Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Festiwal Filmów Kaszubskich. Pierwszy seans poświęcono "Swiónowsczi Matince"

Opublikowany: 2017-07-02 22:41 Autor: nadesłane

Mimo deszczowej aury niemal setka widzów przybyła do sali Kartuskiego Centrum Kultury, by wziąć udział w inauguracji VII Festiwalu Filmów Kaszubskich. Wśród gości był David Shulist, który przyjechał z grupą Kaszubów z Kanady. - Më jesmë baro z tegò bùszny, że mòżemë tu bëc i wzmòcniwac mòst naszi drëszbë. Je nas òsmë òsób, w tim trzech chłopów, chtërny dobrze mògą pò kaszëbskù - mówił.

Kaszubi z Kanady każdorazowo odwiedzają sianowskie sanktuarium, dlatego ich obecność na festiwalu miała wpływ na dobór inauguracyjnego repertuaru związanego właśnie z Sianowską Madonną. Pokazano dwa filmy dokumentalne. Pierwszy z nich, o tytule „Królowa Kaszub” zrealizowany został dwadzieścia lat temu przez krakowską wytwórnię. Jego głównym bohaterem był zmarły przed trzema laty Augustyn Kowalewski z Kartuz.

fot.nadesłane

Drugi film o tytule „Swiónowskô nasza Matinkò” powstał w ubiegłym roku. Związany był ze złotym jubileuszem koronacji cudownej figury na Królową Kaszub. W filmie wykorzystano odnalezione oryginalne zdjęcia z tego wielkiego wydarzenia. Sporą część materiału stanowiła też relacja z pobytu grupy kaszubskiej w Ontario w maju ubiegłego roku. Wówczas dokonano tam intronizacji repliki cudownej figury w centralnym kościele Kanadyjskich Kaszubów.

- Bardzo dziękuję za ten film i za ten festiwal. Jestem bardzo wzruszona – mówiła Elżbieta Kowalewska, wnuczka Augustyna Kowalewskiego, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach. – Dziadek, był wielkim orędownikiem Królowej Kaszub. Zawsze o Niej chętnie opowiadał. Prowadził pielgrzymki do Sianowa. Kochał Kaszuby i kaszubszczyznę. Przejęłam to po nim niejako w testamencie.

fot.nadesłane

Sukcesu, zarówno organizacyjnego jak i wysokiej frekwencji, życzył także wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski, który podzielił się radością z obecności festiwalu w Kartuzach. Wyraził też nadzieję, że seanse wejdą na stałe do kalendarza letnich wydarzeń.

Kolejne cztery spotkania w ramach Festiwalu Filmów Kaszubskich odbędą się w restauracji „Mùlk” w Miszewku, zawsze o godz. 20.00. 6 lipca zaprezentowany zostanie film „Mocarz” poświęcony Danielowi Czapiewskiemu. W kolejny czwartek zobaczymy dokument „Pan Werner” przedstawiający okrucieństwa wojny, zwłaszcza dramatyczny marsz śmierci, w którym brał udział bohater filmu Werner Rzeźnikowski z Kościerzyny. 20 lipca wyświetlone zostaną dwa reportaże dotyczące produkcji filmu fabularnego „Kamerdyner”, natomiast ostatni seans poświęcony będzie „Żywiołom” zrealizowanym przez Ewelinę Karczewską i Piotra Zatonia.

fot.nadesłane

fot.nadesłane

Jan Antonowicz
(oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 1 5 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszeba z TM

  Mnie so widzi, że tam bół JERZI łed Tutków. Łen je kaszebum z łurodzeni, chłecle ti młewe tak
  belno nie znaje. Naszu fana wiedno noszi i łebluku so płe naszimu. to dobri czowiek, i jyszcze jedno:
  ten mulk nie lubi so dłe politici mieszóc i za to muszime bec jemu wdzączni. Tuti, żej nama długo!!!

 • 5 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  Jak ktoś chce już kaszubić to nie to robi poprawnie a nie kaleczy!!!

 • 2 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niektórzy

  wyglądają jakby dopiero wyszli z "aresztu". Jedyny gienio dr. ma garnitur. Na sali wszyscy są ubrani jak przystało na uczestnictwo w wydarzeniu kulturalnym. Genio ruszaj do stolicy po autonomię... dla Sianowa. Bo ukochanego proboszcza już ci wymietli.

 • 0 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WCZASOWICZKA

  KASZUBY TYLKO KRYTYKUJĄ NIE SĄ Z NICZEGO ZADOWOLENI KRYTYKUJĄ CI CO NIE CHODZĄ NA IMPREZY WCZORAJ NA RYNKU O GODZ 17 BYŁ WSPANIAŁY KONCERT BRAWO DLA BURMISTRZA CHODZI O KARTUZY

 • 1 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ niektórzy

  "gienio"? garnitur po starszym bracie?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.