"
  J 5:22 "Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi," Ps 94:1-2 Boże, Mścicielu, Panie, Boże, Mścicielu, ukaż się! 2 Powstań Ty, który sądzisz ziemię,(...)
  Jezus Chrystus to Bóg Człowiek, i Syn Boga Ojca. (1 J 5,20) mówi "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym." Jest to najważniejsza, kluczowa prawda chrześcijańska. Wmawianie takich herezji wręcz ośmiesza, tak jak wmawianie o 24.00 w nocy że jest dzień.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  @ccc

  Widać nie tylko na moje pytania nie odpowiadasz do końca, ważne jest tylko co ty masz do powiedzenia, i to pod każdym artykułem dotyczącym Naszych chrześcijańskich spraw...

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mart

  Ja też mam kilka pytań do ccc:
  Dlaczego wstawiliście do Nowego Testamentu imię Jehowa, choć nie ma ani jednego skrawka papirusu Nowego Testamentu z tym imieniem?
  Dlaczego uważacie, że Jezus używał imienia Jehowa, skoro w Biblii jest wiele Jego modlitw, a ani jedna nie zawiera go ("Abba, Ojcze" Mk 14:35-36, "Eloi (...) to znaczy: Boże mój" Mk 15:34, "Ojcze nasz" Mt 6:9, "Ojcze" J 11:41, "Ojcze, Panie nieba i ziemi" Mt 11:25, "Ojcze Święty" J 17:11, "Ty, Ojcze" J 17:5, "Ojcze sprawiedliwy" J 17:25)?
  Dlaczego w związku z tym uczycie: "Dla Jezusa imię Boże musiało mieć żywotne znaczenie, bo nieraz wymieniał je w swoich modlitwach" ("Imię Boże, które pozostanie na zawsze" 1987 s. 5)?
  Czy występowanie Ojca, Syna i Ducha Świętego razem (np. Mt 28:19) neguje użycie słowa "trzej", czy "Trójca"?
  Jednym z waszych zarzutów jest to, że słowo "Trójca" nie występuje w Biblii. Czy w związku z tym używacie tylko terminów zaczerpniętych z Pisma Świętego? Jeśli tak, to nasuwa się pytanie: Gdzie w Biblii występują ważne terminy waszej nauki np.: "organizacja", "teokracja", "rząd", "towarzystwo", "prezes", "ciało kierownicze", "rok 1914", "Bóg jest seniorem, a Jezus juniorem..." (Czy wierzyć w Trójcę" 1989 s. 16)?
  Co właściwie wskrzesił Bóg, jeśli ciało Jezusa zostało zdematerializowane, a ducha czy duszy On nie posiadał?
  Czy Bóg stworzył 'dublet' osoby Chrystusa, jeśli nie istniał żaden duch Jezusa, a ciało Jego uległo dematerializacji?
  Dlaczego uczycie, że Jezus zmartwychwstał jako duch, skoro mówił On, że "duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam" (Łk 24:39)?
  Dlaczego, jeśli Jezus miałby być duchem, bez ciała, starał się udowodnić Apostołom, że nie jest duchem (Łk 24:37-43)?
  Dlaczego Apostołów, którym "zdawało się, że widzą ducha" (Łk 24:37), miałby On wprowadzać w błąd i udawać, że nie jest duchem?
  Po co Apostołom byłby potrzebny znak rzekomego "niewidzialnego" przyjścia Jezusa (Mt 24:3), skoro oni mieli być w przyszłości z "widzialnym" dla nich Chrystusem (J 14:3)?

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @ccc

  Odpowiedziałem ci jasno, że Jezus dostał władzę od Jahwe i na koniec sam Jezus będzie poddanym swojemu Ojcu, przytoczyłem ci na to konkretny werset a ty dalej swoje .
  Cytujesz Izajasza i dalej wstawiasz "Pana" zamiast Jahwe ! Człowieku, w ST nigdzie nie ma tak, że Jahwe to Pan ! To twoja sekta usuwa imię Boga nawet ze ST tylko po to aby Jezusa uczynić najwyższym Bogiem co jest klamstwem ! Zgadza się, że Emmanuel znaczy tyle co Bóg z nami - Bóg to nie Jezus ale Jahwe !
  Wskażesz mi wersety, które mówią, że Jezus jet Bogiem równym Jahwe ? Cytujesz Psalm 94 i po raz kolejny fałszujesz Biblię - tam jest imię Jahwe a nie słowo "pan".

  Odpowiadam na twoje pytania, ty cały czas unikasz odpwiedzi skąd masz naukę o Trójcy . Wskaż wersety, które mówią, że duch święty to jest osoba . Ja takich w Biblii nie znajduję, wskaż wersety, które mówią, że Jezus jest równy Jahwe. Ja ci wskazałem, że Jezus sam mówi, że Ojciec większy jest od Niego . Czekam .

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @mart

  Jezus nie raz cytuje ST. Czy twoim zdaniem jeśli w ST w oryginale występuje imię Jahwe to Jezus cytując ST usuwał to imię ?
  Skoro Jezus jest synem Jahwe to nie dziwi mnie to, że zwracał się do Niego Ojcze. Ja do mojego ojca też nigdy nie zwracam się po imieniu. Wszyscy doskonale wiedzieli o tym, że Jezus jest synem Jahwe a nie np Zeusa czy Światowida.
  Z kontekstu Mt 28,19 nie wynika, ze jest coś takiego jak Trójca. Jak wiesz np wyroki w Polsce też są w imię Rzeczpospolitej, czy Rzeczpospolita to osoba ? Chyba nie.
  Terminy organizacja czy prezes nie mają nic wspólnego z wiarą w Jahwe. Czy w Biblii występuje np słowo papież albo proboszcz albo encyklika ? Chyba też nie. Jak wiesz Jahwe też w narodzie Izraelskim miał swoją organizację, podobnie dzisiaj ci którzy głoszą chwałe Jahwe są zorganizowani, wszak Jahwe to Bóg porządku a nie bałaganu .
  Jezus został wskrzeszony w ciele ale do nieba nie wstąpił w ciele bo jak słusznie piszesz ciało i krew nie mogą wstąpić do nieba. W/g Biblii nikt nie posiada duszy bo duszą jest każda istota żywa. Ty jesteś duszą , ja , kazdy człowiek.

