Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Trójka żukowskich gimnazjalistów wśród twórców filmu o "Królu Kaszubów"

Opublikowany: 2017-12-26 15:20 Autor: nadesłane

Z dużym zainteresowaniem młodzież szkolna i gimnazjalna obejrzała film dokumentalny "Król Kaszubów" o Karolu Kreffcie. Współtwórcami filmu są żukowscy gimnazjaliści: Magdalena Rybus, Beata Ptach i Julian Pryczkowski. To oni szli śladem bohatera filmu i odkrywali jego historię i dokonania.

Żukowskich akcentów w filmie jest sporo, zarówno w treści, jak i w gronie realizacyjnym. Stąd na sali obecny był także autor zdjęć Zbigniew Gruba. Film zrealizowano jako jedną z części projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie (patronat przyjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Ponadto, w ramach tego samego projektu, ukazał się tomik poezji w języku kaszubskim, w którym zadebiutowali kolejni dwaj absolwenci szkoły, Robert Groth i Szymon Jancen.

fot.JD

Innym ważnym i zapewne najbardziej pracochłonnym elementem projektu, była realizacja płyty kompaktowej Weroniki Pryczkowskiej o tytule „Dwie stegnë”. W związku z tym, że pokaz filmu odbył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, odbył się krótki koncert młodej wokalistki – studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, która również jest absolwentką żukowskiego gimnazjum. Wykonała ona cztery piosenki z płyty, w tym dwie pastorałki. Zarówno film, jak i występ, spotkały się z żywym przyjęciem młodzieży.

- Gorąco dziękuję pani dyrektor za zorganizowanie tego pokazu, a także twórcom tych dzieł za ich zrealizowanie – podkreślał przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke. – Radość moja jest tym większa, że także po raz pierwszy oglądałem ten film.

Film dokumentalny o tytule „Król Kaszubów” zostanie wyemitowany w trzecim programie Telewizji Polskiej – emisja także we wtorek o godz. 17.30.

fot.JD

fot.JD

(jd)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Legendy o Królu Kaszubów i Królu Cyganów

    istnieją od dziesięcioleci. Jednak w obydwu przypadkach trwają zażarte dyskusje KTO zasługuje na te korony (a są tylko dwie, zaś pretendentów tuziny).

  • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Telewizor

    Oglądałem film w telewizji w święta. Świetny! Czekam na takie kolejne.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.