Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Zobacz wystawę pn. Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947

Opublikowany: 2017-09-18 10:52 Autor: nadesłane

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otwarto wystawę pn. „Kaszubi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947”. Gośćmi honorowymi spotkania byli kombatanci. Wystawę, w skład której wchodzą odznaczenia, odznaki, dokumenty, fotografie, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, można oglądać do 7 października.

Na otwarciu wystawy obecni byli kombatanci: mjr Edmund Popieliński – prezes Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kpt. Wacław Butowski – radiooperator w czołgu 24 Pułku Ułanów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Henryk Bajduszewski – mechanik czołówki naprawczej w Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych i obecnie prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, a także por. Czesław Chmara – żołnierz 25 Pomorskiego Batalionu Piechoty 8 Brygady Piechoty.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Zostały zaprezentowane między innymi odznaczenia, odznaki i oznaki, dokumenty, fotografie, umundurowanie i wyposażenie, a także pamiątki osobiste związane z Kaszubami walczącymi w PSZnZ. Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych, które zapewniło część pamiątek wojskowych i osobistych po żołnierzach między innymi 1 Dywizji Pancernej oraz 2 Korpusu Polskiego. Pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – po swoich bliskich – przekazali: Danuta Rek, Kazimierz Socha-Borzestowski, Anita Maryńczak-Prądzyńska, Iwona Pipka, Marian Jeliński, Ryszard Mielewczyk.

fot. nadesłane

Podczas otwarcia wystawy obecna była młodzież z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Kartuz, młodzież z Zespołu Szkół z Kiełpina oraz licznie przybyli mieszkańcy Kartuz.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Wystawę można oglądać do 7 października w godzinach otwarcia Muzeum. Głównym celem wystawy jest upamiętnienie żołnierzy PSZ na Zachodzie. W tym roku mija 70 rocznica rozwiązania legendarnej formacji, jaką były Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz 75 rocznica sformowania 1. Dywizji Pancernej, której dowódcą w okresie II wojny światowej był gen. Stanisław Maczek. W dywizji tej oraz w 2 Korpusie Polski gen. Andersa służyli również żołnierze z Kaszub.

(nadesłane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie doczekali

    Mój Ojciec (ur.1910) nie doczekał...tej wolnej Polski. Szkoda. Tym niemniej, dobra inicjatywa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.