  Pozdrawiam !

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @mart
  Apostołowie będą w niebie z Jezusem, będą Go widzieli , Jezus przyszedł na ziemię ale niewidzialnie , znaki jego przyjścia już są o czym przeczytasz np w 24 rozdziale Mateusza.
  Jak wiesz, nie wszyscy idą do nieba, człowiek od początku miał żyć wiecznie na ziemi i póki co Jahwe tego zamierzenia nie zmienił .
  Pozdrawiam !

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mart

  Nie widzę odpowiedzi na pytania:
  Dlaczego wstawiliście do Nowego Testamentu imię Jehowa, choć nie ma ani jednego skrawka papirusu Nowego Testamentu z tym imieniem?
  Czy występowanie Ojca, Syna i Ducha Świętego razem (np. Mt 28:19) neguje użycie słowa "trzej", czy "Trójca"?
  Co z terminami: teokracja", "rząd", "towarzystwo", "ciało kierownicze", "rok 1914", "Bóg jest seniorem, a Jezus juniorem..." (Czy wierzyć w Trójcę" 1989 s. 16)?
  Odpowiadając mi pytaniem na pytanie cyt:"Czy w Biblii występuje np słowo papież albo proboszcz albo encyklika ? " i od razu sobie odpowiadając "Chyba też nie", rozumiem, że zgadzasz się ze mną, że nie wszystko w co wierzycie zostało zapisane w Piśmie Świętym.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jehowi- sekta

  Pewne elementy organizacji życia i sprawowanych praktyk Świadków Jehowy mają charakter sekciarski. Powstałym w XIX w. jako spółka akcyjna Towarzystwem Strażnica kieruje prezes stojący na czele zarządu nazywanego Ciałem Kierowniczym. Jego siedziba znajduje się w Brooklynie. Świadkowie Jehowy uważają, że Ciało Kierownicze to tak naprawdę kanał, poprzez który przemawia Jehowa, a wydawane przez Towarzystwo Strażnica gazetki i broszurki są traktowane jako swoisty biuletyn informacyjny pochodzący od samego Boga. Typową cechą sekty jest głoszenie, że posiada się wyłączność na prawdę i że tylko w sekcie można się zbawić. Sekciarski charakter ma rygorystyczne stosowana zasada ostracyzmu. Od członków wymaga się, aby zerwali wszelkie kontakty i unikali tych, którzy opuścili ich organizację lub zostali z niej wydaleni. Przełożeni zborów żądają też ślepego posłuszeństwa. Ponadto wpaja się mocne przekonanie, iż dostrzeganie jakichkolwiek błędów organizacji - np. nietrafne przepowiednie końca świata, brak logiki i konsekwencji w swych naukach - oraz wątpliwości co do doktryny, to oznaka duchowej słabości jednostki. Świadkowie Jehowy mają obowiązek intensywnego starania się o nowych członków. Ilość godzin głoszenia, czyli chodzenia od drzwi do drzwi, zaczepiania ludzi w parku, na ulicy, jest spisywana i przekazywana przełożonym. Werbując nowe osoby, stosują typową dla sekt metodę „bombardowania miłością”. Pewne informacje są niedostępne dla zwykłych wyznawców, ale wyłącznie dla starszych zboru. Ponieważ Świadkowie Jehowy głoszą w parach, pilnują siebie nawzajem, gdyż mają obowiązek zdawania relacji o postawie osoby, z którą chodzą po domach. Nie mogą np. przyjąć od nas żadnej broszurki, bo towarzysz doniósłby o tym fakcie. Są to elementy psychomanipulacji i prania mózgu bardzo typowe dla sekt.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Nie odpowiedziałeś na następujące pytania:
  1. Jaka władza jest większa niż wszelka władza?
  2. Dlaczego mówicie, że Jezus to "bóg" (przez małe "b"), skoro ich Biblia w J 20:28 podaje "Mój Pan i mój Bóg"?
  3. Dlaczego raz uczycie, według swej Biblii, że Jezus jest "bogiem" (J 1:1; por. "jednorodzony bóg" J 1:18), a innym razem że jest "Bogiem" (J 20:28; por. "Potężny Bóg" Iz 9:6)?
  4. Na czym polega wszechmoc Ojca, i czego Syn nie mógłby dokonać, skoro wasza Biblia mówi "Cokolwiek bowiem Ten czyni, podobnie czyni również Syn" (J 5:19)?

