Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Perły Kaszub trafiły do przedsiębiorców, burmistrza Kartuz i bohaterskich strażaków

Opublikowany: 2018-02-09 21:27 Autor: Wojciech Drewka

Podczas uroczystej gali wręczono dziś Perły Kaszub za 2017 rok. Te wyjątkowe nagrody starosty kartuskiego przyznano w tym roku nie tylko szczególnie prężnym przedsiębiorstwom. Kapituła nagrody postanowiła uhonorować dwóch strażaków z Sulęczyna, którzy podczas pamiętnej nawałnicy uratowali życie dwóm osobom. Perłę otrzymał też burmistrz Kartuz za prace związane z rewitalizacją centrum miasta.

W tegorocznej gali Pereł Kaszub wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych powiatów: łowickiego, świdnickiego i tatrzańskiego, a także delegacja z rejonu śniatyńskiego na Ukrainie. Gościem uroczystości był także Łew Zacharczyszyn, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, który dziękując za zaproszenie podkreślił, że niezależnie od aktualnej polityki władz polskich i ukraińskich, najważniejsze są pozytywne, przyjacielskie relacje między Polakami a Ukraińcami. Sala nagrodziła jego wystąpienie gromkimi brawami.

fot.W.Drewka

Perłami Kaszub tradycyjnie już nagrodzono lokalnych przedsiębiorców, ale tym razem wyjątkowa nagroda przyznana została strażakom z OSP Sulęczyno, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc dwóm osobom rannym w wyniku sierpniowej nawałnicy. Obaj wrócili właśnie z Warszawy, gdzie również zostali uhonorowani za swoją postawę – o tym napiszemy w osobnym materiale. Perłę z rąk starosty kartuskiego Janiny Kwiecie odebrał też burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, którego kapituła nagrodziła za działania na rzecz rewitalizacji centrum Kartuz.

Nagroda Specjalna trafiła zaś do ks. Wacława Mielewczyka, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła z Przodkowa za podejmowanie szeregu inicjatyw na rzecz wspólnoty parafialnej.

Poniżej pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Listy gratulacyjne

 • Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Kartuzy im. Dra Aleksandra Majkowskiego: Małgorzata Szadkowska, Zbigniew Satke
  z okazji 90-lecia działalności za nieustanne wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka.
 • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z okazji 70-lecia działalności – dyrektor Barbarą Kąkol za aktywne działania promujące kulturę, tradycję i tożsamość kaszubską wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Stolicę Kaszub i Pomorze.
 • Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie – dyrektor Marian Kowalewski z okazji 50-lecia działalności za wieloletnie tworzenie i realizację projektów oraz przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności a także za promowanie wartości kaszubskich wśród turystów wypoczywających na terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

Wyróżnienia

 • Katarzyna Bellingham ze Zgorzałego
  za pasję i niezwykłą wrażliwość na piękno i przyrodę oraz aktywne działania edukacyjno – promocyjne na rzecz projektowania i tworzenia otoczenia zgodnego z rytmem natury.
 • MEBS Sp. z o.o. Sp. k. w Sierakowicach – Bartłomiej Jóskowski
  za połączenie pasji i pracy zawodowej przy tworzeniu autorskich prac w drewnie wykorzystujących dziedzictwo mebli gdańskich.
 • Gościniec „Malinówka” w Krzesznej – Iwona i Dariusz Sikorscy
  za przedsiębiorczość i stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej i gastronomicznej w malowniczym zakątku Szwajcarii Kaszubskiej.
 • Kaszubski Sekret Zdrowia i Urody w Gołubiu Aleksandra Warnke
  za stworzenie ciekawej oferty poprawiającej zdrowie i urodę dla mieszkańców i turystów Gołubia i okolic.

