Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Pierwsze "Kaszëbsczé karaoke" ze świetnymi teledyskami

Opublikowany: 2017-08-03 10:24 Autor: nadesłane

Pierwszy konkurs "Kaszëbsczé karaoke" ogłoszony przez Młodych Kaszubów związanych z klubami "Cassubia" i "Òska" wraz ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddział w Baninie cieszył się sporym zainteresowaniem. Jakość nadesłanych prac przerosła oczekiwania organizatorów.

Praca, której przyznano główną nagrodę została zrealizowana w pełni profesjonalnie, nagrano ścieżkę wokalną, napisano bardzo dobry scenariusz, no i zrobiono zawodowe zdjęcia filmowe dopełnione świetnym montażem. Powstał bardzo dobry teledysk, który można oglądać na youtube. Wszystkie nagrodzone prace wkrótce będą dostępne na stronie ZKP Banino i Młodi-Kaszebi.

- Od kilku lat, przy okazji realizacji Festiwalu Filmów Kaszubskich, myśleliśmy o zorganizowaniu konkursu filmowego. Jako organizatorom, chodziło nam przede wszystkim o to, by stworzyć konkurs, który jest całkowicie inny aniżeli znane nam dotychczasowe konkursy kaszubskie. Ma być atrakcyjny dla młodych, prezentować współczesną bardzo progresywną kaszubszczyznę, no i bodaj najistotniejsze jest, by świetnie promował język w młodym pokoleniu. No i udało się! W sukurs przyszli nam młodzi Kaszubi, zwłaszcza Katarzyna Kankowska-Filipiak, która znana jest z mnogości oryginalnych i dobrych pomysłów. Tak powstało „Kaszëbsczé karaoke”, którego pierwszy finał ogłoszono na zakończenie filmowego festiwalu – mówił przewodniczący komisji konkursowej, dr Eugeniusz Pryczkowski, znany dziennikarz i filmowiec.

fot.JD

Główna nagroda o wartości tysiąca złotych trafiła do Gimnazjum Katolickiego w Kartuzach. Odebrali ją młodzi wykonawcy utworu, nauczycielka języka kaszubskiego Grażyna Recław i dyrektor szkoły ks. Grzegorz Kudelski.

- Bardzo nas się spodobał ten utwór. Jest to tekst z przesłaniem ewangelicznym mówiącym o tym, że ciągłe pozyskiwanie pieniędzy bardziej może świadczyć o biedzie, aniżeli bogactwie – podkreślał dyrektor obecny na uroczystości rozdania nagród.

Druga nagroda trafiła aż do Wrocławia, trzecia zaś do średniej szkoły w Przodkowie. Dwa wyróżnienia odebrał dyrektor ZS w Czeczewie, Jerzy Stachurski. Jest on jednocześnie kompozytorem wielu piosenek kaszubskich, w tym dwóch najwyżej ocenionych.

- Jestem dumny, że te piosenki są wykonywane, że podobają się młodzieży. To jest dla mnie bardzo ważne, bo docenia dzieła stworzone i pobudza do dalszej twórczości – mówił artysta.

fot.JD

Konkurs został zorganizowany pod patronem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy pomocy darczyńców, w tym właściciela firmy Trefl Kazimierza Wierzbickiego.
Antoni Radtke

Wyniki „Kaszëbsczégò Karaoke”:

I – Gimnazjum Katolickie w Kartuzach, opiekunowie: Grażyna Recław i Grzegorz Puzdrowski za teledysk do utworu „Dëtczi, dëtczi”;
II – Marcin Odelski i Walenty Miszewski za teledysk do utworu „Serce miec”;
III – ZSP Przodkowo, opiekun: Joanna Kuś, za teledysk do utworu: „Smiało w przódk”;

Wyróżnienie: ZS w Czeczewie, opiekun: Anna Kreft, za teledysk do utworu „Pòmału, ale dërch” i ZS w Czeczewie, opiekun: Lucyna Reiter-Szczygieł, za teledysk do utworu: "Dzepłënie spiéw. Nagroda specjalna (pozakonkursowa) – Klubë Młodëch Kaszëbów „Cassubia” i „Òska” za
teledysk do „Himnu Młodëch”.

(oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krësztof Jãdroch Plater-Zôlewsczi

  Në jo, le më żdajenë na żëwòwtôr piesniów Trepczika, Labùdë, Peplińsczégò,
  tëch czësto lëdowëch ë òd wiedno znónëch frańtówków, swiãtych piesniów ëtd.
  Na dodôwk, to nijak ni mòże bëc taczé czësto ,,artisticzné'' spiéwanié, kò ti, co chcą zaspiéwac,
  zarô nie brëkùją bëc sztôłconyma spiéwôczama; chòc prawie - króm wiérztów zamkłoscë,
  spiéw téż bëłbë kąsk pòtrzébny, bë spiéwac ze szkòlôkama òb czas lekcëjów.
  A nòże bë sã przëdałë taczé platczi, co bë jëch ùrządzëna przëbôcziwa spiéwë przë ògniszczu, na wanodze bądz na pielgrzimce.

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JInaczi meslący

  A me prawie żdajeme na teledisczi nowech szteczków. kaszebizna muszi jic do przódku, muszi bec dzysdniowô. To ni może bec leno skansen dlô starszich ledzy w reginalnech ruchnach.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.