Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Mieszkańcy chętnie uczestniczyli w Kaszubskiej Wigilii

Opublikowany: 2017-12-16 17:54 Autor: Magda Dzienisz

Śpiew kolęd, życzenia, dzielenie się opłatkiem, pyszne domowe ciasta, ciepły barszcz, zimne ognie i serdeczna atmosfera - tak wyglądała Kaszubska Wigilia na Rynku. Uczestniczyło w niej sporo mieszkańców, którzy chętnie odwiedzali także kramy z ozdobami świątecznymi, zabawkami, rękodziełem.

Wigilia, która odbyła się w sobotę na kartuskim Rynku to inicjatywa Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego. Zorganizowano ją po raz drugi – tym razem grono gości było znacznie liczniejsze niż przed rokiem.

fot. Magda Dzienisz

- Mam nadzieję, że z roku na rok będzie nas coraz więcej. Że będziemy coraz aktywniej uczestniczyć w tym wydarzeniu – podkreślał Mariusz Florczyk, przewodniczący ROPPK.

Starosta Janina Kwiecień i burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz ks. proboszcz Ryszard Różycki złożyli życzenia wszystkim mieszkańcom.

- Życzę, abyśmy obdarowali się ciepłem, żyliwością, serdecznością. Życzę wam ciepła rodzinnnego, oby nam się dobrze działo, a te święta spełniły nasze oczekiwania. Niech Boże Dziecię przynosi najlepsze rzeczy dla was i waszych rodzin w nowym roku – mówiła Janina Kwiecień.

fot. Magda Dzienisz

Burmistrz Kartuz zaznaczył, że Kartuzy zmieniają się, trwają inwestycje w mieście, a miejscowość przyciąga turystów.

- Mam nadzieję, że co roku będziemy się tutaj spotykać na takiej Wigilii – podkreślał Mieczysław Gołuński. – Życzę wam i waszym rodzinom bardzo radosnych świąt, niech to małe dzieciątko narodzone w żłobie, również narodzi się w naszych sercach. Pamiętajmy, że opłatek ma moc przebaczania i pojednania, obyśmy trwali w tym szczęściu rodzinnym jak najdłużej.

- Wszystkie drogi prowadzą na Rynek, tak się składa, że przy Rynku ma swoją siedzibę i starostwo i urząd miejski i parafia św. Kazimierza – mówił ks. proboszcz Ryszard Różycki. – Zmienia się forma świętowania Bożego Narodzenia i wszystkich zwyczajów związanych z tajemnicą betlejemskiej nocy. Szukamy sposobów, aby okazać sobie życzliwość. Święta wyzwalają z ludzkich serc wiele dobra, jesteśmy wtedy inni, o tym trzeba pamiętać, gdy ten świąteczny czas już minie. Człowiek, jeśli chce, potrafi być dobry. Takie są moje życzenia dla was, obyśmy o tym pamiętali w nowym 2018 roku.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Mieszkańcy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, było śpiewanie kolęd i odpalenie zimnych ogni. Można było poczęstować się przepysznymi ciastami upieczonymi przez koła gospodyń wiejskich z powiatu, chlebem ze smalcem czy pasztecikami, a także rozgrzać się ciepłym barszczem.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Degustacja danek przedwigilijnych

  całkiem udana. Cieplej w żołądku i na serduszku. Trochę więcej mini tacek, talerzyków i widelczyków jednorazowych ułatwiłoby płynność imprezki. Wesołych Świąt dla organizatorów !!

 • 5 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A jene, martwi się Obywatel

  Przewodniczący RM ominął tę okazję więzi z Wyborcami. No jo, do wyborów i obiecanek jeszcze czas. Brakuje też działaczy ZKP (taki Genek Pryczk z Banina), no i Morynia, co tak Kartuzy miłuje.
  Hmm Strażak Powiatowy w stanie spoczynku też nie zaszczycił.
  Czy to olewanie przez prominentów "ciemnego ludu" jest zapowiedzią rekonstrukcji "wadzy" na wzór tego co się dzieje w "Kaczystanie"?.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  ciekawe skąd był Mikołaj ?

 • 0 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A jene, martwi się Obywatel

  Zalosny jestes,zycze ci w te swieta wiecej rozumu na przyszlosc.

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # słowa słowa słowa

  Jakże hamletowskie to przedstawienie. Aż szkoda bo widać politycy mniej wykluczeni byli transmitowani w tym czasie na TVP Info z Gdańska.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Wejście do środka choinki powinno być zabezpieczone. Wczoraj przed południem dzieci otwierały i chciały wejść do środka, a tam pełno kabli. O nieszczęście łatwo! !

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karyna zadarmo dawaly

  super mogli jeszcze świeżaki rozdawać bo mi kalafior brakuje a mój Brajanek tak na to liczył.

 • 0 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kibic FC KARTUZY

  Tak trochę nie w temacie ale napisze tu. Podopieczni Jakuba Hoffmanna grają w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U-20 w Łęczycy. Udało im się wyjść z grupy i zagrają dzisiaj o godz. 11 o półfinał z Fablokiem Chrzanów. Transmisja wszystkich meczów jest na Youtube. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany obejrzeniem naszych młodych kartuskich futsalowców wystarczy wyszukać kanał LajfyTV. Panie Drewka to nie jest reklama więc proszę nie usuwać :)

 • 6 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kiełbasa wyborcza ?

  trochę szybko...

  no ale jak już świątecznie to życzę mieszkańcom kartuz lepszych włodarzy, niech stara gwardia w końcu odejdzie !!! niech to miasto w końcu rozkwitnie !

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@A jene, martwi się Obywatel

  ...co Ty niebożyno masz na sumieniu skoro, jak "nożyce wywołane do głosu po walnięciu w stół się
  odzywasz?????

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  Niestety zabrakło, chyba jednej z najważniejszych osób, a więc Pani Burmistrz, która przez lata zrobiła bardzo wiele dla Kartuz i okolic, no ale nie każdy może mieć jej klasę i sznyt, na szczęście wybory już niedługo i czas już na powrót do tego co dobre i najlepsze!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.