Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Maryja tańcząca z Archaniołem, Józef zajadający się ciastkami - tak się bawili w Pomieczynie

Opublikowany: 2017-11-02 18:04 Autor: nadesłane

Na jedno przedpołudnie sala w Dworku Barwik w Pomieczynie zmieniła się w "Niebo" pełne świętych i aniołów. To za sprawą Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga, które zorganizowało dla dzieci Bal Wszystkich Świętych.

Coraz większą popularność zyskują Holy Wins (ang. „Święty wygrywa”) – Bale Wszystkich Świętych, które są katolicką alternatywą dla Halloween. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie już po raz kolejny wyszło z inicjatywą, by podobny bal zorganizować także dla dzieci miejscowej parafii pw. św. Józefa.

fot.Sandra Szmuda

W tym roku frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania – II Bal Wszystkich Świętych przyciągnął 130 dzieci. Każde w przebraniu świętego otrzymywało upominek. Podczas gdy ich rówieśnicy, naśladując zwyczaj amerykański, straszyli się w strojach czarownic, diabłów i innych potworów, dzieci z Pomieczyna radowały się, naśladując mieszkańców Nieba.

Kreatywność najmłodszych w wymyślaniu strojów zadziwiała. Bo choć dominowały piękne, śnieżnobiałe aniołki, to pojawił się także papież Jan Paweł II z mitrą na głowie i różańcem na szyi, święta Rita w czarnym habicie z różą we włosach, królowa Jadwiga przystrojona w piękną koronę, święty Mikołaj w tradycyjnym czerwonym stroju, Maryja w błękitnej chuście, święty Józef z laską pasterską w ręku, Trzej Mędrcy w płaszczach i koronach i wielu innych świętych i błogosławionych.

fot.Sandra Szmuda

Dzięki uprzejmości Janiny i Zdzisława Okrojów, właścicieli Dworku Barwik, zabawa mogła odbyć się w eleganckim lokalu. Był słodki poczęstunek, napoje, kawa i herbata. Tadeusz Dampc użyczył profesjonalnego nagłośnienia, więc z głośników leciały przeboje zespołu Arka Noego i inne katolickie piosenki dla dzieci, przy których maluchy wesoło pląsały. Gry i zabawy prowadziła Krystyna Drafc, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie, a pomagała jej Ewa Domańska, katechetka ze Szkoły Podstawowej w Pomieczynie oraz członkinie stowarzyszenia: Mariola Litwin-Zinke i Hanna Merchel.

Ewa Domańska wymyśliła również konkurs z kilkoma pytaniami o różnych świętych, a zwycięzcy otrzymywali w nagrodę ilustrowane wierszowane książeczki o życiu różnych świętych. Skarbnik stowarzyszenia Sandra Szmuda prowadziła loterię cukierkową – przed wejściem na salę każdy losował z paczuszki po jednym cukierku, po czym sprawdzał, czy w środku nie kryje się niespodzianka.

fot.Sandra Szmuda

Czekały atrakcyjne nagrody: rodzinna sesja fotograficzna z fotografem Piotrem Kuchtą, trzy podwójne vouchery do kina Helios dla dziecka i opiekuna, bony podarunkowe do Smyka i Reserved Kids oraz wizyta dla dziecka w salonie fryzjerskim „Anielskie Cięcie” w Kobysewie ufundowana przez właścicielkę Beatę Młyńską.

Bal nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego i materialnego sponsorów, a przyczynili się do tego: Biuro Rachunkowe „AZ” M. Aksman i M. Ziemann w Przodkowie, Delikatesy „Delux” w Pomieczynie, Sklep „Lewiatan” w Pomieczynie, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Marek Werochowski w Pomieczynie, Kwiaciarnia „Kwiat Lotosu” w Pomieczynie, Przewozy Autobusowe „IRBUS”, PPU TADBRUK Tadeusz Dampc, Sołectwo Pomieczyno, Hurtownia zabawek „Aleksanser” z Chwaszczyna oraz Hurtownia „CZEC” Książki i upominki regionalne z Gdyni.

Daria Kaszubowska

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olga

    bardzo fajna zabawa dla dzieciaków!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.