Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Stworzyli wielką kolorowankę z kaszubskimi wzorami

Opublikowany: 2017-12-04 11:19 Autor: Magda Dzienisz

Motywy oparte na kaszubskich haftach tworzyli uczestnicy wernisażu prac Małgorzaty Walkosz-Lewandowskiej. Jest ona twórczynią m.in. książki z kolorowankami, które w sposób łatwy i przyjemny przybliżają historię kaszubskiej sztuki. Prace można podziwiać w Muzeum Kaszubskim.

Uczestnicy sobotniego wernisażu w Muzeum Kaszubskim twórczo spędzili popołudnie. Mogli wypełniać barwami kaszubskie wzory, a także stworzyć wspólną kolorowankę nawiązującą do haftów szkoły żukowskiej. Do zabawy włączyli się m.in. burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz dyrektor muzeum Barbara Kąkol. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia muzeum.

fot. A. Baranowska

fot. A. Baranowska

Autorką kolorowanek jest Małgorzata Walkosz-Lewandowska, która stworzyła m.in. „Kaszubskie Ogrody”- książkę z wzorami do kolorowania opartymi na kaszubskich haftach. Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni prof. Hugona Laseckiego i Prof. Włodzimierza Łajminga. Dyplom pod kierunkiem prof. Łajminga obroniła w 1991 r. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Uprawia: projektowanie, w tym graficzne, grafikę wydawniczą, malarstwo, rysunek, fotografię i wzornictwo, prowadzi firmę Berda.

fot. A. Baranowska

fot. A. Baranowska

Jak mówi, od lat oczarowana jest miejscem, w którym mieszka, pracuje i tworzy. Fascynacja ta przekłada się na zainteresowanie tradycją i kulturą ludową Kaszubów. Jest ona inspiracją do tworzenia nowoczesnego stylu, inspirowanego kaszubską sztuką ludową.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.