Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Tak prawie sto lat temu w Kartuzach manifestowano przynależność Kaszub do Polski

Opublikowany: 2017-11-10 11:25 Autor: Magda Dzienisz

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprezentowało pocztówkę, na której utrwalony został przemarsz Kaszubów na Rynek w Kartuzach odbywający się 9 lipca 1919 r. Była to wielka manifestacja polskości i oczekiwań powrotu Polski na Kaszuby.

Jutro 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiat kartuski w granicach państwa polskiego znalazł się w 1919 roku – na mocy Traktatu Wersalskiego. Wcześniej ziemie powiatu wchodziły w skład prowincji Westpreussen jako jednej z dzielnic zaboru pruskiego. 8 lutego 1920 r. do Kartuz wkroczył gen. Józef Haller, pokojowo przejmując pomorskie tereny na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

Po I wojnie światowej na Kaszubach, w tym w powiecie kartuskim, organizowano manifestacje polskości.

- Dla zamanifestowania polskości powiatu kartuskiego, Kaszubi organizowali różne wiece, na których podkreślali swą przynależność narodową – pisze Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum kaszubskiego w artykule opublikowanym na łamach www.szwajcaria-kaszubska.pl.

Jednym z takich wieców, był ten zorganizowany 9 lipca 1919 roku. Przez Rynek w Kartuzach i ulice miasta przeszedł „olbrzymi pochód” Kaszubów, którzy manifestowali swoją polskość. Pocztówką ze zdjęciem z tego wiecu podzieliło się na swojej stronie na Facebooku Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

fot. źródło: Facebook/Muzeum Kaszubskie Kartuzy

K. Dąbrowski tak opisywał to wydarzenie:

W roku 1919, gdy jeszcze Niemcy nie ustąpili z Pomorza, wyruszył z Chmielna do Kartuz wielki orszak na wozach drabiniastych, ażeby wziąć udział w ogólnej manifestacji polskości w Kartuzach, gdzie jeszcze sprawowały władzę urzędy niemieckie, jak „landrat” itd. Wozy były umajone i pełne ludzi dorosłych i staruszków, którzy w rogatywkach biało-czerwonych na głowach, trzymali w ręku proporczyki o polskich barwach (…). Tak przyjechali do Kartuz. Tu uformował się olbrzymi pochód ludności polskiej ze wszystkich stron powiatu, który przeszedł głównymi ulicami miasta.

Sprawdź, co będzie się działo w powiecie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 10 27 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pisior

  Jedyną manifestacją polskości na kartuskim rynku była obecność Lecha Kaczyńskiego. Radny Bystroń Andrzej ma rację, trzeba postawić w tym miejscu jego pomnik (byle wyższy od kościelnej wieży.)

 • 23 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sprzeciw wobec takim idiotom ...

  ... jak ten wyżej niejaki Pisior, nikt w tej chwili nie ma argumentów przeciw, tylko nie bo nie. Artykuł o Kaszubach, prawdziwych Polakach, o historii a ten debil jak zwykle i pisiorach, bo o czym innym nie potrafi. Kto kradł i kradnie ten się boi, mam nadzieję że PO już nigdy nie wróci do władzy

 • 7 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # POwiec

  Jedyną manifestacją polskości na kartuskim rynku była obecność Lecha Kaczyńskiego. Radny Bystroń Andrzej ma rację, trzeba postawić w tym miejscu jego pomnik (byle wyższy od kościelnej wieży.)

 • 12 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Czytelnik

  @Czytelnik masz rację, popieram w 100%, mam nadzieję że Naród nie dię już nigdy nabrać POwcom

 • 7 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gryf

  My jako Polacy zawsze będziemy mieli przeebane ze względu na położenie geograficzne jak i historyczne, Niemcy wiadomo, jak świat światem Polak i Niemiec nie będą bratem, Ukraińcy - lepiej się z nimi nie kamratać, już raz pokazali jak nas lubią wyżynając 100 tysięcy Polaków, Ruskie - naród super, tacy sami Słowianie jak my, tylko Oni maja pecha do władców. Z Ruskiem mogę się wódki napić ale z Niemcem i Ukraińcem nie

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # petrus

  Jakoś mam nieodparte wrażenie że powyższe komentarze są pisane przez Troli i to nie naszych kaszubskich tylko tych co lubią wódkę.
  Nie dajcie się ludzie sprowokować. Niepodległość to wartość niezależnie czy PIS czy PO czy PSL Kukiz czy SLD je świętuje - byleby żyć wolnym kraju.
  Wtedy było biednie ale Kaszubi poczuli wolność i szli z ukwieconymi wozami - po prostu się cieszyli. I o tym pamiętajmy - bo te Trole zatruwają dookoła klimat - a służy to tylko im ...