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Jeśli chodzi o Trójce Świętą , powtórzę:
  Z treści Nowego Testamentu można wywnioskować, że w jedynym Bogu, który jest Miłością, są trzy Osoby. Osoba, w przeciwieństwie do rzeczy, jest kimś, kto może poznawać, kochać, działać.
  Pismo św. przedstawia Boga Ojca jako Boską Osobę zdolną poznawać, miłującą swojego Syna i nas, pragnącą nas zbawić, posyłającą swojego Syna.
  Również Syn Boży jest osobą. Uważa się On za równego Ojcu, dlatego mówi do apostoła Filipa: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14,9). Chociaż Chrystus świadom jest swojej równości i jedności z Ojcem (por. J 14,10-11), jednak zwraca się do Niego jako do odrębnej Osoby, modli się do Niego, rozmawia z Nim. Chrystus, Syn Boży, jest osobą dlatego, że posiada odrębność osobową, potrafi poznawać, kochać i działać. W świetle nauczania Pisma św. również Duch Święty jawi się jako odrębna osoba, zdolna oświecać człowieka i rozpalać w jego sercu miłość Bożą (por. Rz 5,5). Ten Duch jest zdolny do poznania, ponieważ przenika wszystko „nawet głębokości Boga samego” (1 Kor 2,10), zdolny do miłości, skoro wznieca w nas miłość Bożą. On to posiada niezwykłą, Boską moc odradzania człowieka (por. J 3,5), czynienia go dzieckiem Bożym (por. Rz 8,14-16), doskonalenia jego modlitwy (por. Rz 8,26-27). Duch Święty pomaga nam wyzwolić się z wewnętrznej niewoli egoizmu (por. Ga 5,16-25). Duch Święty spełnia też ważną rolę w Kościele. On bowiem jednoczy Kościół i zespala go w jedno Mistyczne Ciało Chrystusa, w którym każdy ma do spełnienia określone przez Jego dar zadanie (por. 1 Kor 12,1-31). Tenże Duch udziela sił wszystkim należącym do Kościoła, aby – jak pierwsi uczniowie – gorliwie troszczyli się o jego wzrost i rozszerzenie się w całym świecie (por. Dzieje Apostolskie).
  Biorąc pod uwagę naukę Pisma św., Kościół określił, że jest tylko jeden Bóg, jednak w trzech Osobach Boskich. W pewnym zatem sensie Bóg jest doskonale zjednoczoną wspólnotą, chociaż każda z osób zachowuje swoją odrębność osobową. Jedność trójosobowego Boga pozostanie dla nas największą tajemnicą.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Odnosząc się do Twojej prośby: ” Wskażesz mi wersety, które mówią, że Jezus jet Bogiem równym Jahwe ?” Powtórzę:
  Gdy jeden z uczniów prosił Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca", odpowiedział mu Pan Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze mnie nie poznałeś? Kto mnie zobaczył, zobaczył także Ojca; dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?" (Jan 14,8.9)
  „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10,30) które zostały wypowiedziane podczas spotkania Jezusa z Żydami usiłującymi oskarżyć Go o cokolwiek. Kiedy więc Jezus powiedział te słowa, Żydzi chcieli Go ukamienować. Mówili Jezusowi: „Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga” (J 10, 33). Skoro tak to odebrali współcześni Jezusowi słuchacze, a On temu nie zaprzerczył, to czy ŚJ mogą twierdzić, że rozumieją to lepiej dzisiaj, prawie 2.000 lat później?

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KRÓTKA HISTORIA SEKTY ŚWIADKÓW JEHOWY

  Organizacja świadków Jehowy została założona w Pensylwanii w 1872 roku przez Charlesa Taze Russella, byłego kongregacjonalistę. Porzucił on pracę w pasmanterii, wyrzekł się ortodoksyjnego protestantyzmu rodziców i zaczal na własną rękę studiować Biblię, a także organizować grupy badające Pismo Święte. Jego następcy dwukrotnie zmieniali nazwę organizacji. Początkowo nazywano ich russelitami, następnie stali się międzynarodowymi badaczami Biblii, a w 1931 r. przyjęli nazwę świadków Jehowy, zapożyczając to określenie z Księgi Izajasza, gdzie Jehowa mówi: „Wy jesteście moimi świadkami" (43,10). Russell wiele podróżował głosząc posłannictwo zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Organizował również liczne zgromadzenia. W 1879 r. utworzył dziennik (później nazwany Strażnicą), a w 1884 r. założył Watchtower Bibie i Tract Society.

  W międzyczasie Russell był obiektem wielu skandali i zatargów z prawem - dotyczyły one głównie separacji z żoną po 18 latach małżeństwa oraz oskarżenia o oszustwo przy sprzedaży „Cudownej pszenicy", za którą żądał wygórowanej ceny.

  Ponadto jego proroctwo o końcu świata w 1914 roku nie spełniło się, co stało się przyczyną odejścia wielu zwolenników. Russell przyznał wówczas, że pomylił się w wyznaczeniu daty - ale tylko nieznacznie - gdyż jak utrzymywał, świat miał przestać istnieć w roku 1918.

  Po śmierci Russella w 1916 roku jego następcą został Joseph Franklin Rutherford, prawnik z Missouri, który bronił Russella w kilku zatargach z władzami. Rutherford rozwinął w doktrynalny system podstawowe koncepcje wprowadzone przez Russella, na których opierało się Stowarzyszenie Strażnicy. W czasie jego przewodnictwa (26 lat) świadkowie Jehowy rozwinęli obecny hierarchiczny system. Forma zarządzania jest u nich wysoce autorytatywna, a doktryna zachowuje stosunkowo dużą spójność, choć od czasu do czasu dokonywane są w niej pewne modyfikacje.

  W 1942 r. Rutherforda zastąpił Homer Knorr z Allen-town z Pensylwanii. Głównym zajęciem Knorra były zagraniczne misje. Poprzez prasę spopularyzował idee ruchu. Pod jego kierownictwem „przetłumaczono" Biblię (jednakże nie z języków oryginalnych, lecz z innego angielskiego tłumaczenia). Biblia ta jest jedyną wersją, którą świadkom Jehowy wolno czytać. Co więcej, świadkowie zazwyczaj nie czytają całej Biblii, a jedynie jej fragmenty.
  Knorr zmarł w 1977 r., nie doczekawszy się spełnienia swej przepowiedni o końcu świata w roku 1974!

