Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

W Miszewie o kaszubskim filmie, jakiego jeszcze nie było

Opublikowany: 2017-07-23 20:16 Autor: nadesłane

Słynna już ekranizacja filmu fabularnego "Kamerdyner", której akcja oparta jest na miłosnej sadze kaszubskiej oraz wydarzeniach w pierwszej połowie XX wieku na północnych Kaszubach, budzi coraz większe zainteresowanie. Potwierdziło to około 150 widzów czwartego spotkania w ramach VII Festiwalu Filmów Kaszubskich.

Pokazano na nim trzy reportaże. Jako pierwszy pokazano dokument Jolanty Wilengowskiej zrealizowany przez TV Olsztyn o tytule „Kaszuby na Warmii i Mazurach”. Oprócz fragmentów scen ekranizowanej fabuły znalazło się w dokumencie sporo wypowiedzi mieszkańców Widryn dumnych z tego, że mogli statystować w kaszubskim filmie. W pewnym sensie poczuli się Kaszubami, a wieś – w ich ocenie – bardzo dużo zyskała, że przytrafiła jej się tak ważna rola.

fot.J.D.

- Z tego płynie piękna refleksja o potencjale wartości kaszubskich, które stają się bliskie nawet ludziom nie mającym nic z Kaszubami wspólnego. To jest też ważne zadanie dla organizatora festiwalu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by nowi mieszkańcy Kaszub chętnie mówili po pewnym czasie o sobie: „Jô jem Kaszëba” lub „Jestem Kaszubą”, albo nawet „I am Kashub”, jak na przykład obecny wśród nas Sławomir Dudalski z Kanady – mówiono podczas festiwalu.

Dudalski jest liderem polonijnego chóru „Ludowa nuta – Lëdowô nóta” z Hamilton. Na sztandarze zespół ma wizerunek Królowej Kaszub z Sianowa.

fot.J.D.

- Nagraliśmy płytę z kaszubskimi piosenkami ludowymi. Z tymi utworami występujemy w wielu miastach USA i Kanady. Śpiewaliśmy także na odpuście w Sianowie, na festiwalu w Brusach i wielu miejscach Kaszub – wspomniał kanadyjski gość festiwalu filmów.

Większą część spotkania zdominowały wątki związane z mordem piaśnickim. Tragizm tamtych wydarzeń przypomniał odcinek programu „Skarbë Kaszëb” z Twojej Telewizji Morskiej, która obecnie realizuje najwięcej materiałów związanych z kaszubszczyzną. W tych lasach powstał także reportaż red. Bożeny Olechnowicz z Telewizji Gdańsk.

- Miałam zrobić tylko relację do Panoramy. Jednak rozmach działań przy „Kamerdynerze” mnie tak zachwycił, że postanowiłam pojechać tam jeszcze raz i zrealizować reportaż – mówiła red. Olechnowicz.

Zdjęcia w Piaśnicy są już gotowe. W gruncie rzeczy na przeszło 60 dni zdjęciowych ponad połowę już zrealizowano.

fot.J.D.

- Jest to bardzo droga produkcja. Wiemy już, że budżet filmu znacznie przekroczy nasze pierwotne założenia. Na szczęście pomoc obiecało nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczył Mirosław Piepka, który także był gościem filmowego spotkania. Przybył wraz z przyjaciółmi, którzy byli niezwykle poruszeni kaszubską gościnnością i kulturową aktywnością oraz… kuchnią regionalną w wydaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Pępowa, które na czele z Bogumiłą Bistroń-Mallek przygotowało znakomity posiłek. Wieczór wypełniła kapela Eugeniusza Raulina wspomagana przez uzdolnionych statystów „Kamerdynera”. Przybyło ich aż siedmiu.

- To bëła wspaniałô przigòda przë taczi produkcji. Jesmë z tegò baro rôd, że mòżemë przez to cos wniesc do naszi kaszëbiznë. To je z tegò nôwôżniészé – stwierdził jeden z nich, Jan Pryczkowski, który jednocześnie jest prezesem ZKP w Sianowie. – Ta przygoda wnet rozpocznie się na nowo – dodał producent i scenarzysta Mirosław Piepka.

Już 15 sierpnia rozpocznie się kolejna seria. Zdjęcia będą realizowane między innymi w Gdańsku, Dębkach, a także na Warmii i Mazurach. Film będzie gotowy jesienią przyszłego roku. Wówczas wejdzie na ekrany kin. Powstanie także sześcioodcinkowy serial.

fot.J.D.

Jan Dosz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obiektywny

    Zero komentarzy! Najlepszy komentarz widoczny jest na obrazkach. Wszystkie Kargule i Pawlaki zamilkły. Brawo Pryczkowski!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.