Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Niewidomi i niedowidzący obchodzili 55-lecie swojego koła

Opublikowany: 2017-10-12 12:27 Autor: Magda Dzienisz

Od 55 lat zrzesza niewidomych i niedowidzących z powiatu kartuskiego, którzy wspólnie spędzają czas, dzielą się problemami i radościami. Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych świętowało dziś jubileusz istnienia, a także Dzień Białej Laski. Były gratulacje i kwiaty dla Zarządu Koła, a także pyszny tort.

Życzenia, kwiaty, gratulacje i podziękowania za pracę na rzecz drugiego człowieka otrzymał dziś Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Kartuzach z okazji 55-lecia działalności organizacji. Koło od ponad pół wieku zrzesza osoby niewidome i niedowidzące z powiatu kartuskiego. Wspólnie spędzają czas, spotykają się, organizują przeróżne imprezy, a także wycieczki, wymieniają doświadczenia, dzielą się problemami i radościami.

- Koło wielu ludziom z dysfunkcją wzroku daje wiele radości i wzruszeń. Nasze koło już na stałe wpisało się w otoczenie wielu organizacji nam podobnych. Załatwiamy i pomagamy załatwić wiele spraw, dla wielu może prozaicznych, ale jakże ważnych dla ludzi z dysfunkcjami wzroku – podkreślali członkowie zarządu koła.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Od maja 2007 roku funkcję prezesa koła pełni Janina Doba. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 118 członków z ośmiu gmin powiatu kartuskiego. Spotykają się podczas różnych uroczystości i świąt. Razem obchodzą Andrzejki, Wigilię, wyjeżdżają na basen, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, organizują sportowe spotkania plenerowe.

Dzisiejszy dzień był również okazją do świętowania przypadającego na 15 października Międzynarodowego Dnia Białej Laski – dnia osób niewidomych i niedowidzących. Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata.

fot. Magda Dzienisz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pytanie

  Czy resztki ...a właściwie to co zoztalo z jedzenie .....zostało oddane do domu dziecka .....

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niewodomy

  Chcę zadać pytanie - ile faktycznie w naszym zrzeszeniu jest niewidomych?

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niwidomy

  Połowę tam ludzi widzi lepiej jak my

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antosia

  Na pewno są tam osoby które widzą lepiej ale są to przewodnicy osób niewidomych i słabo widzących . Trudno jest zrozumieć osoby które potrafią tylko krytykować a nie potrafią zrozumieć osób niepełnosprawnych wzrokowo . Może kiedyś na własnej skórze będą mieli możliwość poznania co znaczy być osobą choćby i słabowidzącą może wtedy zrozumieją .

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.