  Świadkowie Jehowy otrzymują chrzest podczas ceremonii zanurzenia w wodzie, stając się w ten sposób sługami Jehowy.
  Są zorganizowani w grupy, w których często spotykają się, aby studiować i przygotowywać się do pracy duszpasterskiej.
  Każdy członek ma obowiązek szerzenia doktryn organizacji, w szczególności poprzez publikacje i chodzenie po domach.
  Doktryna ma wpływ na ich specyficzne zachowanie. I tak, uznając Lucyfera za władcę ziemi, który zbudował widoczną część swego królestwa zakładając kościoły , organizacje kapitalistyczne i cywilne stowarzyszenia - sprzeciwiają się władzy kościelnej (szczególnie Kościołowi katolickiemu), odmawiają służby wojskowej, oddawania hołdów flagom oraz uczestnictwa w przedsięwzięciach władzy świeckiej. Nie zgadzają się również na transfuzję krwi, nawet jeśli jest to konieczne dla uratowania życia, gdyż swoiście interpretują fragment Pisma Świętego z Księgi Kapłańskiej: „Jeżeli kto... będzie spożywał jakąkolwiek krew... wyłączę go spośród jego ludu" (17,10).

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jehowi- ofiary manipulacji

  Świadkowie, którzy odwiedzają nasze mieszkania, na ogół naprawdę wierzą w to, co kazano im głosić- są ofiarami manipulacji i kłamstw. Wśród świadków Jehowy są też ludzie uczciwi i szczerze oddani sprawie. Natomiast Ciała Kierowniczego Towarzystwa Strażnica nie można już usprawiedliwiać. To właśnie ci ludzie spreparowali sfałszowany przekład Biblii, aby bardziej odpowiadał doktrynie Strażnicy. Ciało Kierownicze wyznaczało też kilkakrotnie daty końca świata. Ostatnią był 1975 r. Wtedy wielu wyznawców organizacji pozbywało się majątków i czekało na ten dzień. Współcześni świadkowie Jehowy mało wiedzą na ten temat, bo „Strażnica” zaprzecza, jakoby kiedykolwiek oficjalnie wyznaczono tę datę. Kiedy pokazałem jednemu ze świadków Jehowy stary numer „Strażnicy”, który głosił, że ci, którzy nie uznają roku 1975, są odstępcami, stwierdził, że to musi być fałszywka sporządzona przez ich wrogów. Wydawane reprinty starych wydań są w odpowiedni sposób zmieniane. W ten sposób świadkowie Jehowy fałszują nawet swoją własną historię. „Strażnica”, cytując rożne publikacje, równocześnie nie pozwala swym czytelnikom na bezpośrednie zapoznanie się ze źródłem, na które się powołuje, bo czytanie jakiejkolwiek literatury oprócz jehowickiej (czyli literatury odstępczej i skażonej złem) grozi wykluczeniem. Tym samym „Strażnica” ma możliwości wmówienia swym czytelnikom największych bzdur, a wyznawcy - nawet jeżeli wydaje im się to nielogiczne - muszą w to święcie wierzyć.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jehowi a masoneria

  Świadkowie Jehowy są organizacją Szatana, opartą o okultyzm masonerii. Charles Taze Russell, założyciel Badaczy Pisma Świętego, w następnym czasie przekształconych w organizację Świadków Jehowy w 1931 – był masonem 33 stopnia, podobnie jak Józef Smith, który założył kościół mormonów.
  Charles Taze Russell był przyjacielem rodu Rothschildów i satanistą. Bankierzy Rothschildowie i inne rody bankierów Illuminati finansowali działania Badaczy Pisma Świętego – dzisiejszych Świadków Jehowy. Czynili to poprzez „składki” w ramach organizacji B’nai B’rith – tylko zrzeszających Żydów, kontrolowanej przez ród Rothschildów.
  Sprawa finansowania obecnych Świadków Jehowy została udowodniona w amerykańskim sądzie w roku 1922. Postacią kluczową zaangażowaną w ten proceder był Frank Goldman (nazwisko bankierów), ten sam, który został następnie przywódcą B’nai B’rith – loży Synów Przymierza.
  Zachodzi pytanie: Dlaczego Żydzi finansowali Badaczy Pisma Świętego i czy dalej finansują Świadków Jehowy ?
  Odpowiedź brzmi: Charles Taze Russell miał za zadanie wypromować żydowski syjonizm! Syjonizm promowany jest nadal. Przez religie można manipulować ludzkością.
  Okazuje się iż nawet Adolf Hitler był wspierany przez bankierów Rothschildów, którzy są masonami, iluminatami i satanistami.
  W ramach wieloletniego ustalania faktów jasno wynika z nich iż Świadkowie Jehowy finansowani są przez Żydów, którzy chcą władać całym Światem tworząc: Jeden Rząd, Jedną Armię, Jeden Bank i totalną niewolę dla ludzkości – i którzy stoją dziś za wszelkim złem na świecie.
  W wydawanej przez organizację Charlesa Taze Russella Strażnicy zauważyć można w górnym lewym rogu – na zdjęciu w początku artykułu – krzyż masoński z koroną, który był używany również przez Templariuszy, którzy oddawali się czczeniu Baphometa (czytaj: Szatana).

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aktor

  Źle dobrany aktor do głównej roli. Jezus był Żydem, miał ciemną karnację, czarne włosy i oczy, zaś ten z fotografii wygląda jak Słowianin.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hejter

  Szanowany muzykancie, weź ogarnij kuwetę.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @mart

  Już ci napisałem dlaczego w NT jest imię Jahwe - wiesz co to jest cytat czy nie wiesz ? Skoro Jezus cytował ST a tam jest imię Boga to powinno ono być w NT czy nie powinno ?
  Co ma nazewnictwo w sensie zorganizowania kościoła do dogmatów wiary ? Ja się pytam skąd macie Trójcę a nie o to jak jest zorganizowany twój kościół . Potrafisz zrozumiec o co pytam ?

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Juz ci odpowiedziałem , że ponad wszelką władzę jest władza Jahwe, Ojca Jezusa. Przytoczylem ci nawet odpowiedni werset z Biblii a ty dalej swoje.

  Jezus to bóg przez małe b bo prawdziwym jedynym Bogiem jest tylko Jahwe- sprawdź to wreszcie chociażby w 20 rozdziale księgi Wyjścia algo w 22 rozdziale Mateusza - myślę, że potrafisz czytać.

