Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Uczcili pamięć Danuty Siedzikówny. "Wciąż musimy walczyć o pamięć historyczną"

Opublikowany: 2017-08-28 13:37 Autor: Magda Dzienisz

Dziś mija 71. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. "Inka". W Kartuzach grono osób, w tym m.in. posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, spotkało się przy obelisku upamiętniającym słynną sanitariuszkę AK. - To smutne, że dzisiaj wciąż musimy walczyć o pamięć historyczną - mówiła posłanka PiS.

Władze gminy Kartuzy, radni kartuscy, Dorota Arciszewska-Mielewczyk – posłanka PiS, działacze miejscowego PiS, nauczyciele, spotkali się w Kartuzach przy obelisku upamiętniającym Inkę, by uczcić 71. rocznicę jej śmierci. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

fot. Magda Dzienisz

- O Dance Siedzikównie można mówić godzinami, wiele można o niej przeczytać – mówił Kazimierz Socha-Borzestowski, były burmistrz Kartuz i inicjator dzisiejszego spotkania. – W Kartuzach po raz pierwszy o niej zaczął mówić Piotr Szubarczyk, były naczelny Gazety Kartuskiej, który przeprowadził wywiad z jej siostrą. Danka Siedzikówna pochodziła z rodziny patriotycznej, ojciec zesłany na Syberię zmarł w Teheranie, matka została zamordowana przez Niemców. Paradoksem jest to, że osoba, która była prokuratorem w procesie Danki Siedzikówny, Wacław Krzyżanowski, cztery lata temu chowany był z honorami.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Dorota Arciszewska-Mielewczyk ubolewała, że dla niektórych pamięć historyczna jest przedmiotem drwin. Podkreślała, że wciąż trzeba o nią walczyć.

- To smutne, że dzisiaj musimy wciąż walczyć o pamięć historyczną. Kiedyś w domu najważniejsze było myślenie o Polsce. Dziś bardzo wiele osób wyśmiewa to, szydzi lub mówi tylko przy jakichś okazjach i przy pomnikach. Marzy mi się, żeby takie postawy patriotyczne były naszym drogowskazem na co dzień. To ważne – pamięć o tym skąd pochodzimy, kto za nas walczył i w jakich warunkach. Dopiero dziś, po tylu latach, niektóre fakty są odkrywane i dziwimy się, z jak szlachetnymi rodami i postawami w zakresie kultury, polityki, edukacji, te osoby były wówczas powiązane – mówiła.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Nawiązała do dalszej reformy sądownictwa, którą zamierza przeprowadzić PiS. Mówiła o tym, że dotychczas „hołubiono” prokuratorów i sędziów komunistycznych, którzy wydawali wyroki śmierci na tzw. Żołnierzach Niezłomnych.

- Jeżeli mamy mówić o zmianie, polepszeniu funkcjonowania naszego państwa, to tu kłania się też wymiar sprawiedliwości, którego dowodem na jego złe funkcjonowanie, jest hołubienie wielu osób, które wydawały wyroki śmierci szlachetnym osobom. Przypominamy też, że pogrzeb gen. Jaruzelskiego, odbył się z honorami. My musimy być godnymi następcami, wychować własne dzieci i wnuków w poszanowaniu do historii. Musimy sprawić, by chcieli o tym rozmawiać, pamiętać i czcić – podkreślała.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz


Danuta Siedzikówna urodziła się w Guszczewinie, w powiecie Bielsk Podlaski. W wieku 15-lat zaczęła działalność w Armii Krajowej, gdzie odbyła szkolenie sanitarne. Działała w 1 szwadronie 5 Wileńskiej Brygady AK, działającym na Pomorzu. Przyjęła pseudonim „Inka”. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tam została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu. Została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonał dowódca plutonu egzekucyjnego 28 sierpnia 1946.

Komentarze do artykułu Komentarze [41]

 • 12 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # drzewo

  Na zdjęciu - bez telefonu komórkowego pod drzewem, ani rusz! Wszędzie tylko wpatrzeni w te ekrany.
  Zapomnimy oddychać bez telefonu, bez dotykania ekranu.

 • 15 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pani Posłanko

  A co z drogami na Kaszubach? Dlaczego w takich sprawach Pani nie widać, ani nie słychać?

 • 15 23 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Z calym szacunkiem dla tej Pani,ale nie byla tak krysztalowa jak wielu mysli.Wystarczy pojechac w rejony gdzie grasowala banda Lupaszki i porozmawiac z ludzmi,ktorzy pamietaja te czasy.W IPN sa dokumenty na zbrodnie dokonane przez te oddzialy...Dla mnie to zaden bohater,ktory zabija wlasnych rodakow,a tak niestety bylo.

