Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Specjalny pokaz Dziadka do Orzechów dla dzieci z gmin zniszczonych przez nawałnicę

Opublikowany: 2018-01-04 12:11 Autor: nadesłane

400 dzieci z pomorskich gmin, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowej nawałnicy, zostało zaproszonych na specjalny pokaz „Dziadka do orzechów”. Baśniową opowieść zobaczą także dzieci z Sierakowic i Sulęczyna. Spektakl odbędzie się w Operze Bałtyckiej, 5 stycznia o godz. 12:00

Podczas mikołajkowej wizyty w Trzebuniu, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprosił dzieci z najbardziej poszkodowanych w trakcie sierpniowej nawałnicy pomorskich miejscowości na wyjątkowy spektakl. „Dziadek do orzechów”, czyli balet z muzyką na żywo, jest najnowszą produkcją Opery Bałtyckiej. Spektakl dla dzieci z pomorskich gmin odbędzie się w piątek, 5 stycznia, o godz. 12:00.

Balet „Dziadek do orzechów". fot. Opera Bałtycka w Gdańsku

- Na widowni zasiądzie 400 małych mieszkańców ośmiu pomorskich gmin, takich jak: Parchowo, Sulęczyno, Dziemiany, Lipusz, Czersk, Chojnice (gmina wiejska), Brusy i Sierakowice. Dla wielu z nich będzie to pierwsza wizyta w operze – informuje Emilia Stawikowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Premiera spektaklu miała miejsce 30 listopada 2017 r. Baśniowa opowieść, rozgrywająca się m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia, jest piękną bajką dla wszystkich. Niezwykła historia o przyjaźni, poświęceniu i wielkiej odwadze uczy młodych widzów najważniejszych rzeczy. Ponadto wysłuchanie nadzwyczajnej i niezwykle zróżnicowanej muzyki Piotra Czajkowskiego będzie dla dzieci wyjątkowym doświadczeniem.

- O muzyce Czajkowskiego można mówić w nieskończoność. Trzy balety, które napisał, stanowią trzon twórczości kompozytora. Urzekają swą inwencją melodyczną oraz błyskotliwą instrumentacją. „Dziadek do orzechów" jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej – mówi Szymon Morus, kierownik muzyczny baletu. – W tej kompozycji jest coś magicznego, oddaje bowiem czar krainy dziecięcej wyobraźni. Jego muzyki nie da się opisać słowami. Moim zdaniem żaden inny kompozytor nie uchwycił tak świata bajek, jak zrobił to Piotr Czajkowski. Był niezrównanym melodystą, a przez jego muzykę przemawia dziecięca szczerość i bezpośredniość – dodaje.

(nadesłane: UMWP, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.