  Wszechmoc Jahwe polega na tym, że tylko On jest tym, który wszystko stworzył, począwszy od Jezusa na człowieku kończąc. Nie masz innego Boga poza Jahwe. Ty masz Trójcę za boga więc wierzysz w bałwana , który nic nie znaczy.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @KRÓTKA HISTORIA.......

  Powielasz bzdury powielane przez przeciwników Świadków jehowy.
  Może chcesz poczytać o tym jakie grzeszki ma twoja sekta ? Poczytaj co wyprawiała np inkwizycja, ilu do dzisiaj tzw chrześcijanie na wojnach zabijają ludzi.

  Problem nie w tym co nieprawidłowego robili ludzie związani ze świadkami, problem w tym, że sekta zwana np kościołem katolickim do dzisiaj posyła swoich wyznawców na wojny aby zabijac innych ludzi, problem w tym, że sekta zwana kościołem katolickim cały czas kłamie , ze Trójca to Bóg
  Dlatego warto czytać Biblię aby poznac prawdę o Jahwe, jedynym prawdziwym Bogu zamiast czcić bałwana zwanego trójcą.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Już ci tłumaczyłem, że jedno nie znaczy równi sobie. Jezus nigdy nie był i nie jest równy swojemu Ojcu, Jahwe.
  To smutne, że nie odróżniasz słowa "jedno" od słowa "równi". Ja i moja żona w/g Biblii też jesteśmy jedno. Czy jesteśmy tą samą osobą ? Chyba nie ? Czy żona jest równa mężowi ? W/b Biblii nie jest.

  Piszesz, ze duch święty to też osoba . Gdzie to jest napisane ? Przeczytaj o zesłaniu ducha świętego w Dniu Pięćdziesiątnicy. Widzisz tam gdzieś osobę ? Bo ja nie .
  Poczytaj o kamieniowaniu Szczepana. Czy oprócz Jahwe i jezusa Szczepan widzi jeszcze trzecią osobę ? Nie widzi, Skończ więc ze swoimi katolickimi bzdurami i zacznij myśleć albo najpierw zacznij czytać Biblię.

  Pozdrawiam !

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @muzłuman

  Bardzo ciekawy link. Poczytaj ostatnią część tego co linkujesz czyli o doktrynach. Są one zgodne z Biblią więc zgodne z prawda o Jahwe. Jahwe tylko takich chce czcicieli a nie takich którzy moglą się do bałwana zwanego trójcą czy Maryją, królową Polski. To sa dopiero niedorzeczności katolickiej sekty !

  Pozdrawiam !

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Sprawdzają się słowa, które kiedyś przeczytałem: "Trudno z nimi rozmawiać, bo nie chcą w ogóle słuchać, co mamy do powiedzenia. Są jakby zaimpregnowani na inną niż ich własna argumentację. To typowa cecha ludzi, którym zrobiono „pranie mózgu". Dialog religijny ze świadkami Jehowy jest wyjątkowo trudny, a czasami wydaje się niemożliwy. Głównym tego powodem jest wpajana im przez ich przywódców pewność posiadania przez nich "prawdy", o której mają świadczyć wobec tego złego świata. Jeśli dodamy do tego ich gorączkowe oczekiwanie na "bardzo bliski" Armagedon, łatwiej zrozumiemy ich "odporność" na wszelkie przedstawiane im argumenty, których po prostu "nie widzą" (wiadomo, że fanatyzm zaślepia człowieka i uniemożliwia mu normalne myślenie). Nie bez znaczenia jest też ich potępiające podejście do każdej innej religii, zwłaszcza do Kościoła katolickiego, który uważają za swego głównego przeciwnika. Dla świadków wszyscy ludzie inaczej wierzący, pozostają pod wpływem szatana i jego przewrotnych nauk. Takie ich podejście oczywiście utrudnia, o ile nie wyklucza dialog z nimi"
  Więc na tym kończę, również z szacunku do innych użytkowników portalu. Będę się za Ciebie modlił.

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Proszę cię, nie módl się za mnie do swojego bałwanka zwanego Trójcą !

  To raczej ja modlę się za takich jak ty do Jahwe, prawdziwego Boga.

  Pozdrawiam !

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Ja nie mam patentu na prawdę, prawda jest w Biblii a nie np w katolickich dogmatach !

  Skoro Jahwe żąda aby czcić Go w prawdzie to zacznij jej kiedyś szukać !

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  @ccc

  Jehowa się smuci, że jesteś taki agresywny dla innych...

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  @Jan
  W pełni popieram. Agresywni ci jehowi, że gotowi zabić.

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Martw się raczej swoim losem, Jehowa smuci się kiedy widzi, że Wielki Babilon modli się do Trójcy czyli do bałwana, zacznij czytać Biblię a wszystko zrozumiesz , póki człowiek żyje ma szansę na zbawienie i życie wieczne na ziemi, to gwarantuje tylko Jahwe a nie bałwan zwany Trójcą czy Mahometem czy Allahem !
  Pozdrawiam !

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Marcin

  Na razie to katolicy zabijają cały czas na wojnach ale skoro modlicie się do Trójcy to dla was zabijanie to żaden grzech jak widać .
  Ci, którzy głoszą chwałę Jahwe nie biorą broni do ręki !

  Pozdrawiam !

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  A ten swoje. Wyluzuj chłopie bo na serce padniesz. Już wszyscy się Tak strasznie boją, że przestali tu zaglądać.

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Marcin
  Jak na razie to chyba ty tracisz nerwy , ja jestem cały czas spokojny bo jak powiedział Jezus - prawda wyzwala a wyzwala of fałszywych dogmatów takich jak Trójca w którą i ty pewnie tez mocno wierzysz .

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  Agresywny i do tego jasnowidz...

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Marcin

  Jasnowidzem to widzę jesteś ty .

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  I tak Ciebie kocham!

