Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Dożynki gm. Kartuzy. Sołectwo Kiełpino z najpiękniejszą koroną żniwną

Opublikowany: 2017-08-20 21:13 Autor: Magda Dzienisz

Rolnicy z gminy Kartuzy świętowali zakończenie żniw. Odbyły się tradycyjne konkursy - sołectwo Kiełpino zwyciężyło w konkursie dożynkowym na najpiękniejszą koronę żniwną, najlepszy kołacz wykonali zaś mieszkańcy sołectwa Kosy. Zaśpiewały zespoły Bliza i Modern Talking Reloaded.

Święto plonów w gminie Kartuzy rozpoczęło się mszą świętą w kartuskiej kolegiacie, potem rolnicy i władze gminy oraz zaproszeni goście w uroczystej paradzie przeszli do Parku Solidarności. Tam każdy mógł podziwiać piękne korony żniwne wykonane przez mieszkańców oraz wspaniałe kołacze, a także zjeść smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

W konkursie na najpiękniejszą koronę żniwną zwyciężyło sołectwo Kiełpino. Korona sporządzona jest z kłosów m.in. jęczmienia, żyta, pszenżyta, ziaren kukurydzy, dyni, przystrojone jarzębiną i kwiatami, powstawało trzy tygodnie. W tworzenie korony żniwnej zaangażowana była m.in. rodzina Krauze z Kiełpina i pan Wojciech Nowakowski wraz z narzeczoną. Teraz będzie reprezentowało gminę Kartuzy na dożynkach powiatowych, które odbędą się w Stężycy. Drugie miejsce zajęła korona wykonana przez mieszkańców sołectwa Mezowo, trzecie – Brodnicy Górnej.

Sołtysi sołectw, które zdobyły główne miejsca w konkursie na koronę żniwną oraz władze gminy Kartuzy. fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Zwycięskim kołaczem okazał się ten wykonany przez mieszkańców sołectwa Kosy, drugie miejsce zajął wypiek ze Starej Huty, trzecie z Ręboszewa.

Na gminnych dożynkach wystąpił m.in. zespół Bliza. Na koniec zagrali muzycy z Modern Talking Reloaded – niemieckiego zespołu wykonującego przeboje tej słynnej grupy.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Imprezie towarzyszył turniej sołectw. O tym w osobnym materiale.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  A "Preczka" nie beło widzec. Szkłeda, a jene.

 • 4 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Jak widać na załączonych obrazkach, sołectwa gminy Kartuzy nie posiadają własnych znaków graficznych (logo, herb), więc występują pod herbem Kartuz.
  To mało atrakcyjne i brak tu emocjonalnego powiązania z własną wsią.
  Trochę też ubogo, kiedy spojrzeć dookoła, jak jest w innych gminach powiatu kartuskiego albo w sąsiednim województwie zachodniopomorskim.
  Ten przypadek pozwala mi stwierdzić, że sołtysi nie dbają o graficzny sposób promocji wsi, ale jest jeszcze gorzej, że nikt w Gminie ani w Starostwie, jak dotąd, nie widzi takiego sposobu promocji.
  Warto w tym miejscu przypomnieć, że na cele promocji regionu wydawane są duże pieniądze.
  Może jednak zmienić coś w kierunku promocji poszczególnych wsi, co również sprawi, że staną się bardziej atrakcyjne dla turystów. Wreszcie taka innowacja, to też przejaw kultury.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .,.,,.,.

  a kiedy i gdzie są powiatowe?

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # logo

  owszem, ale z wizerunkiem włodarza. wówczas pieniądze się znajdą- 1000zł. Dziękuję.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # róznie to wypadlo

  Na przykład piękny kołacz sołectwa Kosy, ale nie jedyny a bieda sołectwa Pomieczyńska -Huta. Chyba nadszedł czas na "dobrą zmianę". Normalne zużycie materiału.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edek

  Kiełpino Górą !!!

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dożynki Powiatowe

  Dożynki Powiatowe są w tym roku w Stężycy 3 września

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gratulacje!

  Wszystkim twórcom amatorom należą się brawa a dla zwycięzców głośne fanfary. Zrobienie wieńca to nie jest kwestia tylko wykonania, ale umiejętne zbieranie, suszenie, dobieranie zdrowych okazów itd. dalej zaprojektowanie, wykonanie solidnego stelaża..., Tej sztuki trzeba się uczyć, podglądać jak robią inni. Podobnie kołacz, konkurencja silna a to tylko mały bochen, co takiego wymyślić żeby stał się wyjątkowy. Ktoś wyżej napisał,że to mało atrakcyjne. Nie wymagajmy od rolników zbyt wiele, i tak to co robią jest ponad wielu mądrali możliwości. Profesjonalna promocja sołectwa powinna spoczywać w rękach wyszkolonych animatorów kultury. Tymczasem np. zwycięskie Kiełpino nie posiada zaplecza kulturalnego, ludzie integrują się w stodole przy robieniu wieńca albo w plebani przy kominku.Piękna rozwojowa wieś z ciekawymi ludźmi, nie wie co to dom kultury, współczesna biblioteka, remiza strażacka - jeszcze nie teraz ale może kiedyś- słyszą od lat. Szkoda gadać!

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Gratulacje!

  Ja również przyłączam się do gratulacji.
  Ciekawa ta Twoja wypowiedź w sprawie braku Domu Kultury w Kiełpinie, pięknej miejscowości, rozwijającej się w szybkim tempie. Dziwi mnie bardzo ten stan, bo gdzie tu szukać promocji wsi, jak nie poprzez kulturę, kiedy nic się samo nie zrobi i nie wypromuje.
  Ktoś w Gminie, a także w powiecie odpowiada za ten stan.
  Pewnie siedzi w wygodnym fotelu za biurkiem, zza którego trudno dostrzec istotne potrzeby poszczególnych wsi, biorąc też pod uwagę właściwe proporcje.
  Czasem dziwię się i nadziwić się nie mogę, że Kiełpino, wieś ok. 3,5 tys. mieszkańców nie posiada Domu Kultury, a malutka wieś Sianowo, dziesięciokrotnie mniejsza (ok. 300 mieszkańców) jest w posiadaniu, co bardzo szumnie brzmi, Wiejskiego Domu Kultury.
  Wszystko ma miejsce w tej samej Gminie Kartuzy, więc ktoś tu "rządzi", ale chyba błądzi...
  Gdyby tak wgłębić się w szczegóły, to podobnych "kwiatków" na gminnej "łączce" można doszukać się więcej.
  Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy potrafią zauważyć ten niesprawiedliwy udział w środkach kultury. Tę sytuację należy koniecznie zrewidować, nie dla garstki, a dla dobra ogółu.
  Pozdrawiam Stajszevsczi Boys.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.