Perły

 • FKP Sp. z o.o. w Pomieczynie – Mack Hans – Ulrich Wilhelm, Zygmunt Drela, Henryk Młyński
  za nowoczesny wizerunek przedsiębiorstwa, profesjonalny management, dbałość o wysoką jakość produktu oraz aktywne działanie na rzecz lokalnego środowiska.
 • „Polkar” Sp. z o.o. w Żukowie – Ryszard i Andrzej Karpusowie
  za profesjonalizm działania w kształceniu ustawicznym dorosłych w zakresie operatorów maszyn robót ziemnych, budowlanych i drogowych, a także za podejmowane inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności.
 • Zakład Produkcji Kostki Brukowej KOSTBET Sp. z o.o. w Miszewku – Roman Jażdżewski
  za systematyczny rozwój firmy, dbałość o wysoką jakość oferowanych produktów oraz wspieranie inicjatyw kulturalnych i sportowych dla dzieci i młodzieży.
 • Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz
  za zaangażowanie i realizację gminnych inwestycji w szczególności związanych z rewitalizacją Kartuz – Stolicy Kaszub.
 • Restauracja Modra Sobótka z Ręboszewa Kamila Haniak
  za stworzenie ciekawej oferty smacznych dań kuchni regionalnej proponowanych w przyjemnych wnętrzach inspirowanych motywami kaszubskimi.
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sierakowicach – prezes Józef Formela
  za ponad 70-letnią działalność na rzecz spółdzielczości, stały rozwój firmy, szeroki asortyment oferowanych produktów i wspieranie wielu lokalnych projektów społecznych.
 • Wanda Lew-Kiedrowska ze Stężycy
  za pasję, ogromne zaangażowanie w propagowaniu kultury i wartości regionalnych oraz realizację szeregu przedsięwzięć promujących język kaszubski.
 • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach – dyrektor Grażyna Maczulis
  za zrealizowanie wielu projektów europejskich, budowanie środowisko otwartego na innowacje, uczestnictwo w kulturze i wiedzy; za liczne laury i nagrody zbierane przez wychowanków i nauczycieli, za  wysoki poziom kształcenia oraz trwałą współprace z pracodawcami.
 • Dh Robert Roda
  Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie
  za odwagę i determinację w niesieniu pomocy podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za profesjonalizm w działaniach ratowniczych.
 • Dh Kamil Sylka
  Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie
  za odwagę i determinację w niesieniu pomocy podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za profesjonalizm w działaniach ratowniczych.

Superperły

 • WIBO Sp. z o.o. Sp. k. w Kartuzach – Jadwiga Bożena i Wiktor Adamczykowie
  za systematyczny i dynamiczny rozwój firmy, ciągłe wzbogacanie oferty uwzględniającej najmodniejsze faktury i trendy świata kosmetyki.
 • Gospodarstwo Agroturystyczne „U Chłopa” w Chmielnie – Magdalena i Henryk Kostuchowie
  za wieloletnią działalność propagującą kulturę i wartości kaszubskie, wspieranie działań na rzecz rozwoju turystyki na terenie Szwajcarii Kaszubskiej oraz bogatą ofertę spędzania czasu wolnego.
 • Ubojnia Drobiu „GOSZ” w Sierakowicach – Agnieszka Gosz, Damian i Alicja Gosz
  za przedsiębiorczość, systematyczny rozwój firmy rodzinnej, realizację inwestycji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz wysoką jakość oferowanych produktów.

Nagroda Specjalna Starosty Kartuskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego dla ks. Wacława Mielewczyka – proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła z Przodkowa za szczególną wrażliwość na człowieka oraz ogromne zaangażowanie i podejmowanie szeregu inicjatyw na rzecz wspólnoty parafialnej.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [66]

 • 34 10 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  A Gołuński za co dostał Perłe ????????
  Uważam, że nie zasługuje na jaką kolwiek nagrodę

 • 33 9 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gratuluję

  Jak najbardziej,Przedsiębiorcom, Strażakom ale z całym szacunkiem, panu Burmistrzowi ? Za rewitalizację centrum miasta? To jest jakiś żart? Czy ta nagroda wynika tak po prostu z wzajemnej adoracji.

