Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Banino. O kaszubskiej ofensywie młodych. Oddział ZK-P podsumowuje rok

Opublikowany: 2018-01-11 22:43 Autor: nadesłane

Około 150 osób uczestniczących w dorocznym spotkaniu oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie miało okazję zapoznać się z ogromem inicjatyw podejmowanych w minionym roku.

Obejmują one różne pola, stąd też liczni członkowie działają w różnych – niezależnych od siebie – przestrzeniach. Szczególną cechą jest aktywność ludzi młodych. Jest to bezsprzecznie oddział o najniższej średniej wieku w całej organizacji i być może także największy, bo jego liczba członków osiągnęła 260.

fot.Katarzyna Kankowska-Filipiak

W formie prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia 2017 roku, czyli Festiwal Filmów Kaszubskich, odsłonięcie obelisku dra Floriana Ceynowy w Sianowie, Międzykongresowy Zjazd Młodych z poświęceniem tablicy pamięci Karola Kreffta w Chmielnie, Festiwal Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie, Konkurs Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Od se cos dac” w Baninie, nazwanie ronda prof. Gerarda Labudy w Baninie, wydanie płyty kompaktowej „Dwie Stegnë”, realizację filmu dokumentalnego „Król Kaszubów”, prowadzenie szkół haftu w Baninie i Miszewie i szereg innych działań.

- To, co tu się dzieje, to przechodzi wszelkie pojęcie. Tego większości ludziom trudno nawet sobie wyobrazić – mówił znany kompozytor i poeta Jerzy Stachurski.

Pewnie największe wrażenie robiły występy dziecięcych zespołów „Mùlczi” oraz „Spiéwné kwiôtczi”. Oba mają już swoją renomę, oba tryskają młodością i jednocześnie dorobkiem. „Mùlczi” w minionym roku zdobyły dwa wyróżnienia na prestiżowych konkursach pomorskich, „Spiéwné kwiôtczi” zamknęły realizację nagrań utworów na swą trzecią płytę kompaktową, która ma się ukazać w bieżącym roku. Nie sposób byłoby prowadzić te wszystkie działania, gdyby nie ofiarność w działaniu wielu oddanych członków, ale także wsparcie finansowe ze strony Gminy Żukowo i Ośrodka Kultury i Sportu, którym serdecznie dziękowano podczas uroczystości.

fot.Katarzyna Kankowska-Filipiak

- Chcę zapewnić, że zawsze będę wspomagał takie działania. One wspaniale integrują społeczność, one pomagają zakorzenić się wielu nowym mieszkańców coraz większego Banina – podkreślał burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

Wśród tych nowych zadań wymieniono także realizację filmu o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty w związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, wydanie książki o Baninie, a przede wszystkim kontynuację wszystkich ważnych projektów od lat realizowanych.
Burmistrz gminy wraz z byłym burmistrzem Albinem Bychowskim wręczyli nowe legitymacje. Odebrali je Roman Bielewicz oraz czworo młodych członków klubu „Cassubia” działającego przy oddziale: Patrycja Kwidzińska i Dorota Miszewska, Gracjan Fopke i Piotr Pastalenc. Właśnie młodzi są przyszłością całej organizacji. Dlatego podejmowanych jest tak wiele inicjatyw pobudzających ich do znakomitej aktywności.

fot.Katarzyna Kankowska-Filipiak

Świetną puentą minionego roku była realizacja projektu „Młodzi rozwijają swój język w poezji, pieśni i filmie”. W ramach tego projektu, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, wydano między innymi tomik poezji kaszubskiej z debiutanckimi wierszami Roberta Grotha i Szymona Jancena z partu w Baninie, a także zrealizowano pięć teledysków do piosenek z płyty „Dwie stegnë”. Jeden z nich zaprezentowano na telebimie, natomiast dwa inne utwory wykonała solistka Weronika Pryczkowska. Całość ubogacili kaszubscy gwiżdże ze Szkoły Podstawowej w Miszewie.

fot.Katarzyna Kankowska-Filipiak

fot.Katarzyna Kankowska-Filipiak

Jan Dosz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 5 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

  Brawo Banino. Wy zmieniacie rzeczywistość w ZKP. Jesteście nadzieją dla tej totalnie POstarzanej i organizacji. Bardzo chciałbym, żeby wam się udało. Jestem Kaszubą i na sercu dobro Kaszub mi leży.

 • 3 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Śpiewała Weronika Pryczkowska? Świetna piosenka, ładnie zaśpiewana, tylko teledysk taki sobie. Serce się raduje, chociaż ni ma czasu...

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # malo inf

  a ten wypadek co byl wczoraj wieczorem w baninie? nikt nic?

 • 1 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeszcze raz Brawo Banino

  Również dołączam się do wielkich gratulacji. Musicie być silni. Będą wam kłody podstawiać. Tak już jest w życiu. Niektórzy nie mogą tego ścierpieć, także z Zarządu Głównego ZKP. A te panie z Chmielna co to wam przeszkadzały, żeby odsłonić tablicę Karola Kreffta. Dobrze że się nie poddaliście. Co one do tego Kreffta mają? Oglądałem film w święta. Wspaniały i wielki Człowiek!

 • 5 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie lubię

  Tej śmietanki.

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piosenka

  Fajna, wokalistka fajna, a teledysk do bani.

 • 1 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Nie lubię

  a ja lubię

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Co z tego masz?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odpowiedz na pytanie

  Płacą mi. Zarabiam grube pieniądze za wspieranie kaszubizny i Kaszubów. Możesz zazdrościć i to ostro. Z kaszubizny zbudował dom duzy, ma co rok nowe auto, jezdżę gdzie chce, po prostu kasa, że nie wiem, co z nią robić.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Kontrowersyjne.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.