Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Uczniowie z Żukowa przygotowują film o "Królu Kaszubów"

Opublikowany: 2017-11-11 11:45 Autor: nadesłane

Troje uczniów Gimnazjum nr 2 w Żukowie Beata Bach, Magdalena Rybus i Julian Pryczkowski, biorą udział w realizacji filmu dokumentalnego o Karolu Kreffcie, wybitnym działaczu kaszubskim, zwanym za życia Królem Kaszubów.

Film powstaje pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury w Warszawie i pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Młodzi Kaszubi rozwijają swój język w poezji, pieśni i filmie”. Film będzie miał ok. 25 minut. Oparty będzie na wypowiedziach znawców tej historii. Zawierać będzie też archiwalne zdjęcia warszawskiej „Cassubii” oraz wypowiedzi ostatniego prezesa „Cassubii” Antoniego Skwiercza.

fot.jd

Realizatorzy dokonali już nagrań zdjęć w Toruniu, gdzie K. Krefft w 1937 zakładał Stowarzyszenie Miłośników Kaszubszczyzny „Stanica” oraz był radcą prawnym wojewody pomorskiego. Ekipa była już także w Warszawie na uniwersytecie, gdzie studiował. Nagrano bardzo interesujące rozmowy z naukowcami, w tym m.in. jednym z najwybitniejszych polskich germanistów prof. Franciszkiem Gruczą, który osobiście znał K. Kreffta. Prof. Grucza jest jednym z dwóch żyjących uczestników I Zjazdu Delegatów Zrzeszenia Kaszubskiego.

Prezentacja filmu odbędzie się na Zjeździe Młodych Kaszubów w Chmielnie, który zaplanowano na 18 listopada br. Wydarzenie to poprzedzi odsłonięcie tablicy pamięci K. Kreffta w Chmielnie. Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza młodą generację Kaszubów.

fot.jd

W ramach projektu powstaje także debiutancka płyta kompaktowa „Dwie stegnë – Dobëcô szmak” w wykonaniu studentki musicalu Akademii Muzycznej w Gdańsku Weroniki Pryczkowskiej, pięć teledysków do utworów z płyty, tomik kaszubskiej poezji młodych Kaszubów. Ponadto będzie kilka spotkań promocyjnych z powyższymi dziełami w większych ośrodkach na Kaszubach.

(jd)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co to jest?

    Najwięksi wrogowie kaszubszczyzny zamilkli! A zawsze tak fajnie pisaliście...

  • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurek z Żukowa

    Antoni Abraham - Król Kaszubów

    Pozdrawiam realizatorów.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.