 • 9 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Perła dla Expressu !

  Szkoda że żaden "mądry" na to nie wpadł.

 • 30 10 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wow

  perła dla burmistrza... chyba to są jakieś żarty... wychodzi na to, że jest stałym bywalcem sceny... kilka lat temu odbierał perłę w imieniu zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy... jakoś niezbyt to wygląda. kółko wzajemnej adoracji czy jakoś tak

 • 7 21 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  I wypełzło stado zazdrosnych żmij...

 • 12 32 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A ja gratuluję

  Burmistrzowi. Brawo Panie Burmistrzu, nagroda, jak najbardziej zasłużona. Kartuzy w końcu odżywają. Niektórym to zawsze będzie przeszkadzało. Proszę się nie przejmować, tam gdzie ludzie, nie brakuje również głupców.

 • 25 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Nic dodać nic ująć sami swoi ręką rękę myje

 • 23 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kacper

  przecież to nagrody polityczne... czego wy chcecie.

 • 24 9 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Burmistrzunio za rewitalizację??? Za te braki w wykonaniu,palety i szubienice? No nie! Ale co się dziwić, jedni samorządowcy nagradzają drugich.

 • 10 16 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Perłami

  Gratulacje dla wsxystkich a także dla burmistrza

 • 18 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żenada

  Lekarz uratował ludzkie życie, weterynarz pomógł krowie się wycielić, im też bym dał nagrodę, ale jest jedno ale. Mają takie zawody, biorą za to kasę i wykonują swoją pracę wynikającą z obowiązku jej świadczenia - do czego to doszło, perły za pierogi, strażacy z całym szacunkiem ale nagrody resortowe im się należą a nie perła, która rozdawana na lewo i prawo i tak nie przedstawia właściwej wartości ze względu na ilość wręczeń. Robi się coś na siłę aby tylko kogoś zadowolić o MGG nie wspomnę - tu pomylono nagrodę z karą za działalność. Sami nagradzani się krępowali, może poza wyjątkami, np firma z Pomieczyna. A do tego organizacja, wszyscy się jąkali i 1/3 sali pusta. Zaproszeni goście niektórzy z bardzo daleka obejrzeli żenujący spektakl.

 • 17 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Firma z Kartuz wybudowała najwiekszy biurowiec w trojmiscie o wysokości 180 m .l nie została ani wymieniona.

 • 25 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto przyznawał te nagrody

  Burmistrz dostał nagrodę za coś czego sam nie wymyślił. Towarzystwo wzajemnej tolerancji ze Starostwem. Pewnie w marcu starościna dostanie Kartuska Skrę. Porażka.

 • 14 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  W Zukowie pojawiły się zaskakujące banery dlaczego nie ma żadnej informacji?

 • 11 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # strażak

  Bardzo dobrze , że strażaków zauważono im to się należy

 • 1 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mańka

  Do obserwator firma z pomieczyna wybudowala jeszcze wieksze ;)

 • 19 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  Wanda Lew-Kiedrowska ze Stężycy
  za pasję, ogromne zaangażowanie w propagowaniu kultury i wartości regionalnych oraz realizację szeregu przedsięwzięć promujących język kaszubski.

  Może Pani Wanda powie jak promowała język Kaszubski w poprzednim ustroju ?
  Myślę że my kaszubi możemy coś w tym temacie powiedzieć ?

 • 15 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  On
  Również
  Mógł
  Otrzymać ?

 • 11 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jo jo

  Ciekawe czy członkowie kapituły mogą spać spokojnie w nocy.

