Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Kilkuset maturzystów zatańczyło poloneza na Rynku

Opublikowany: 2018-01-12 13:21 Autor: Magda Dzienisz

Po raz dziesiąty maturzyści ze szkół powiatu kartuskiego zatańczyli poloneza na kartuskim Rynku. Pierwsze pary poprowadzili starosta Janina Kwiecień oraz burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Na sto dni przed maturą tradycją w powiecie kartuskim jest uroczyste odtańczenie poloneza przez młodzież ze szkół powiatu. Pary dostojnym krokiem wyruszyły sprzed budynku Starostwa Powiatowego, maszerowały wokół Rynku, a taneczny pochód zakończył się w kościele pw. Św. Kazimierza.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Nie brakowało kostiumów nawiązujących do XIX w., niektórzy maturzyści ubrani byli w kaszubskie stroje. W tym roku uczniowie zatańczyli do muzyki skomponowanej przez Antoniego Sutowskiego – tradycyjnego kaszubskiego poloneza. Autorem aranżacji jest inny znany muzyk Tadeusz Korthals.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Poloneza zatańczyła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Autorką układu tanecznego była Alina Michna, nauczycielka wychowania fizycznego Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [27]

 • 13 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GGGG

  Dzisiejsza młodzież nie umie się porządnie zachować. Wstyd.

 • 4 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hbgddrh

  jest jakas laska która nie partnera na studniówkę chetnie pojde

 • 7 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do GGGG

  Zapomniał wół jak cielęciem był.

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja tez

  Wlaśnie też bym poszedł xd Wiec jak jakaś by nie miała z kim to pisz XD

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Byla maturzystka

  Do jasnej cholery tradycyjny polonez tj Ogińskiego a nie jak piszesz tradycyjny kaszubski co jest tradycyjne ogólnopolskie to nie zmieniajcie na to wszystko przereklamowane kaszubskie to już jest nudne

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsd33

  Brawo Mściwój - ślicznie wyglądacie (czerwone kotyliony)

 • 3 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Driver

  Fajne pipy, szkoda że zima i mało ciałka widać.

 • 17 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Gołuński maturę zdaje ?

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwatore_Romanum

  Czy to był taniec ostatniej dziewicy? Jakoś tak im to szło...jakby kołek osikowy był w użyciu....

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skandal polonez

  Polonez powinni zatańczyc do POLONEZA OGIŃSKIEGO !!!! A NIE JAKIEGOŚ DZIWNEGO ' TRADYCYJNEGO POLONEZA KASZUBSKIEGO", co za polonez kaszubski / tradycyjne kaszubski to nuty kaszubskie .

  jaka szkoła miała fioletowe szarfy ?

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kamerzysty

  Kamerzysta do kitu,na pewno jakiś uczeń-praktykant ,żeby kamerować zawsze prawie tych samych a jednych w ogóle, kto tokamerował śmiechu warte

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @skandal polonez

  Mickiewicz pisał"poloneza czas zacząć",a ja uważam że w Kartuzach poloneza kaszubskiego czas skończyć a zacząć tańczyć poloneza Ogińskiego,kto był tak mądry i wymyślił te tańce w stylu folkloru opamietajcie się organizatorzy od siedmiu boleści....

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # widz

  Polonez kaszubski puszczany kilka razy z długimi przerwami.Nikt nie zadał sobie trudu, żeby chociaż to skleić w jakąś porządną całość! Cud, że udało im się do tego jakoś zatańczyć!

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obywatela

  Ile ty paskudo masz jadu musisz być bardzo nieszczęśliwy i do tego prostacki a tak na przyszłość - w Kartuzach nie ma pastora żebyś się po raz kolejny nie zblaznil prymitywny osobniku

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Mam nadzieję, że to ich ostatni TANIEC! (oczywiście nie chodzi o młodzież)

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ala

  co to za szkoła z pomaranczowymi i bałymi wstęgami?? luuudzie ,co nie ktorzy lezą -dosłownie LEZĄ jak do budki z piwem, jaki krok poloneza?????? czy ci mlodzi ludzie widzieli w ogole ten taniec w wykonaniu tancerzy? np na youtube??? gdziekolwiek?? idą krokiem kibola a nie poloneza, poloneza to chyba jedynie widzieli na giełdzie samochodowej jako antyk. Z tancem NIE MA to NIC wspolnego. Nagana dla nauczycieli-nie potrafili przekonac ani nauczyc uczniów tak prostego kroku.

