Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Rekonstruktorzy z pow. kartuskiego i kościerskiego promują nowy sezon serialu Wikingowie

Opublikowany: 2017-11-13 13:41 Autor: Magda Dzienisz

Groźni wikingowie opanowali w niedzielę gdańską starówkę. Budzili postrach wśród przechodniów, "porywali" ich z tłumu, toczyli walki, a jednemu z wojowników wymierzyli karę... odcinając mu palec. Tak ekipa kanału History promowała nowy sezon popularnego serialu Wikingowie, a do udziału w akcji zaprosili grupę rekonstrukcyjną Niflheim z Łubiany, w skład której wchodzą także mieszkańcy powiatu kartuskiego.

Niedziela w Gdańsku nie należała do spokojnych. Ulicą Długą zawładnęli wikingowie. Ci niebezpieczni wojownicy budzili trwogę wśród mieszkańców i turystów – głośno krzycząc zablokowali Złotą Bramę, nie przepuszczając żadnego z przechodniów. Maszerowali ulicą Długą, nie szczędząc gardeł, dzierżąc miecze i wymazane krwią wrogów tarcze. Koło pomnika Neptuna rozpoczęli walki, wymierzyli też karę niesfornemu wojowi, który dopuścił się kradzieży i odcięli mu… palec.

„Porywali” także przechodniów. Zwłaszcza kobiety nie miały łatwo – porwaną z tłumu niewiastę trzeba było wykupić lub o nią powalczyć. Przechodnie, bębniąc w specjalny instrument, musieli ustawić wojów tak, by litery na ich tarczach tworzyły napis: „Premiera Viking (V) na History (H)”. Serca groźnych wojów poruszył jedynie śpiew jednego z miejscowych bardów.

W taki właśnie sposób ekipa filmowa współpracująca z kanałem History promowała w Gdańsku kolejny 5. sezon serialu Wikingowie – pierwszy odcinek wyemitowany zostanie 30 listopada. Wojowie, którzy wzięli udział w akcji to rekonstruktorzy z drużyny Niflheim z Łubiany. W skład drużyny wchodzą także mieszkańcy powiatu kartuskiego: Ania i Karol z Dzierżążna i Ewelina z Kartuz.

fot. I. Baranowski

fot. I. Baranowski

Najazd wikingów z Kościerzyny i Kartuz na Gdańsk został skrzętnie udokumentowany – powstanie wkrótce specjalny filmowy materiał promocyjny, który zostanie opublikowany na Facebooku kanału History.

- Cała akcja była niesamowitą przygodą i doskonałą zabawą – podkreślają rekonstruktorzy. – Wojownicy przed całą akcją zostali poddani charakteryzacji. Ich twarze „zdobiły” rany oraz wojenne barwy, a zęby stały się sczerniałe lub żółte – opisują.

Tymczasem krótkie filmiki z akcji można podziwiać na fanpejdżu History oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

(fot. str. główna: screen z: Facebook/HISTORY)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Drodzy dzielni wikingowie ...

  brońcie swojej skandynawii przed dzikusami ze średnowiecza. W was ostatnia nadzieja !

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Drodzy dzielni wikingowie ...

  bo normanowie duńscy i norwescy nie byli bandą brutalnych dzikusów..

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyżej

  Dzikusy miejscowe mają prawo bronić swego terenu przed dzikusami zamiejscowymi (najeźcami).

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyżej

  Tylko że najeźdźcami zawsze byli wikingowie, wynikało to z ich tradycji (chcesz mieć ziemię musisz ją podbić). Poczytaj o samych napadach w europie, bardzo ciekawa historia.

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Świetna promocja!

  Ja wiem że pojawi się "srylion" komentarzy odnośnie samej "stylówy" ekipy,ponieważ najwięcej do powiedzenia mają Ci co się nie znają ;)
  Chcę tylko pogratulować drużynie,że udało im się wziąć udział w tak dużym evencie. Jednak History i promocja V sezonu Vikingów to nie byle co :) GRATULACJE! Udany pokaz!

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@wyżej

  Nie myl wikingów z "marsjanami". Wiemy SKĄD się wywodzili i kogo najeżdżali, oraz jakimi językami mówili. Wiemy SKĄD wyruszali na podboje morskie oraz lądowe i GDZIE zwozili łupy.
  Teraz ich mięczakowaci pra-prawnukowie oddają w akcie samozagłady odziedziczone terytoria we władanie nieuzbrojonych prymitywnych hord brodato-szmatławych. Może to ich pokuta za winy swych przodków ???

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@wyżej

  niezły tok rozumowania, co mają powiedzieć ludy afrykańskie ? niszczy się wszystko... a Santander nawet w europie wycina lasy o powierzchni największych miast świata. Cóż europa to też dno...

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bubu

  Fajne hobby!

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszko

  Państwo Mieszka organizowane było przy czynnym udziale Wikingów - bez nich nie byłoby późniejszej Polski.

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edd

  co za bzdury

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.