Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Grzybno. Uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej. Jej patronem były nauczyciel i żołnierz

Opublikowany: 2017-09-20 12:15 Autor: Magda Dzienisz

Leon Kąkol - Kaszub, pedagog i żołnierz, został patronem Szkoły Podstawowej w Grzybnie. Na uroczystości nadania imienia obecna była rodzina Leona Kąkola, w tym syn tego zasłużonego żołnierza.

Leon Kąkol był pedagogiem i żołnierzem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty oraz oficerem łącznikowym pułkownika Stanisława Dąbka – dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża.

- To postać, która jest ściśle związana ze wsią Grzybno i z Kaszubami. Leon Kąkol żył tutaj od 1929 roku i pracował jako kierownik placówki. Jego całe życie i działalność przypadły w niezwykle trudnym okresie historii Polski. Postać naszego patrona cechuje się wybitną postawą pedagoga, żołnierza i patrioty – mówiła w czerwcu dyrektor szkoły w Grzybnie Jolanta Kryszewska, podczas Rady Miejskiej, na której zapadła decyzja o nadaniu imienia placówce.

fot. kartuzy.pl

fot. kartuzy.pl

We wtorek w Szkole Podstawowej odbyły się oficjalne uroczystości. Gościły na nich władze kościelne w osobie bp. Wiesława Śmigla, a także burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, poseł Stanisław Lamczyk oraz rodzina Leona Kąkola, w tym jego syn. Odśpiewano również nowy hymn szkoły autorstwa Damroki Kwidzińskiej. Odsłonięto tablicę z wizerunkiem zasłużonego żołnierza, a uczniowie zaprezentowali program artystyczny.

fot. kartuzy.pl

fot. kartuzy.pl

fot. kartuzy.pl

fot. kartuzy.pl

fot. kartuzy.pl

Leon Kąkol urodził się w 1898 r. Cieszeniu, w 1917 r. został wcielony do armii, walczył m.in. pod Verdun, w 1920 r. walczył przeciwko bolszewikom w Bitwie Warszawskiej. W 1922 r. wystąpił z wojska na własną prośbę, by rozpocząć pracę nauczyciela w szkole w Staniszewie. W 1926 r. zdał maturę w seminarium nauczycielskim w Toruniu, ukończył wyższy kurs nauczycielski w Warszawie i Poznaniu. W latach 1929-1941 pracował w szkole w Grzybnie, gdzie dał się poznać jako zwolennik kształcenia i wychowania przez aktywne poznawanie polskiej i kaszubskiej historii, kultury oraz tradycji. Walczył podczas II wojny światowej – otrzymał przydział do dowództwa Lądowej Obrony Wybrzeża płk S. Dąbka. Został jeńcem wojennym, przebywał w obozach jenieckich Oflagu. Po wyzwoleniu wrócił do kraju, gdzie kontynuował pracę nauczyciela m.in. w Gdyni. Zmarł w 1976 r.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 3 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no przepraszam ale

    skoro śp patron W.Czcigodny pan Leon Kąkol był tak zacnym Człowiekiem,patriotą,przykładem dla młodych to co tam robi były ormowiec Gołuński?

  • 2 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

    Leoszy taki ormowiec, jak zapaśnik udający inteligenta...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.