Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Zainteresuj swoje dziecko czytaniem. W bibliotekach trwa ciekawy projekt dla najmłodszych

Opublikowany: 2017-10-13 13:12 Autor: Magda Dzienisz

Każdy mały czytelnik, który przyłączy się do projektu "Z książką na start", otrzyma specjalny Paszport Biblioteczny, Kartę do Kultury oraz książkę na własność, dopasowaną do jego zainteresowań. W Paszporcie zbierane będą pieczątki za każde wypożyczenie książki. Projekt realizują m.in. biblioteki publiczne w Żukowie, Przodkowie i Kartuzach.

„Z książką na start” to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z książką. Przedsięwzięcie to skierowane jest do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców. Dołączyła do niego także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, w powiecie projekt ten realizują także biblioteki publiczne w Żukowie i Przodkowie.

źródło: www.facebook.com/zksiazkanastart

Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty. Każdemu Małemu Czytelnikowi, który przyjdzie do biblioteki, wręczony zostanie tzw. Pakiet Startowy. Znajdzie się w nim Metropolitalna Karta do Kultury, Paszport Biblioteczny oraz w prezencie – książka dopasowana do jego wieku i zainteresowań.

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

- To świetna motywacja dla dzieci – zaznacza Emilia Pakur z kartuskiej biblioteki. – Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny. Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie odwiedzający biblioteki, wspólnie z maluchami będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że miłość do książek jest prezentem na całe życie.

źródło: www.facebook.com/zksiazkanastart

Organizatorem akcji jest Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego. Do końca września 2017 roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 6000 najmłodszych mieszkańców Pomorza.

Pakiet Startowy z książką w prezencie można odebrać m.in. w bibliotece w Kartuzach oraz jej filiach w Kiełpinie i Mirachowie. Więcej informacji również na stronie projektu na Facebooku.

(info: MiPBP, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ola

    Aby kogoś zachęcić trzeba mu coś najpierw dać, dziwny teraz ten świat.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.