Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Z Sierakowic na Białoruś. Gimnazjaliści uczestniczyli w EuroFestiwalu "Odysei Umysłu"

Opublikowany: 2017-05-08 12:41 Autor: Magda Dzienisz

Uczniowie Gimnazjum w Sierakowicach prawie tydzień spędzili na Białorusi, gdzie spotkali się z rówieśnikami z całego świata - odbył się tam EuroFestiwal Odysei Umysłu. Gimnazjaliści nie tylko przedstawili prezentację, nad którą pracowali przez pół roku, ale również prezentowali kulturę i folklor swojego kraju oraz współpracowali z grupami z Kazachstanu i Indii.

O zdobyciu przez gimnazjalistów z Sierakowic tytułu laureatów II stopnia na krajowych eliminacjach Odysei Umysłu pisaliśmy niedawno. Sukces ten umożliwił im wyjazd na tzw. EuroFestiwal, czyli przegląd dokonań Odyseuszy z różnych krajów świata, który odbył się w tym roku na Białorusi. Osiągnięcie było o tyle ważne, że młodzi sierakowiczanie po raz pierwszy uczestniczyli w tym prestiżowym międzynarodowym konkursie.

Gimnazjaliści z Sierakowic w Zubenroku na Białorusi. fot. nadesłane

Również i na EuroFestiwalu grupa z Sierakowic w składzie: Marianna Geniusz, Karolina Szulist, Michał Labuda, Zuzanna Czapiewska, Amelia Penk, Antonina Król oraz Eliza Wiczkowska, świetnie sobie poradziła i zdobyła pierwsze miejsce w problemie długoterminowym, czyli konkursie przedstawień teatralnych i spontanicznych. Gimnazjaliści zaprezentowali swoje rozwiązanie zagadnienia pn. „Od czasu do czasu Omer”, nad którym pracowali prawie pół roku. Przedstawili futurystyczną wizję podróży w czasie, by być świadkami powstawania wielkich arcydzieł: rzeźby Mgła Anny Gołubkiny i Autoportretu Leonarda da Vinci. Nad zagadnieniem musieli pracować sami – stworzyli scenariusz, rekwizyty, ćwiczyli grę aktorską, a także wykonali repliki obu dzieł oraz oryginalne dzieło futurystyczne. Nauczyciele – trenerzy służyli wyłącznie radą oraz opieką.

Parada otwierająca Eurofestiwal Odysei Umysłu. fot. nadesłane

Europejski przegląd gościł nie tylko Odyseuszy ze starego kontynentu, ale i innych zakątków świata. Jak podkreślają opiekunki gimnazjalistów z Sierakowic: nauczycielki Eliza Piotrowska i Marieta Konkol, dla młodych ludzi była to szansa na zetknięcie się z kulturą i folklorem innych państw. Sami sierakowiczanie wraz z innymi uczniami z Polski uczestniczyli także w uroczystej paradzie prezentując swój kraj oraz region.

Amelia i Michał prezentują Kaszuby. fot. nadesłane

- Podczas Eurofestu razem z nami w grupie startowały między innymi drużyny z Białorusi, Niemiec, Indii, Mołdawii, Rumunii, Chin, Ukrainy, USA – mówią opiekunki. – Podczas Eurofestiwalu drużyny musiały także współpracować z wybranymi grupami z innych krajów, w naszym przypadku okazało się, że są to Indie i Kazachstan.

Uczniowie przez trzy dni wspólnie z Hindusami i Kazachami przygotowali przedstawienie pn. „Once upon a time”. Polegało ono na prezentacji trzech bohaterów z różnych narodowych bajek, którzy wspólnie podejmują się rozwiązania problemu. Gimnazjaliści jako polskiego bohatera bajek wybrali Szewczyka Dratewkę. Ich zadaniem było również stworzenie krótkiego filmiku.

Grupa z Sierakowic wraz z uczniami i trenerami z Indii i Kazachstanu oraz opiekunami z Białorusi. fot. nadesłane

Kadr z filmiku nakręconego przez uczniów. fot. nadesłane

- Mieliśmy ogromne szczęście, uczniowie z Kazachstanu i Indii okazali się wspaniali, współpraca szła rewelacyjnie. Niestety nie udało nam się wygrać tej części konkursu, ale było to dla uczniów niesamowite doświadczenie – podkreślają opiekunki grupy. – Nasi uczniowie nie tylko szlifowali język angielski, ale także i rosyjski, poza tym pracując z ludźmi z tak różnych kultur, potrafili działać twórczo, kreatywnie, w atmosferze wzajemnego zrozumienia i doskonałej zabawy.

fot. nadesłane

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 5 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..............

  coooo ? u złego Łukaszenki byli ! toć to ponoć straszny dyktator co rękawiczki robi sobie z ludzkiej skóry ! o matko !

 • 5 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  dziwne że pozwolili im jechać na tak straszną Białoruś, jak to w niektórych mediach nam wmawiają.

 • 3 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie ma strachu - fajnie jest ...

  Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, San Eskobar to naprawdę urocze miejsca do życia. Gdy dopiszemy się do tej listy, to też poczujemy dobrą zmianę. Jeszcze tylko trochę cierpliwości ...

 • 2 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ trzykropek - multikropek

  Co tu jeszcze robisz ?? Jeszcze parę lat upłynie zanim Kłamczyński dorówna Łukaszence (możesz tak długo czekać ??)

 • 10 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ehhh

  Młodzi z nauczycielami odwalili kawał super roboty a tu tylko hejt. Żal zazdrosnych BRAWA dla naszej młodzieży :)

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogusia

  Jesteście wspaniali,aż miło popatrzeć.Tak dalej, trzymaj za Was kciuki

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.