Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Akordeonista Paweł A. Nowak mówi m.in. o miłości do muzyki. To kolejny fragment Żywiołów

Opublikowany: 2018-02-15 14:55 Autor: Magda Dzienisz

Paweł A. Nowak z Sulęczyna to kolejny bohater filmowego cyklu "Żywioły". Twórcom dokumentu opowiada o swojej akordeonowej pasji, miłości do muzyki i... Sulęczyna. Prezentuje swoje wyjątkowe muzeum, a filmowcy obserwują go także w pracy - podczas nauczania gry na akordeonie. Poznajemy również jego żonę Magdalenę, która zdradziła kilka słów o tym, jak wygląda życie z muzykiem.

- Pochodzę z Gdańska, urodziłem się w Gdyni, a do Sulęczyna przyjeżdżałem od urodzenia. Jestem z tym miejscem bardzo związany i to zawsze było dla mnie najważniejsze miejsce na ziemi. Każdy wyjazd do Sulęczyna był dla mnie bardzo wyczekiwany. Kiedy dziś wracam z pracy, z koncertu, wjeżdżam w okoliczne lasy i jeziora, to wszystko ze mnie „schodzi”. Uspokajam się, bo wiem, że jestem tu, gdzie kocham być – mówi Paweł A. Nowak, znany akordeonista, mieszkaniec Sulęczyna.

Paweł A. Nowak to akordeonista i pedagog, współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów, organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach. Występuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Almost Jazz Group, Milonga Baltica, Klezmoret Trio, Alberti & Nowak Quartet. O swojej wielkiej muzycznej pasji, miłości do muzyki i akordeonu, opowiada twórcom „Żywiołów”: Ewelinie Karczewskiej i Piotrowi Zatoniowi.

- Pasja kolekcjonowania akordeonów narodziła się w 1999 r., kiedy poznałem pana Tadeusza Kotuka z Augustowa, mistrza akordeonu i kolekcjonera. Kiedy zobaczyłem jego zbiór, zapragnąłem także mieć swoją kolekcję – zdradza muzyk. – Dla niektórych to tylko instrumenty, dla mnie to też historie, często wielu ludzi.

fot. screen z: YouTube

Ogromna miłość do muzyki towarzyszyła Pawłowi Nowakowi od lat dziecięcych. Filmowcom zdradza, że zamiłowanie do akordeonu nie zawsze było rozumiane wśród jego rówieśników.

- W szkole podstawowej byłem nawet nękany za to, że grałem na akordeonie – mówi Paweł Nowak. – Wiadomo, że dzieci mogą sobie mocno dopiec. To był moment, w którym rodzice zdecydowali, że pójdę do ogólnokształcącej szkoły muzycznej do Gdańska. Gdy poszedłem tam do ósmej klasy, poczułem się wyjątkowy – tam byli ludzie tacy sami jak ja – młodzi wariaci muzyczni! My na przerwach bawiliśmy się przy pianinie, rozmawialiśmy o muzyce, cała szkoła była ogarnięta muzyką. Gdy tam poszedłem, to odżyłem.

fot. screen z: YouTube

Filmowcy przedstawiają nie tylko wspaniałe muzeum, ale towarzyszą akordeoniście podczas koncertów, nagrywania, „podglądają” także w trakcie pracy. Paweł Nowak opowiada im o swojej miłości do muzyki, muzycznych inspiracjach i fascynacjach, wśród których króluje jazz i oczywiście muzyka akordeonowa. Nie ukrywa, że w czasach młodości słuchał także… disco-polo. Poznajemy również żonę muzyka – Magdalenę, która wspiera męża w jego zamiłowaniu do muzyki i w pracy. Sama także jest nauczycielem, a swój zawód traktuje jako pasję, której szczerze się poświęca.

Przypominamy, że premiera drugiej edycji cyklu filmowych reportaży „Żywioły” już 23 lutego o godz. 19.00 w Karczmie na Stromej w Sulęczynie. Więcej o filmie pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [3]

  • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # buszak

    No cóż, kiedyś był tylko Paweł Nowak, teraz doszło A. :D

  • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Suleczyno

    Tak czy owak ciągle nowak

  • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # osp

    Chwała Tobie Pawle tak trzymać

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.