 • 14 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  "To smutne, że dzisiaj musimy wciąż walczyć o pamięć historyczną"- tak Pani pOseł musimy bo pani ugrupowanie stara sie wszystko fałszować. "Pamiec historyczna" to patriotyzm, którym wyciera sobie pani usta. Arciszewski to kiedys był gość, wiec prosze zając sie Cyprem, przecież tam sa korzenie Mielewczyk

 • 7 22 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  A gdzie kwiat młodego patriotyzmu z racami?

 • 25 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i to mi się podoba

  ,że nie było burmistrza,serio .Rozumiem,że wyciągnął wnioski i za to brawo .
  Pana burmistrza miejsce było z KOD-em pod sądem i Jego obecność przy pomniku Inki byłaby niestosowna.Nie przyszedł i za to dziękuję.
  Co do wpisu ,że Inka nie była krystaliczna opierającego się na "pojedźcie i popytajcie " to poniżej krytyki ,nawet milicjant MO bronił Inki na procesie .Była Wielka,Wspaniała i Chwała bohaterom !
  A mjr Szendzielarz zasługuje na tysiąc pomników.Jak mawiał pewien antykomunista/
  Nie wiem jak to jest zabić człowieka,zabijałem tylko komunistów.

 • 22 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ anty

  Pomaga i sprząta po nawałnicy w odróżnieniu od ciebie lewaku

 • 5 20 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Uderz w stol,a nozyce ...Tak prawdziwi POLACY,skopac,zabic,bo kto nie idzie z nami,ten przeciwko nam...Pozniej pojsc do kosciola i pomodlic sie,tak przystalo na katolika i wybitnego patriote.Ludzie opanujcie sie z tymi wpisami,komunista to nie czlowiek....

 • 17 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # twoi komuniści

  zabili dziesiątki tysięcy patriotów,zakatowali ,więzili w imię bandyckiego terroru komunistycznego,potwierdzam,komuniści to bandyci a nie ludzie .

 • 18 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kartuskiego PiS

  Szanowni Państwo ożywcie działalność na terenie Kartuz , uruchomcie stronę internetową , informujcie szybciej o takich inicjatywach wtedy byłoby nas dzisiaj znacznie więcej, ale skąd my mamy wiedzieć, że coś się odbywa?

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # deryl

  Patrzcie ,znowu Sieradzki się odezwal,jako lotr.Znowu mu się PiS nie podoba.Choroba jak widać
  postępuje.

 • 16 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ONR

  Za m in takie bestialskie morderstwa słusznie obniża się byłym ubekom i esbekom emerytury, brawo PiS !!!

 • 15 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #Bolek

  twoi bohaterzy to pewnie w SB i UB byli, zgadza się towarzyszu ?

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Nie ojciec Rydzyk...

 • 4 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  W srode polecam w TVP1 wielki test o Jasnej Gorze,a dzisiaj Zlodziej w sutannie...

 • 12 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Bolek

  Mam nadzieję że nie będziesz chciał katolickiego pogrzebu ateisto

 • 11 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # deryl

  Jeśli chodzi o stronę PiS-u,to jest na facebook-u PiS Powiat Kartuski.Pozdrawiam wszystkich którzy
  chcą Dobrej Zmiany a nie podtrzymywania Komuny.Dość zlodziejstwa!

 • 8 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @deryl

  fajnie, tylko mało was tu słychać, działajcie i stańcie się w naszej gminie bardziej medialni bo wielu ludzi was popiera ale tak naprawdę nie wie jak PiS tutaj działa, gdzie ma siedzibę itd. Więcej informować , zachęcać ludzi , inicjować dobrą zmianę na własnym podwórku, pozyskiwać ludzi ... jak będzie was więcej to się zacznie kręcić bo będą nowe pomysły.

 • 7 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # IWAN

  Co za kretynstwo, glupi narod daje sie oglupic ,nie jestescie stworca wiec nie macie prawa dzielic ludzi na lepszych i gorszych, moj przodek zginal na syberi , czy mam przez to nienawidzic mlode pokolenie rosjan? , a czy prawicowy pinochet byl lepszy ?Czyzby Bog inna miara sadzil zbrodniarza komunistycznego, od mordercy prawicowego?