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ala

  https://www.youtube.com/watch?v=QXNWk5HkjyY

  dla wszystkich co na oczy poloneza-tanca nie widzieli. W szczegolnosci uczniów i ich nauczycieli. Wstyd ze pokazaliscie takie badzieiwe na samym rynki-nie bylo sie czym chwalic

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hej ... ala

  bucik ci się w tańcu rozp .....la !! Rynek to nie Estrada a sztubacy to nie tancerze baletowi . Poza tym ta nowo położona kostka brukowa jest trochę chybotliwa; łatwo się potknąć.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Nie wiem , czy jesteś TYM obywatelem, czy jego przebierańcem, ale widzę, że jeśli kiedyś będę potrzebowwał pilnie zrobić z igły widły, to zgłoszę się natychmiast do ciebie, bo dam ci igłę, dostanę widły, a z zaoszczędzonego materiału wykroisz jeszcze dla siebie śrubokręcik, do dłubania w zębach po obiedzie. Piszesz bardzo "pożywne" komentarze. Zupa, drugie danie oraz deser zmieszane w jednej glinianej misce. Po prostu mistrz sztuki kulinarnej po godzinach pracy w produkcji wideł.

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Fajne jest! Po co te złośliwości? Wykonali jak umieli i co ? Stało się coś ! Ludziska nie macie co robić tylko wszystko opluwać jadem ? Trochę refleksji! Pozdrawiam wszystkich pozytywne nastawionych.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # denerwujesz nie gburze

  Obywatel przyjmij do wiadomości ze ksiądz ci w twarz nie da , ale zastepczo tak po mesku możesz uzyskać nalezna ci zaplate ode mnie. Co ty na to ciociu ? Ksiedza napadac latwo , ale ze mna juz ci tak bezstresowe nie przejdzie ty odważny człowieku.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tan co wyżej

  A co do gołuńskiego i tej wiecznie młodej emerytki, to prawda że już ich się oglądać nie da. Tu sie z toba obywatel zgadzam.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MIREK-monsz-GRAŻYNY

  kiedyś trzeba...

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Proponuje pomaszerowac po pseudo drogach w solectwach , wtedy MGG bedzie widzial do czego doprowadzil solectwa kartuzkie.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tańczący

  Ciekawe jakby zatańczyli ci wszyscy którzy się tu tak bardzo mądrują. Polonez nie był zmontowany w całość i kilkakrotnie były przerwy bez muzyki, a kostka nie jest łatwym podłożem do tańczenia. Każdy kto tam był starał się na pewno jak potrafił, bo jeśli nie chciałaby tańczyć to by zwyczajnie nie przyszedł.

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  No tak, niebożyny biedne móżdźkami, usiłujecie ustosunkować się do mojego komentarz, którego nie ma. Ot siła ormowcowego ducha. Zadeptać, wykreślić i z radości pójść śię masturbować (może w grupie komentujących), że nareszcie "dowaliliśmy" temu bluźniercy i chamowi, którego poziomu nasze - wasze spłaszczone organy wewnętrze, odpowiedzialne za myślenie nie mogą pojąć.

  Nie podejrzewam pt Redakcji, że w ferworze zachłyśnięcia się "ści-godnym" prezezem Kurskim, poczuła jakąś misję cenzury, albo i coś podobnego.
  Wygląda to na interwencję zewnątrzną.
  Niby OK, ale tych odnoszących się powyżej do imć "Obywatela" raczej do obszczymurków zaliczyć
  można. Widać, jak na dłoni, że w ramach przerzutów móżczki do pęcherzy doszły i jakoś to z siebie wylać próbujecie. Lejcie, lejcie Bracia i Siostry wraz oby nie w, ani po buksach.
  Belnige Nowigo Roku.

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Jak ja sobie przypomnę swojego poloneza na maturze,to dopiero była masakra.Co się młodych czepiacie,nie każdy musi grać,śpiewać i tańczyć.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.