 • 17 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żenada

  Jak bardzo się wzajemnie adorujecie, mam na myśli burmistrza i starostę. Czy naprawdę nie potraficie patrzeć dalej własnego nosa. Wasze myślenie nie nadąża z biegiem czasu i oczekiwaniami ludzi. Myślicie ,że jak się pokażecie na piedestale, uściśniecie wzajemnie dłonie to ludzie nabiorą do was szacunku i uznania? Niestety to działa odwrotnie. Szacunek zdobywa się poprzez uczynki wobec wyborców a nie załatwianie własnych interesów, balowanie, za podatników pieniądze. Mnie osobiście śmieszycie i irytujecie. Ogólnie nie ciekawe emocje wyzwalacie. Sądząc po komentarzach nie jestem odosobniony. Dobrze, że w tym roku wybory. Nie mogę się doczekać ,żeby już nie oglądać waszych twarzy.

 • 9 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  100%popieram powyższy wpis.

 • 1 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  a za sprzeniewierzenie się celibatowi , który spośród laureatów wg. Was powinien dostać? Nagroda specjalna :)

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do żenady

  Pewnie nic o strażakach nie wiesz oni mają największe poparcie społeczeństwa w Polsce
  dlatego, że nie są lekarzami i w nieszczęściu dużo pomagają
  Należy im to się jak psu zupa
  Wspierajcie tą formacje STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW I PSP
  Niszcząc tą formację doprowadzimy do tego co zrobił Antoni

 • 5 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiepski F.

  A to nadal dają te "nagrody" za pracę, którą wykonują w ramach zawartej umowy o pracę?
  Zrozumiałym by było, gdyby te osoby wykazywały sie zaangażowaniem ponad to co maja w umowie, takie ponad przeciętne uczynki, które nie wynikają z umowy o pracę lub świadczenia usług. Czymś, co jest poza ich obowiązkami i dlatego zostali docenieni. Takich osób wśród nagrodzonych jest...
  Niemniej gratuluję nagród, mój pracodawca też co miesiąc mnie nagradza wynagrodzeniem za pracę jaka mu wg umowy z nim zawartej świadczę, fakt nie jest tak medialnie, nie ma tylu osobistości, ale przynajmniej mam poczucie prawidłowo spełnionego obowiązku i wywiązania się z powierzonych mi zadań.

 • 7 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A ja gratuluję

  Żal mi ciebie. Dlaczego wyzywasz uczciwych i porządnych ludzi od głupców? Tylko dlatego, że mają rację i komentują uczciwie? Nie wyzywaj więcej ludzi tylko dlatego, że mają inne zdanie niż ty! To żle świadczy o tobie a i burmistrzowi nie dodaje chwały bo widać, że z jednego "grajdoła" jesteście. Towarzystwo wzajemnej adoracji.

 • 12 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Perły zostały rozdane nie tym,którzy na to zasłudują tylko Ci co dobrze żyją z Kwietniową rozdadeje je swoim.

 • 5 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Smiech na sali

  Wibo chyba za dawanie umowy zlecenie wszystkim hahahha
  no i jak zawsze jakiś ksiądz musi być bo on też ratuje doch życie wszystkim ... modlitwą ha

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somonino

  Gratulacje dla GOK wszystkich pracownikow, a zwlaszcza dla p. Mariana. Prawdziwy, zaangazowany. Promuje, krzewi kulture ... Zyczymy dalszych sukcesow

 • 7 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do A ja gratuluję

  po wpisie widać, że nie jesteś inteligentna, looooooooooodzia.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak

  Widać, że elegancka impreza.

 • 8 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ksiadz

  Ksiądz dostał ,bo się dobrze nauczył pacierza-,strażak jechał do ognia ,wibo-bo ludzie musza pracować we wszystkie soboty za 10 zł,strazacy -bo pomagali przy wichurze.A co dostaną ci co w chłodzie i mrozie na kolanach układają kostkę brukową np, w Kartuzach .To jakieś KOMUNISTYCZNE POZOSTAŁOŚCI.CUDA NA KIJU.