 • 15 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Eleganckich mieliśmy dziadków i babcie !

  Nie widać żadnych obszarpańców z dziurami na kolanach. Skundliliśmy się obecnie, niestety !!

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @petrus

  ...niestety sam też jesteś trolem

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ petrus

  Nasi też chodzą, jeżdżą i gadają - będąc na dużym fleku ..

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pluski36

  Doniosła uroczystość, tłumy na kartuskim rynku niesamowite. To świadczy o wielkiej nadziei mieszkańców - Polaków. Już nie będzie nam Niemiec dalej pluł w twarz, a "Bracia" z Warszawy, Krakowa, Wilna, Lwowa rozpostrą szeroko ramiona, aby wyrazić swą radość ze zjednoczenia.Taka była atmosfera na Kaszubach. I wielka nadzieja na dobrą zmianę. Kartuzy jeszcze wieś przecież, choć równy, wybrukowany centralny plac rynku świadczą dobrze o osadzie. Wkrótce kostka granitowa zastąpi kocie łby. Czy nie szokuje korzystnie elegancja tłumów na zdjęciu, nie mieszczan przecież. Dzisiaj mieszkańcom wsi mówi się często, że im słoma z butów wystaje. Czy to można odnieść do ludzi na zdjęciu? Przecież tamci mieszkańcy mogą już wówczas koleją dojechać do Gdańska przez Pruszcz lub przez Wrzeszcz, do Kościerzyny i Lęborka. W lutym 1920 zmienił się kierunek wiatrów. Te zachodnie, które niosły poniżające zniewolenie, choć równocześnie pozwalały brać postępowe wzorce z Berlina, Paryża , Londynu zmieniły się na powiewy wschodnie. I szkoda wielka, że wraz z uzyskaniem upragnionej wolności w 1920 roku zmniejszyły się wpływy gospodarcze i kulturowe zachodu na Pomorze. Czy z podobnymi dylematami nie stykamy się dzisiaj. Jak wiem z przekazów starszych pokoleń, entuzjazm Kaszubów po 10 latach od uzyskania niepodległości w 1920 roku uległ znacznej erozji. Na koniec małe memento: " Historia kołem się toczy".

 • 4 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel @Pisior i POwiec

  No taaa, trzeba uczcić nieśmiałego koleżkę z placu zabaw niedaleko ul- Mickiewicza 49 w Warszawie. Ilu kaczorwskich dziadów wtedy stanęło w obronie Kaszubów?

  Teraz są wszystcy mądrzy, - jak tożsamość narodowa została (m. in) przez pana Lecha Wałęsę
  wywalczona. Ten zimny Leszek jakieś obłędne koło zatoczył, by po "halerówce" o Kartuzy zawadzić.
  To nie jest nienawiść, ale jak taki warszawski lump miał czelność, swoją z ubeckiego nadania willą
  gębę na całą Polskę rozdziawiać. A kysz z Kaczorami, - pomiotu lawackiego owocami (p. willa na
  Mickiewicza) . Takiej obłudy i chamstwa oraz złodziejstwa (jakie uprawia Jarek) Polska, jak długa i szeroka jeszcze nie widziała.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Gdańska

  A ja uważam, że mieszkańcom miast słoma z butów wystaje. Proszę nie powielać tu stereotypów! To skandal dziś pisać takie rzeczy. U nas termin "miastowy" to coś kompletnie pejoratywnego, oznacza człowieka, który niewiele potrafi, niedołęgę, często też bezmózgowca. Z kolei ludzie ze wsi to zupełnie inaczej, lepiej, przystosowani do życia przedstawiciele tego globu.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Pluski36

  Dzięki za mądry wpis. Co do "elegancji": mój dziadek (wielopokoleniowy rdzenny Kaszub) nigdy by nie wyszedł do ludzi w roboczym ubraniu. Był na tym wiecu razem z innymi. Na tak podniosłe okazje miał odświętny surdut z wszystkimi szykanami. Kaszubi zawsze mieli poczucie swojej godności, co wyrażali również poprzez właściwy do okazji strój. Pełna kultura.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman Sieradzki

  Uważam, że w przyszłym roku nie powinno się obchodzić 100-tnej rocznicy niepodległości Państwa Polskiego, ponieważ we wszystkich strukturach zarządzania państwem, rządzi Mafia urzędnicza. Do puki, państwo nie upora się z Mafią w swoich strukturach, to nie można mówić o niepodległym państwie, i niepodległości.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.