Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Taki filmik promuje język kaszubski w konkursie Zabytkomania

Opublikowany: 2017-11-09 13:26 Autor: Magda Dzienisz

Aleksander Radziszewski uczestniczy w konkursie filmowym Zabytkomania. Stworzył ciekawy i zabawny filmik promujący język kaszubski, w którym w animacji poklatkowej przybliża kaszubskie słowa, od A do Z. Większość użytych przez niego słów nierozerwalnie kojarzy się z kulturą kaszubską: tabaczenie, morze, bursztyn, a także postaci z wierzeń i legend.

W trwającym niecałe trzy minuty filmiku Aleksander Radziszewski nie tylko tłumaczy znaczenie kaszubskich słów. Przybliża także to, z czego słynie nasz region: to ryby, morze, tabaka, bursztyn, pojawia się tu również kaszubski haft, brzmią „Kaszubskie nuty”. Są też postaci z kaszubskich legend i wierzeń: stolem i pùrtk.

Ten krótki, zabawny filmik, startuje w konkursie Zabytkomania, który skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii. Uczestnicy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń.

- Jestem chyba jedynym, który w swojej realizacji sięgnął po język kaszubski jako przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski – zaznacza Aleksander Radziszewski. – Ideą całej akcji jest promowanie lokalnego dziedzictwa, a dla mnie, z racji że wychowałem się na jednej z kaszubskich wsi, najlepszym jego przykładem jest kultura kaszubska, w tym jej język.

Konkurs Zabytkomania organizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Jego celem, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi podczas uroczystej gali w grudniu 2017 roku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

    i co to zmieni?

  • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatel nie -Kaszub

    Super. Bardzo mi się podoba. Szczególnie animacja pomysłowa. Dzięki za chwilę radości podczas oglądania film-iku.
    Roślina(wyrasta wzór kaszubski) i olbrzym wieeelkie O)-najlepsze

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.