Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Harcerzem jest się przez całe życie. 90. rocznica powstania Hufca ZHP Kartuzy

Opublikowany: 2017-11-14 12:13 Autor: Magda Dzienisz

Wieczornicą ze śpiewograniem, wystawą zdjęć i dzieleniem się wspomnieniami uczczono 90. lat Hufca ZHP Kartuz. - Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest - mówiła komendant hufca Małgorzata Szadkowska, a zaproszeni goście również przypominali swoje wieloletnie doświadczenia związane z harcerstwem.

Od dziewięćdziesięciu lat idea harcerstwa krzewiona jest na kartuskich ziemiach. Z okazji jubileuszu Hufca ZHP Kartuzy w Bibliotece Publicznej w Kartuzach zorganizowano specjalną wieczornicę pn. „Wspomnień czar”. Pojawiło się na niej sporo osób związanych z hufcem, byłych i obecnych harcerzy, a także zaproszeni goście.

- Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest – słowa ks. Kazimierza Lutosławskiego przytoczyła komendant hufca Małgorzata Szadkowska. – Pierwsza drużyna harcerska powstała tutaj w 1927 r. w Miejskim Gimnazjum Koedukacyjnym im. Henryka Sienkiewicza w Kartuzach. Była to 72. Męska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki założona przez Aleksandra Arendta.

W okresie wojennym harcerstwo zostało zawieszone. Po wojnie przywrócono tę ideę – wówczas harcerzy na ziemiach kartuskich były tysiące.

- Był taki okres, gdy harcerzy było tu ponad 4 tys. Teraz jest nas 224 – powiedziała M. Szadkowska. – Na szczęście obserwujemy trend coraz większego zainteresowania młodych ludzi harcerstwem. Harcerstwo to nie pomysł nie wiadomo skąd, młodzi ludzie przekonują się, jak ważne są idee, które niesie ze sobą bycie harcerzem.

Małgorzata Szadkowska. fot. M. Dzienisz

fot. M.Dzienisz

A fakt, że harcerstwo uczy zaradności, patriotyzmu, zasad moralnych, organizacji, aktywności, pomocy innym i wielu szlachetnych wartości, podkreślali zaproszeni goście, którzy również należeli do tej organizacji.

- Mój mundur się skurczył, ale wciąż wisi w szafie – żartowała Janina Kwiecień, starosta kartuski. – Ale tu nie chodzi o mundur, ale o to, co nosi się w sercu. Jeśli ktokolwiek był harcerzem, wie że to pozostaje w sercu na całe życie. Szczególnie, jeśli ma się taki dorobek, jaki mają Kartuzy. Historia tego 90-lecia jest tutaj bardzo bogata, szczególnie te lata, w których lokalnym harcerstwem dowodził druh Zbigniew Satke, który jest legendą tutejszego hufca.

fot. M. Dzienisz

fot. M. Dzienisz

Starosta kartuski złożyła obecnej kadrze hufca i wszystkim jego członkom gratulacje i życzenia.

- Nie do przecenienia jest wkład i rzetelna praca tych wszystkich druhów, którzy pracowali na rzecz dobrego wychowania młodzieży i niewzruszonego stania na straży idei harcerskich wartości. Harcerstwo uczy braterstwa, zacieśniania więzi i pozwala przeżyć prawdziwą przygodę. Każda z tych cech staje się potem użyteczna w dorosłym życiu – podkreślała Janina Kwiecień. – Róbmy wszystko, aby ten nasz hufiec wzrastał w siłę. Te wartości są fantastyczne. Żadna organizacja nie da tyle dzieciom, co harcerstwo. Nie wiem, kto wypaczył to wszystko, ale to wielka strata. Cieszę się, że młodych osób, którzy chcą być harcerzami, jest coraz więcej.

O swoich przygodach z harcerstwem mówili tez m.in. wójt Sulęczyna Bernard Grucza i dyrektor Szkoły Podstawowej w Somoninie Jolanta Bociańska. Zaproszeni goście wspólnie z harcerzami mieli okazję zaśpiewać znane harcerskie piosenki, a także obejrzeć wystawę zdjęć ze zbiorów Zbigniewa Satkego oraz prezentację wszystkich drużyn wchodzących w skład hufca.

fot. M. Dzienisz

Fotografie ze zbiorów Z. Satkego. fot. M. Dzienisz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 4 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # watermelon

  W PRL-u na harcerza mówiło się arbuz. Z wierzchu zielony, w środku czerwony.

 • 6 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzięki harcerstwu umiem do tej pory

  zawiązać sznurowadło jedną ręką, nigdy nie zabłądzić w lesie, oraz rozpoznać wszystkie grzyby.

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sławomir Matkowski

  Cudowne chwile , wspaniale rajdy , wędrówki , żagle - cudowni wychowawcy
  m.in. prof. Zbigniew Satke

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Dzięki harcerstwu ...

  usłyszałem od druha przy nocnych pogawędkach przy ognisku o tym co się działo w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Rodzice po powrocie byli mile zaskoczeni, że są drużynowi nie tylko odważni, ale także dobrze poinformowani o polskiej historii (mimo prób zatajania). Mile wspominam tamte obozy harcerskie oraz opiekunów o świetnym poziomie fizycznym i umysłowym, którzy byli dla nas wzorcem do naśladowania. Czuj, czuj, czuwaj !!

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UBekistan

  Czy Harcerka może kłamać?

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UBekistan

  Dbajcie o figurę. Bramy Nieba są wąskie!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.