Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Pomieczyno. Pierwszaki wstąpiły w poczet uczniów Szkoły Podstawowej

Opublikowany: 2017-10-26 12:15 Autor: nadesłane

Dumne buzie pierwszoklasistów, łzy wzruszenia w oczach rodziców, pięknie recytowane wierszyki, mnóstwo prezentów oraz przejęte panie wychowawczynie czuwające nad wszystkim - tak wyglądała akademia z okazji pasowania na ucznia w Szkole Podstawowej w Pomieczynie.

Pasowanie na ucznia to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w historii edukacji każdego z nas. W miniony czwartek najważniejszą chwilę przeżyło dwadzieścioro sześcioro uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Pomieczynie. Już od wielu tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia pod troskliwą opieką wychowawczyń: pani Janiny Haza i pani Anety Wickiej.

fot. nadesłane/D.K.

Dla większości maluchów był to debiut na scenie – a publiczność mieli nie byle jaką, bo na widowni, oprócz trzymających kciuki rodziców i rodzeństwa, zasiadł także wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski, ksiądz proboszcz Henryk Zieliński oraz radny gminy, a jednocześnie przewodniczący Rady Rodziców Ryszard Walkusz.

Wszystkich serdecznie przywitała dyrektor szkoły Violetta Karnowska. Natomiast samych pierwszaków przywitali ich starsi koledzy i koleżanki z czwartej klasy. Akademia wypadła wyśmienicie. Wierszyki dobrane były pod kątem umiejętności małych dzieci – nie za długie, czasem humorystyczne, czasem bardziej poważne. Nie zabrakło nawet ważnego dla każdego Polaka, a ostatnio zapomnianego wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś – Polak mały”. O tym, że występy się podobały, świadczyły rozlegające się co i rusz gromkie oklaski publiczności.

fot. nadesłane/D.K.

fot. nadesłane/D.K.

Następnie pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę przed biało-czerwonym sztandarem. Wzruszeni rodzice uwieczniali swoje pociechy na filmach i zdjęciach. I wreszcie nastąpił ten najważniejszy moment – pani dyrektor, dzierżąc w ręku ogromny ołówek, podchodziła kolejno do każdego malucha i ze słowami: „Pasuję cię na ucznia/uczennicę pierwszej klasy” przyjmowała ich w grono swoich uczniów.

fot. nadesłane/D.K.

fot. nadesłane/D.K.

Ze wszystkich stron posypały się prezenty: tyty pełne cukierków, medale ufundowane przez rodziców, książeczki z systemem oszczędzania od Banku Spółdzielczego w Sztumie, gadżety od starszych uczniów i tyle innych upominków, że ledwie mieściły się w małych rączkach. Natomiast wójt gminy ufundował pierwszoklasistom wyjazd do kina na dowolnie wybrany film, co wzbudziło spory entuzjazm najmłodszych.

- Tyle już potraficie, że moglibyście od razu zostać uczniami trzeciej klasy – żartował wójt Andrzej Wyrzykowski. I już poważniej dodał: – Życzę wam, byście spełniali swoje marzenia, realizowali swoje pasje, a w przyszłości poszli na studia lub zdobyli konkretne zawody. I może kiedyś spotkali się tutaj, podziwiając występy własnych dzieci…

Na zakończenie zaproszono wszystkich na wspólny poczęstunek.

fot. nadesłane/D.K.

fot. nadesłane/D.K.

fot. nadesłane/D.K.

(nadesłane:Daria Kaszubowska)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.