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Marcin

  Ja nie jestem homosiem jak ty, musisz zmienić swoje życie tak, żeby Bóg cię miłował , jak wiesz Jahwe brzydzi się zboczeńcami !

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Szanowny Marcinie, w kościele katolickim pewnie znajdziesz niejednego księdza który cię pokocha też, z racji celibatu oni mocno lubią chłopców .

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  A więc wszyscy, którzy kochają, to homoseksualiści- odważna teza.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ZAWSZE OKAZUJ MIŁOŚĆ INNYM

  To znalazłem na stronie świadków Jehowy:

  "17, 18. Z jakim nastawieniem słudzy Boży powinni się odnosić do osób, które nie podzielają ich przekonań religijnych?
  17 Jakie nastawienie powinni przejawiać słudzy Jehowy wobec tych, którzy nie oddają czci jedynemu prawdziwemu Bogu? W działalności kaznodziejskiej spotykamy się z różnymi reakcjami — niektóre są przychylne, a inne wrogie. Jednak bez względu na to, jak reagują ludzie, musimy się trzymać standardu, który wyznacza nam Słowo Boże: „Niech wasza wypowiedź zawsze będzie wdzięczna, przyprawiona solą, abyście wiedzieli, jak powinniście każdemu odpowiedzieć” (Kol. 4:6). Kiedy podejmujemy się ‛obrony wobec każdego, kto od nas żąda uzasadnienia nadziei’, robimy to „w łagodnym usposobieniu i z głębokim respektem”, ponieważ kierujemy się miłością do bliźnich (1 Piotra 3:15).

  18 Taką miłość okazujemy nawet wtedy, gdy rozgniewany domownik odrzuci nasze orędzie i nas zwymyśla. Bierzemy wtedy wzór z Jezusa: „Gdy go obrzucano obelgami, nie odwzajemniał się obelgami. Gdy cierpiał, nie groził, ale poruczał siebie temu [Jehowie], który sądzi w sposób nacechowany prawością” (1 Piotra 2:23). Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze współwyznawcami czy innymi osobami, przejawiamy pokorę i stosujemy się do rady: ‛Nie odpłacajcie krzywdą za krzywdę ani obelgą za obelgę, lecz przeciwnie, błogosławcie’ (1 Piotra 3:8, 9).

  19. Jaką zasadę dotyczącą traktowania przeciwników podał Jezus?
  19 Zachowywanie pokory pomaga nam przestrzegać ważnej zasady, którą podał Jezus w Kazaniu na Górze: „Słyszeliście, że powiedziano: ‚Masz miłować swego bliźniego i nienawidzić swego nieprzyjaciela’. Ja jednak wam mówię: Miłujcie swych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, żebyście się okazali synami waszego Ojca, który jest w niebiosach, ponieważ on sprawia, że jego słońce wschodzi nad niegodziwymi i dobrymi, on też sprawia, że deszcz pada na prawych i nieprawych” (Mat. 5:43-45). A zatem jakdo słudzy Boży, powinniśmy uczyć się ‛miłować swych nieprzyjaciół’ bez względu na ich postawę wobec nas."
  Słabo ci to kolego wychodzi.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @ZAWSZE......

  Nie czytam stron świadków Jehowy. Nie każdy kto wie, że Bóg to Jahwe jest świadkiem.
  To, że Jahwe brzydzi się homosiami to nie teza ale prawda zapisana w Biblii.

  Pozdrawiam !

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Kolego, pogubiłeś się zupełnie. Twierdzisz, że czytasz Pismo Święte, a w nim jest napisane: "Miłujcie swych nieprzyjaciół". Synonimem słowa miłujcie jest słowo kochajcie, więc jeśli chce komuś powiedzieć, że go miłuje- mówię kocham cię.
  I uwierz mi. Nie wszyscy, którzy kochają, to homoseksualiści:). Chociaż pewnie u Ciebie na wsi takie panuje przekonanie.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  To raczej ty się pogubiłeś, nawet nie wiesz kim jest twój Bóg i jak ma na imię. Zacznij może od tego zamiast czepiać się homosiów .
  Ja brzydzę się homosiami tak samo jak brzydzi się nimi Jahwe, mój Bóg a ty szukaj dalej prawdy o Jahwe zamiast klepać różańce czy kochać Trójcę czyli bałwana. Bałwochwalstwem Jahwe też brzydzi się, koleżko.

  Pozdrawiam !

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Rzeczowe argumenty się skończyły, więc wracamy do oklepanych sloganów z "strażnicy". Ciągle ta sama metoda. Z Tobą nie da się dyskutować. Kocham Cię, albo jak wolisz Miłuje Cię i modlę się za Ciebie.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc

  Argumentów to widzę nie masz ty, nie módl się za mnie bo twój bałwan zwany Trójcą nie istnieje.

  Weź w końcu Biblię i zacznij ją czytać. Może wreszcie znajdziesz Jahwe. Do niego zanoszę modlitwy przez Jezusa - tylko takich On wysłuchuje.
  Tak więc nie ośmieszaj się i do bałwanów nie módl się bo to jest nadaremne.
  Pomyśl np o tym co mówi Jahwe w Iz 42,8 :
  "„Jam jest Jehowa. To jest moje imię;+ i chwały mojej nie oddam nikomu innemu+ ani mej sławy+ rytym wizerunkom.+"

  Pozdrawiam !

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak

  8 Ja, któremu na imię jest Jahwe,
  chwały mojej nie odstąpię innemu
  ani czci mojej bożkom.

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @Tak

  Brawo ! Jahwe lub Jehowa, ważne że Bóg ma imię a czy wymawiasz je Jahwe czy Jehowa oznacza ono dokładnie tę samą osobę! Odwiedź kiedyś np kościół Mariacki w Gdańsku a tam masz imię Jehowa. Tak więc nawet sekta katolicka mimo wszystko uznaje imię Jehowa.

  Więc zacznij je używać i uświęcać je jak nakazał Jezus zamiast klepać swoje modły do bałwana zwanego Trójca !

