Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Rekordowa frekwencja na drugim seansie Festiwalu Kaszubskich Filmów

Opublikowany: 2017-07-10 22:23 Autor: nadesłane

Znani goście, ciekawy film oraz wysoka frekwencja - najwyższa z dotychczasowych - tak było podczas drugiego seansu VII Festiwalu Filmów Kaszubskich. - Z ogromnym zainteresowaniem obejrzałam film o Danielu Czapiewskim zatytułowany "Mocarz" - mówiła Mirosława Szczęsna z Dąbrowy pod Baninem.

Obecny na burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski podzielił się wzruszającą opowieścią o dramatycznych sybirskich przeżyciach jego matki Urszuli.

- Mama jest już bardzo słaba, ale wciąż wspomina te straszne chwile. Byłem z nią przez kilkunastoma laty na Światowym Zjeździe Sybiraków w Szymbarku. To jest jedno z wielkich i bardzo ważnych dzieł Daniela Czapiewskiego. Dawniej uważano, że na Sybir zsyłano głównie ludzi z Kresów, teraz już szeroko wiadomo, że zesłano także mnóstwo Kaszubów – wspominał.

fot.JD

Na seansie obecni byli także przyjaciele i krewni Daniela Czapiewskiego, w tym jego brat Maciej wraz z małżonką.

- Jestem zdumiony taką frekwencją. Dziękuję organizatorom festiwalu, że możemy się tu spotkać i ponownie pochylić się nad dziełami, które stworzył mój brat. On miał zawsze mnóstwo pomysłów i natychmiast przystępował do ich realizacji. W filmie nazwano go „Mocarzem”, zaś w regionie przylgnął do niego kaszubski odpowiednik „Stolem” – wspominał Maciej Czapiewski, który wspominał także swe wizyty u Kaszubów Kanadyjskich, skąd bart jego sprowadził Dom Trapera do Szymbarku.

Tak się złożyło, że na sali był także gość z Toronto, Stanisław Węsierski, Kaszuba, który wyemigrował czterdzieści lat temu.

fot.JD

- Moje korzenie są w Pierszczewie, a więc blisko Szymbarku. Gdy pierwszy raz byłem na Kaszubach w Kanadzie usłyszałem, jak w kościele ludzi mówią różaniec po kaszubsku. Łzy spływały mi z oczu. Nigdy tego nie zapomnę. Do dziś się wzruszam, gdy wspominam o tym. Czegoś takiego tu na Kaszubach nie słyszałem – mówił Węsierski, który jest przedsiębiorcą, piekarzem, twórcą słynnych pączków i kaszubskiego chleba w Kanadzie.

Wraz z nim obecny był operator telewizyjny Marian Gorlikowski, autor części zdjęć do filmu, który także podzielił się refleksjami ze swoich licznych wojaży do Kaszubów w Ontario. Jego aktywność miała duży wpływ na stworzenie silnego mostu przyjaźni pomiędzy Kaszubami z dwóch stron oceanu.

Podczas ostatniego seansu, pod koniec spotkania Aneta Bielewicz i Ludwik Breza z Zarządu Oddziału ZKP w Baninie złożyli życzenia urodzinowe Eugeniuszowi Pryczkowskiemu, pomysłodawcy festiwalu, a cała sala odśpiewała „sto lat”.

fot.JD

fot.JD

fot.JD

Jan Dosz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 7 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # super

  Daniel Czapiewski to był naprawdę wielki człowiek pod każdym względem
  tylko ile razy organizatorzy będa powtarzać ten sam film ?

 • 0 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stolem

  Sprytny zabieg. Przecież to naciągana paralela. Życzenia urodzinowe z okazji narodzenia się nowego mocarza.

 • 2 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  genio nie dorówna śp.Danielowi chyba zbyt wysoko ustawił poprzeczkę ?

 • 1 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Irena Bombicka

  Nigde do zgubę nie przyjdą kaszube więdno so siunejom i som roblecy

 • 3 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Z Danielem planowaliśmy 2 część "Tu na Kaszubach". Na jego prośbę w Szymbarku zrealizowaliśmy kilka ujęć https://youtu.be/l2zdoH-C-kw

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Ireny

  Czyli zicher, że owszem.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Błędy

  Gratulacje dla autora tekstu pana Pryczkowskiego. Nareszcie przestał pan publikować wywiady z samym sobą i podpisywać je jako Jan Dosz.Chociaż błędy można poprawić...

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Gratulacje dla organizatorów Festiwalu

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # slusznie

  ten Genio znalazł sposób na robienie kasy i reklamy . Tyle, że to jest bardzo płytkie. Tacy co chwilę się pojawiają. Czapiewski robił wielkie rzeczy, ale nie mówi się skąd czerpał kasę. Czy pozyskiwał ją do końca po chrześcijańsku?. Może parę słów na ten temat. On się nam jawi jak kaszubski Tr..p. Biznesmenów jest dużo , ale ...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.