Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Światowy Zjazd Sybiraków w Szymbarku. "Trzeba pamiętać, ale pracować na rzecz pokoju"

Opublikowany: 2017-09-17 17:30 Autor: Wojciech Drewka

Jak co roku 17 września na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku spotkali się Sybiracy, Rodzina Katyńska oraz ich rodziny i bliscy. - Najważniejsze, że w takich uroczystościach jak dzisiejsza biorą udział młodzi ludzie, którzy często nie mają pojęcia jak trudne były czasy ich dziadków - mówi Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Za wszystkich Sybiraków i ich bliskich odprawiona została msza św. Złożono kwiaty pod pomnikiem, a następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis oraz spotkanie z autorką książki „Przypomnij mi zapach chleba” Ewą Kubasiewicz – Houée oraz z żyjącymi jej bohaterami. Była okazja do wysłuchania wspomnień Sybiraków i kombatantów, którzy często z ogromnym wzruszeniem opowiadają o swoich przeżyciach.

- Jestem bardzo rad, że dziś jest tutaj dużo młodych ludzi. Myśmy przeżyli to wszystko, więc wiemy, natomiast młodzież często nie ma pojęcia jakie trudne były losy ich dziadków, czy pradziadków – mówi Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Trzeba o tym pamiętać, ale nie chodzi o to, by być do kogokolwiek wrogo nastawionym. Należy pracować na rzecz pokoju, by nigdy więcej czegoś takiego nie było. W wielu szkołach prowadzę lekcje historii i młodzież wykazuje ogromne zainteresowanie, zadaje wiele pytań. Natomiast młodzi ludzie często nie wierzą, że Niemiec mógł po prostu wyjąć pistolet i zastrzelić kogoś tylko dlatego, że był Polakiem. Dla młodego pokolenia to jest wręcz niemożliwe, niewyobrażalne. I to dowodzi po prostu, że oni myślą normalnie, że człowiek człowiekowi powinien być bratem, a nie wrogiem. Chcę dodać, że mam przyjaciela w Bawarii, który zaprasza mnie do szkół niemieckich, gdzie również mówię im o Powstaniu Warszawskim, o Polskim Państwie Podziemnym i z tamtejszą młodzieżą jest podobnie, nie chcą wierzyć, że ich dziadowie byli tak straszni, że mogli doprowadzić do takich okrucieństw wojny.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaśka

  Wzruszająca uroczystość

 • 4 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Waldi

  Piekna uroczystość , super oprawa !!!
  Żenujące jest to że za uczestnictwo trzeba było zapłacić 20 zł od osoby.
  Skandal !!!

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Była pani Anders córka gen. Andersa

 • 0 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tadek

  A Lech Wałęsa był ?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazik

  Jeżeli byłeś na zaproszenie to nie płacisz.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.