 • 14 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @IWAN

  A kto cie wie jaki kontakt miałeś z dziadkiem różnie w rodzinach jest a w ogóle lewackich a tak przy okazji to ty stary jesteś,stary komuch i teraz wszystko wiadomo pewnie w SB byłeś dlatego tak się pieklisz bo emeryturę ci za miesiąc obetną i koniec wcinania kawioru na wycieczkach w czasie jak inni kilkadziesiąt lat pracujący fizycznie na niskich emeryturach na lekarstwa nie mają? Przynajmniej może na internet nie będziesz miał i tych plugawych wypocin nie będziesz wypisywał bo żaden uczciwy Polak zdrowy na umyśle nie wypisywałby takich inwektyw towarzyszu!

 • 15 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #Bolek

  myślę że kolesie z twojej partii czyli liberały i lewaki i nekrofilią nie wzgardzą więc uważaj jak już w trumience będziesz leżał

 • 1 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tolalitatyzm

  Nieważne jaki narodowy czy komunistyczny jest zawsze złem.

 • 1 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Świetlana przyszłość

  Jak już PiS zmieni konstytucję, to zacznie czystki czyli będzie usuwać ze swoich szeregów tych, co są za mało "pisowi".

 • 12 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lepszy PIS niż PO bis

  Tym ludziom o niezrozumiałych intencjach Polacy już podziękowali na dobre

 • 6 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Spotkano się przy obelisku upamiętniającym Inkę . Tylko po co ?
  Bolek przywiózł mi od Niemców taką fajną klapę i mi się to kojarzy z występującymi na tej uroczystości . Nazywa się to urządzenie klapa wolno opadająca w dół .
  Pies na mnie czeka , więc odniosę się krótko .
  Jeżeli mamy mówić o zmianie, polepszeniu funkcjonowania naszego państwa, to tu kłania się też wymiar sprawiedliwośc..... podkreśla Posłanka .
  Zapomina dodać ,że Ona jest najbardziej zadłużoną posłanką ,a w przeszłości jej mąż wyprowadzali miliony za granicę .
  Nie trzeba daleko szukać . Wystarczy zapytać obsługę jej knajpy , jak płaci . Z dużym opóźnieniem i do ręki . Czy to jest oszustwo ? O innych sprawkach posłanki PiS nie mam czasu pisać .

  Paradoksem jest to, że osoba, która była prokuratorem w procesie Danki Siedzikówny, Wacław Krzyżanowski, cztery lata temu chowany był z honorami.
  Panie Borzyszkowski , zamiast całować Posłankę A-M po rączkach zapytaj ją o posła - byłego prokuratora Piotrowicza . Próbuje Pan oceniać historię a wychodzi z tego lans pod pomnikiem .
  Wolałbym oglądać Pański lans w innej formie . Proponuję strój Borata i spacer po rynku i deptaku . Wiem , wyszło by komicznie , ale w Pańskich słowach pod pomnikiem jest tragiczna błazenada .

  Pod pomnikiem miało być o Ince , a wyszło ...jak to mówi Bolek ch...ia z grzybnią .

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tłumy

  Władze gminy Kartuzy, radni kartuscy, Dorota Arciszewska-Mielewczyk – posłanka PiS, działacze miejscowego PiS, nauczyciele - ale tłumy razem jakieś 9 osób.

 • 5 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wymyślcie...

  ...kolejny pomnik, tablicę...czy cos tam innego pamiatkowego. jeszcze mało tegow Kartuzach

 • 9 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wartośc dodana

  Trzeba z żywni na przód iść, po życie sięgać nowe, przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia. Trzeba tworzyć wartość dodaną dla żywych a nie uprawiać martyrologię doprowadzoną do poziomu absurdu.

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # słowami kombatantów

  ...słowami Józefa Piłsudskiego głównego twórcy II Rzeczypospolitej „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Ten szacunek wyraża się zaś m.in. w nauczaniu historii. My, którzy walczyliśmy zbrojnie o niepodległą Polskę, którzy niejednokrotnie widzieliśmy śmierć w boju naszych kolegów, nie dopuścimy i nie pozwolimy na bezideowe wychowanie młodzieży, na niszczenie polskości. Nauczyciele historii i polskiego z liceów widzą w tych działaniach swoiste podobieństwo do działań dawnych komunistycznych aparatczyków, tylko, że teraz zamiast kłamać, po prostu nie będzie się uczyć historii i literatury polskiej.

  My wiemy, że za nieznajomość historii płaci się prędzej, czy później, wielką cenę, upadku gospodarczego, niewoli i krwi. I tu musimy znowu zacytować słowa marszałka Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. My, kombatanci i osoby represjonowane, widzimy - może ze względu na nasz dojrzały wiek - niezwykle jasno szereg posunięć władz państwowych, które przynoszą szkodę Państwu Polskiemu. W tej chwili występujemy w obronie polskiego szkolnictwa, ale niedawno musieliśmy wystąpić w obronie wolności mediów, w obronie wyrzucanych dziennikarzy, przeciw cenzurze. Chcemy, aby nasz kraj był rzeczywiście wolny i sprawiedliwy, a nie tylko udawał, że takim jest. Dlatego przypominamy, że każda władza musi się kiedyś skończyć i odpowiedzieć za podłe czyny.