  Pozdrawiam !

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Słowo Jehowa umieszczone w kościele Mariackim w Gdańsku na jednym z epitafium, pochodzi z 1591 r. (rok podany nad zdaniem zawierającym słowo Jehowa, którego broszura ŚJ nie ukazała). W kościele tym, w latach 1529-1939, odbywały się nabożeństwa luterańskie (kościół odebrano katolikom). Protestanci używali określenia „Jehowa”, co widoczne jest w ich Biblii Gdańskiej z 1632 r.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Skoro katolicy, jak sam napisałeś, uznają słowo Jehowa, to upadła Twoja kolejna teza- że go nie używają.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  @@ccc
  Uznawać a używać to zasadnicza różnica. Masz problem z rozumieniem tak prostych słów ?

  Kościoły tzw chrześcijańskie uznają, że w ST występuje imię Jahwe lub Jehowa ale usuwają je nawet z Biblii. Zastępują je słowem 'Pan" tylko po to aby wprowadzać w błąd czytających Biblię. Panem jest Jezus i ktoś kto czyta Biblię ma wrażenie, że i Bóg to Pan i Jezus to Pan. Tymczasem Biblia mówi jasno, że jest jeden Bóg, który ma na imię Jahwe lub Jehowa a Jezus jest jego synem, którego posłał na ziemię jako okup za nasze grzechy.
  Wskaz mi kościół, który w czasie mszy mówi o Bogu Jahwe ? Chodze do kościółka ale nigdy jeszcze w czasie mszy tego imienia nie usłyszalem więc nie kłam , że twój księżulek mówi, że Bóg to Jahwe. Zresztą kłamstwo to w twojej sekcie coś normalnego.

  Pozdrawiam!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Najpierw zacytuje Twoje słowa:"To może powiedz mi dlaczego w "katolickiej" Biblii Tysiąclecia w II jej wydaniu jest w ST imię Boga Jahwe a z pozostałych przekładów imię to usunięto ? Twoim zdaniem twój kościół nie kłamie usuwając najważniejsze imię "
  Zaś cytat, ktory ja przytoczyłem: " 8 Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom." pochodzi z Biblii Tysiąclecia wyd. V.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Umieszczenie słowa Jahwe w katolickim przekładzie Pisma Świętego, to jest użycie tego słowa. Dla mnie to jest jasne.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  A dlaczego tylko w II wydaniu BT jest imię Jahwe używane w całym ST ?
  Miałeś wskazać kościół, który w czasie mszy nazywa Boga po imieniu czyli mówi o Jahwe, znajdziesz taki ?
  Skoro Bóg to osoba o imieniu Jahwe to co to jest ta śmieszna Trójca ?

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Póki co twierdziłeś, że imię Boga usunięto z cytuje:" pozostałych przekładów". Teraz jednak uznajesz, że gdzieś tam jest, ale nie wszędzie- szybko to się zmienia.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Argumenty się kończą- zadajemy dużo pytań. Powtarzasz się☺

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  To może zacytuj jak brzmi Psalm 110,1 w piątym wydaniu BT ? Dlaczego imię Boga jest tylko w kilku miejscach ? Dlaczego tylko w II wydaniu BT imie Jahwe jest tam gdzie było oryginalnie ?

  Wskażesz mi w którym kościele na mszy ksiądz mówi, że Jahwe to imię Boga ?

  Pytania powtarzają się bo nie potrafisz odpowiedzieć na nie .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  O, widzę kolega sprawdził- słowo Jahwe występuje w wyd.V BT. Trochę to trwało, ale się udało. Gratuluję!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Nie odpowiadam na pytania, bo Ty, jak tylko na nie odpowiem, zmieniasz ich treść- i znowu je zadajesz.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Kończę tę miłą konwersację z Tobą. Zaczynam świętować- nie będę miał czasu tu zaglądać. Korzystając z okazji z serca pragnę złożyć Tobie najserdeczniejsze życzenia błogosławionych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy.
  Pozdrawiam!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Nie odpowiadasz bo wiesz, że kłamstwa twojej katolickiej sekty nie mają pokrycia w Biblii. Nie potrafisz zacytować jak brzmi Ps 110,1 ?

  Nie miałem nigdy w ręku V wydania BT stąd długo szukałem jak tam zapisano to co zacytowałeś. W innych wydaniach BT imię Jahwe tez występowało raz albo wcale. Tylko II wydanie BT w miarę dobrze oddaje oryginały i imię Boga, Jahwe jest w ST tam gdzie powinno być.

  To teraz zastanów się, dlaczego twoja sekta raz umieszcza to imię w Biblii a innym razem usuwa je ? Dlaczego tak boicie się imienia, które Jezus nakazuje UŚWIĘCAĆ a nie USUWAĆ z Biblii ?

  Po raz kolejny proszę cię podaj mi w którym kościele na mszy księżulki używają imienia Boga Jahwe ? Naprawdę twoja sekta to jeden wielki kant a ty parafianin błądzisz i bredzisz, jak wy wszyscy. jedyne co potraficie to snuć kłamstwa na temat tych, którzy głoszą chwałę Jahwe. Ale przyjdzie czas że takich jak wy osądzi prawdziwy Bóg, Jahwe !

  Pozdrawiam !

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Ja pogańskich świąt nie obchodzę. Pamiątka śmierci Jezusa była wczoraj 11 kwietnia czyli 14 Nisan w/g kalendarza żydowskiego czyli w dniu, kiedy rzeczywiście Jezusa przybito do pala.
  Zacznij szukać prawdy zamiast czcić bałwany.
  Pozdrawiam !

