Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Mają pasję, talent, osobowość, inspirują innych - to bohaterowie nowej edycji filmu Żywioły

Opublikowany: 2018-01-31 14:56 Autor: Magda Dzienisz

Po raz drugi Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń - filmowcy z pow. kartuskiego przedstawiają tutejszych mieszkańców, którzy obdarzeni są talentem, pasją, kreatywnością. Inspirują innych do działania, są niczym tytułowe żywioły, pełni siły i zapału do tworzenia. To Sławomir Bronk, Adam Czerwiński, Marlena Stefańska, Barłomiej Piaseczny i zespół Czarodzieje z Kaszub.

W drugiej edycji zbioru filmowych reportaży o ludziach z Kaszub twórcy znów pokazali ciekawe i niebanalne osobowości. To uzdolnieni i pełni pasji mieszkańcy powiatu kartuskiego – zarówno „rdzenni”, jak i ci napływowi. Opowiadają o swojej działalności, pracy, twórczości.

Sławomir Bronk pochodzi z Gowidlina, jest wokalistą kontratenorem i dyrygentem miejscowego chóru „Discantus”, kilka lat temu uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej. Adam Czerwiński, mieszkaniec Sulęczyna, to znany jazzowy perkusista, pomysłodawca i współtwórca festiwalu „Jazz w lesie”. Bartłomiej Piaseczny ze Skrzeszewa w gm. Żukowo jest maszerem, hodowcą pierwotnych Psów Grenlandzkich oraz Alaskan Husky, zajmuje się też dogoterapią. Marlena Stefańska z Sulęczyna jest wszechstronnie uzdolnioną artystką – haftuje, maluje, rysuje, od kilku lat w Sulęczynie prowadzi zajęcia artystyczne dla dorosłych. Czarodzieje z Kaszub to kolejna muzyczna odsłona Żywiołów – pełen energii dziecięcy zespół rockowy z Sitna, któremu przewodzi Marek Teterycz.

Twórcy filmu podkreślają, że rozmówców wybierali w dużej mierze przypadkowo. Niektórych polecali im znajomi czy widzowie, którzy obejrzeli pierwszą odsłonę cyklu Żywioły.

- Pierwsza edycja Żywiołów spotkała się z zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem – mówi Ewelina Karczewska, scenarzystka i reżyser filmu. – Postanowiliśmy kotynuować tę serię i zaprosić kolejnych bohaterów. Tym razem nikt nie jest przyporządkowany do konkretnego żywiołu. Każdy z bohaterów uosabia przeróżne siły.

- Mamy bardzo różnorodnych rozmówców – dodaje Piotr Zatoń, odpowiedzialny za zdjęcia i montaż. – Widać to między innymi w osobie Bartka Piasecznego. Uprawia dynamiczny sport, hoduje żywiołowe psy, a sam jest z wykształcenia filozofem i w filmie opowiada także o swoim podejściu do życia. No a Czarodzieje z Kaszub, czyli dzieci, to już czysta energia.

Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń. fot. archiwum/nadesłane:Piotr Jasiński

Jak zaznacza Piotr, możliwość spotkania tak nietypowych ludzi była niezwykłą przygodą.

- To dla nas bardzo ważne, także jako w pewnym sensie twórców, spotkać tak inspirujące osoby. Niektórzy z nich są znani w swoich środowiskach, staraliśmy się pokazać ich w ciekawy sposób – mówi. – Czasem nie było łatwo, zwłaszcza, że większość naszych rozmówców to artyści. Niekiedy przekonać taką osobę do zwierzeń, do rozmowy, do otwarcia się jest trudno. Ale mam nadzieję, że nam się udało.

Film miał już swoją prapremierę, która spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Oficjalna premiera odbędzie się w piątek 23 lutego o godz. 19.00 w Karczmie na Stromej w Sulęczynie. Wstęp wolny.

Film dofinansowany jest ze środków powiatu kartuskiego i gminy Sulęczyno. Daty kolejnych pokazów publikowane będą na stronie filmu na Facebooku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # filmoteka kaszub

    Świetny projekt i zarazem szansa zachowania tego co nieuchwytne - emocji nietuzinkowych ludzi z jacy tworzą Kaszuby.

  • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piotr Zatoń

    Drobne sprostowanie. Pokaz premierowy odbędzie się o godzinie 19:00. Po pokazie wystąpią "Czarodzieje z Kaszub". Zapraszamy serdecznie.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.