 • 4 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wartość dodana

  Naród pamięta o Berezie Kartuskiej, wzorowanej na obozy sowieckie.

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @słowami kombatantów

  Więc uważaj co piszesz bo twój styl pisania poznaję doskonale i w wielu twoich komentarzach pisałeś kalumnie na polityków rządzących naszym państwem jak i wyborców PISu nie pouczaj innych i nie rób tutaj za opiniotwórce lewej strony bo sam możesz zostać skarcony i to prawnie a jest za co i doskonale o tym wiesz i nie będziesz już anonimowy bo poznają cię wszyscy - w końcu.

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wartość dodana

  W pełni się z tobą zgadzam. My, Polacy wręcz uwielbiamy rozpamiętywanie wojny, ludzi walczących w tej czy innej wojnie, powstaniu itd.uwielbiamy pomniki, kwiaty na pomniakch, stawianie nowych...tylko jak spytasz mlodzież o najprostrze sprawy, fakty historyczne to....powala z nóg. Ale MY ŻYJEMY...my musimy żyć dniem dzisiejszym, przyszlością...
  Smutny my naród...

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS AKBAR !!

  500 + zakąska

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto ty jesteś ?

  SEKTY KMIOTEK
  Jaki znak twój ?
  SIERP I MŁOTEK
  Gdzie mieszkasz ?
  W KASZUBSKIM KRAJU
  A dlaczego ?
  JA NIE ZNAJU

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wartość dodana

  Nie od dzisiaj wiadomo, że "wystarczy zabrać narodowi jego historię a sam zginie", to prawda, że trzeba z żywymi naprzód iść ale nie można zapominać o przeszłości bo ta przeszłość dobrze rozumiana, niezafałszowana jest fundamentem tożsamości narodowej, miłości do swojego kraju . Dlaczego 17 - letnia dziewczyna miała odwagę ubeckim katom spojrzeć w oczy i z godnością wykrzyczeć swoje ostatnie słowa "Niech żyje Polska,niech żyje Łupaszko"? Otóż dlatego, ze miała w sobie tego narodowego ducha, który wyrósł na szacunku i znajomości polskiej historii , na oddaniu własnej Ojczyźnie. I to nie jest górnolotne i patetyczne to jest patriotyzm , to głęboka wiara w trzy wielkie wartości BÓG - HONOR - OJCZYZNA.

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łonek

  Odważna ta Dorota. Sama jedna wśród tylu samców, chyba że na własne życzenie.

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaczokomunista

  Towazysz Kaczynski juz zadba odgornie aby w kazdej wsi byla ulica im Danuty S.

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Lepszy PIS niż PO bis

  Widac ze jestes tkzw byly esbek teskniacy za komuna teraz masz kazcokomune w najlepszym wydaniu i dziennik telewizyjny z czasow 1980.

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oda do Doroty Arciszewskiej - Mielewczyk

  Doro, ty puchu przeebogaty,

  tyle Cię cenię mocno ile kasy na wyspie.

  Wypłynęły pieniążki spod kontroli fiskusa,

  Puch nie taki marny, skoro (WAT) już Szydło rusza.

  Po wysmarowaniu miodem tego, co i owszem,

  możesz dmuchnąć se pierzem i udawać co chcesz.

  Możesz Doro być owcą, nieśle owłosioną, możesz być też kozą

  wyleniałą po brzegu - lekko opierzoną.

  Wszystko zależy od instrukcji Jarcia, za kogo on robić każe

  Oby Ciebie nie zmuszał do pierzastych tatuaży.

  Póki co się nie iskaj Doro, milionowa Lady.

  Jak się nie da inaczej każ se dorobić dzieciętek gromady.

  Trudno, dla zapładniaczy tanio = trochę marmolady(?).

  Wtedy, jak znalazł 500+ po wielokroć

  i długi dla fiskusa będą za "Bóg zapłać"!!!

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # :/ Masakra

  Zbliżają się wybory...że Pani Poseł pojawia się na wszystkich uroczystościach w powiecie :/ A coś ucichło o jej zadłużeniu! MY szarzy obywatele - musimy spłacać kredyty/zadłużenia w terminie wszystko, bo inaczej komornik zapuka i zabierze cały nasz majątek i wejdzie na nasze wynagrodzenia!!!

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzjanin

  Brawo organizatorzy

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.