Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Gwiżdże jak co roku wędrują po Kartuzach. Byli także w naszej redakcji

Opublikowany: 2017-12-21 12:08 Autor: Wojciech Drewka

Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr (Gimnazjum nr 1) w Kartuzach jak zawsze przed świętami wędrują po mieście. Byli i w naszej redakcji. Zaśpiewali, wysmarowali sadzą i zebrali słodycze i życzyli Wesołych Świąt, po czym z kolędą ruszyli dalej, kultywując kaszubską tradycję.

Kaszubskie domy w okresie adwentu i Wigilii od pokoleń odwiedza Gwiazdka, zwana dziś potocznie „Gwiżdżami” – grupa przebranych kolędników. Zbierają od gospodarzy dary w postaci jedzenia, a także i drobnych datków. Śpiewają pieśni, kolędy, życząc pomyślności w Nowym Roku.

W korowodzie kolędników znajdują się m.in.: policjant (w języku kaszubskim – szandara), gwiazdor, diabeł, kominiarz (kominiôrz), diabeł (pùrtk), bocian (bòcón), kozioł (kòzéł), baran, cygan z niedźwiedziem (Cëgón z miedwiedzã), baba z dziadem, chłop na koniu. Towarzyszy im muzykant (akòrdionista). Bocian podszczypuje dziewczyny, kominiarz smaruje je sadzą, gwiazdor przepytuje z pacierza, diabeł bodzie widłami, policjant wystawia absurdalne mandaty, kominiarz – rachunek, baba z dziadem tańczą, a muzyka głośno gra.

Od lat zwyczaj ten kultywują uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Kartuzach, którzy przed Wigilią wędrują po Kartuzach, odwiedzając urzędy, sklepy, instytucje.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [3]

  • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czas

    Szybko leci. To dopiero, co było.

  • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panas

    Pamiętam jak sami chodziliśmy parę ładnych lat temu z gimnazjum nr 1 do UG, Starostwa i podobnych miejsc. Piękne wspomnienia.

  • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gwiżdżała

    A tusk nie chodzi?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.