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Najsmutniejsze jest to, że sekty tzw chrześcijańskie usuwają Boga Jahwe i zastępują Go sobie Trójcą lub Jezusem. Wielkie kłamstwo.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Cytuję Twoją wypowiedź: "Nie miałem nigdy w ręku V wydania BT". Ja bym się nie wypowiadał na temat czegoś, czego nie widziałem.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Następnie piszesz: "W innych wydaniach BT imię Jahwe tez występowało raz albo wcale". Przeczytaj w tych " innych wydaniach" np te fragmenty: Wj 6:2-3, 15:3, 34:5-6, Joz 22:22 i 24, Sdz 2:12, 1Krl 1:37, 9:9, 18:21 i 39, 22:5, 2Krl 10:23, 2Krn 15:9, Ps 68:5, 83:19, 105:7, Jr 9:23, 16:21.
  I kto kłamie!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Nigdy nie twierdziłem, że na każdej mszy usłyszysz imię Jahwe- co sugeruje Twoje pytanie. Napisałem, że wielokrotnie to imię słyszałem- miedzy innymi na wczorajszej mszy Wigilii Paschalnej w kościele w Żukowie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Powodem szerokiego nie stosowania imienia Jahwe w nowych edycjach Biblii było przystosowanie jej do potrzeb liturgii Mszy św. W liturgii (por. gr. leitourgia w Dz 13:2), w nabożeństwach od czasów apostolskich, nie stosowano nigdy hebrajskiego imienia Jahwe (patrz Łk 4:16-20 oraz wczesnochrześcijańskie pismo Didache [rozdz. 9-10] z około roku 100). Wypowiadano jedynie aklamację „Alleluja”, używaną i dziś. NT, najstarsze homilie i lekcjonarze potwierdzają to. Septuaginta, grecki przekład ST używany przez Apostołów, nie zawierał już tetragramu JHWH. Owszem, istniały papirusy z tetragramem, ale tekst Hbr 1:10, będący fragmentem Ps 102:26 odniesionym do Jezusa, ukazuje, że teksty ST, z których korzystali Apostołowie, nie zawierały go! Podobnie jest z 1P 2:3 będącym fragmentem Ps 34:9 (ŚJ też Hbr 1:10 i 1P 2:3 odnoszą do Syna; patrz „Prowadzenie rozmów...” ed. 1991 s. 378, ed. 2001 s. 374; Strażnica Nr 11, 1994 s. 30). Nie wszystkie też hebrajskie papirusy zawierały w czasach apostolskich imię Jahwe. „Communio” Nr 1, 1994 s. 43-44 w artykule pt. ‘Imię Boże w Izraelu’ donosi: „niektóre hebrajskie rękopisy Biblii znalezione w Qumran mają w miejsce tetragramu Adonaj (Pan)”. Inna publikacja podaje: „Miejscami tetragram zastępują cztery kropki (1QS 8,14 - cytat z Iz 40,3); użyto ich nawet w zwoju A Izajasza z groty 1 (33,7 - w dodatku powyżej linii Iz 40,7; ponadto w 4QSamC 1,3 - odpowiednik 1Sm 25,31; (...). Równie specyficzne jest zastępowanie tetragramu substytutem hw'h', który wydaje się być kombinacją trzeciej osoby liczby pojedynczej rodzaju męskiego, tzw. niezależnego zaimka osobowego - hu', i pierwszych dwóch liter ha'elohim (1QS 8,13)” („101 pytań o Qumran”, J. A. Fitzmyer SJ, Kraków 1997, s. 59-60).

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Ukazało się też wiele publikacji i książek o tematyce religijnej, w których imię Jahwe widnieje (np. „Encyklopedia Katolicka” t. 7, hasło: Jahwe; słowniki biblijne i teologiczne wymienione w „Bibliografii”).

  O imieniu Jahwe uczy nawet, w dziale dla dzieci, „Rycerz Niepokalanej” (Nr 2, 1987, art. Jahwe, Bóg Ojców). Zaś dwumiesięcznik „Communio” (Nr 1, 1994), zatytułowany „Imię Boga”, poświęca aż 114 stron zagadnieniom związanym z imieniem Jahwe. Każdy katolik powinien znać to hebrajskie imię Boga, bo „Katechizm Kościoła Katolickiego” (pkt 206, 210) uczy o nim.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Prócz tego tłumacze BT nie są zmuszeni w tym przekładzie do stosowania imienia Jahwe, gdyż, jak podano we wstępie do tego przekładu, w tłumaczeniu na język polski uwzględniono nie tylko tekst hebrajski, ale też grecki przekład ST, tak zwaną Septuagintę. Ona zaś w wymienionej edycji z roku 1943 nie zawiera hebrajskiego imienia Jahwe, ale grecki termin Kyrios (Septuaginta t. I-II dr A. Rahlfs, Stuttgart 1943). Również w przypisach do tekstu BT tłumacze wielokrotnie konfrontują tekst hebrajski z greckim, gdy są jakieś rozbieżności, uzupełnienia czy pominięcia w tekście.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Żadne z wydań BT nie zostało przez Kościół katolicki zabronione. Każdy, kto tylko ma ochotę, może czytać II wydanie Biblii Tysiąclecia.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Natomiast ŚJ cały Przekład Nowego Świata z imieniem Jehowa wydali po polsku dopiero w roku 1997! Widać więc, że nie wnieśli oni w kwestii imienia Boga nic nowego. Natomiast do wspomnianego roku 1997 Towarzystwo Strażnica wydało po polsku zaledwie jedną broszurę o imieniu Bożym pt. Imię Boże, które pozostanie na zawsze (1987).

  Jak widać, nie chęć zatajenia imienia, nie ŚJ, ale nawiązanie do 2000-letniej Tradycji Apostolskiej jest powodem nie przywiązywania przesadnej wagi do imienia Jahwe. Nie w liczbie występowania tetragramu jest nasze zbawienie, lecz w osobie Jezusa, o którym Dz 4:12 mówią: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Czas zmienić treść pytań :)

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  łac. alleluia < gr. ἀλληλούϊα < hebr. הללויה → wychwalajcie Jahwe

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.