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ROTA

  Może ktoś wie co to za cuda montowali na wieży kościelnej .Pewnie się znowu burmistrz podlizał za społeczne pieniądze ,no bo chyba z kolęd nie dali -to są chciwusy ,przecież nawet nie rozliczą się z fiskusem,tylko chodzą po kolędach i prachrują -fuj.

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # druh

  P.Edziu ,jeden mundur zostaw sobie do trumny,bo jak będziesz tak na każdą okazję zakładał to ci nie starczy.A nawiasem mówiąc a czemu nie po emerycku czyli po cywilnemu?

 • 9 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wciąź aktualne

  "Kto smaruje, ten jedzie".

 • 9 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # start

  Młodzi i dobrze wykształceni (30-40) na start! Era "załatwiaczy" musi się skończyć.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do a ja gratuluję

  Dzięki za super ksywkę :) Tobie gratuluję spostrzegawczości, przenikliwości i bogatego słownictwa. Widać jesteś mega inteligentny/a a przy tym taki/a słodki/a. Aż szkoda, że nigdy się nie poznamy, może byś mnie czegoś nauczył/a, pomimo mojej miernej inteligencji.

 • 10 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Towarzystwo Wzajemnej Adoracji

  Dziękuję za uwagę!

 • 7 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dostaliśmy od natury PERŁY - JEZIORA

  Natura popełniła jednak duży błąd, bo przecież nie rzuca się pereł między wie .... lkich niechlujów, którzy zrobili z nich zlewnie ścieków (mówiąc łagodnie). Wiem, prawda jest bolesna, ale nie da się przed nią uciec !

 • 7 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  za fontanne za 2 bańki to trzeba umie przeprowadzic

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Dr.Ewka

  Ale sprzeniewierzanie się celibatowi to na tym terenie .....norma. Ale żeby tak ostntacyjnie , to już przesada

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # O tak

  To przecież towarzystwo wzajemnej adoracji

 • 1 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomsta do Nieba

  Wibo!? No to Grubo.....Pojechaliście sobie. Popytajcie na mieście, co ludzie mówią o Wibo " szanowna kapituło". I jak to nazwać inaczej jak napisano wyżej TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI. Obrzydzenie człowieka bierze....

 • 4 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # starosta i burmistrz

  A rozdawajcie sobie nagrody i balujcie do woli, bo już niedługo będziecie ignorowali społeczeństwo. Tak was "uwielbiamy":((((

 • 12 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Perła za prowizorkę

  Czy burmistrz dostał perłę: za projektowanie-to chyba powinien projektant, za przygotowanie papierów na dofinansowanie- to chyba pracownicy urzędu. Myślę, że otrzymał za nadzór- jakość tych prac jest w skali 10 punktowej na 2(już zapadliska i zapadające płytki) A kto wymyślił płyty betonowe na wjazdach to powinien otrzymać supr perłę z "łajna". Na wjeździe do PKS już po 1 m-cu są pokruszone i połamane płyty. Kto zlecił prace ziemne na deptaku w m-cu lutym(przypominam -14st.C)
  Kto będzie odpowiadał za zapadliska na deptaku. Super perła dla super fachowca. Kiedy w Kartuzach będzie burmistrzem gość, który nie będzie mądrzejszy od fachowców i ludzi wykształconych. Grunt to dobre mniemanie o sobie panie MGG.

 • 1 12 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pan

  jaka prowizorka! jest pięknie, wam nikt nie dogodzi co za ludzie

 • 5 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do pan

  projektu nie wymyślił burmistrz. Społeczeństwo i radni nad nim też debatowali i wprowadzali poprawki. Jeśli jesteś przekonany, że burmistrz robi takie projekty to chętnie będziemy oglądali taką wystawę jego prac. Tylko kiedy i gdzie?

 • 5 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A o

  A o Ręboszewie w komentarzach nikt nawet nie wspomniał hmm... ciekawe

 • 4 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bla bla bla

  Co kto wymyślił? Gdyby mieszkańcy uważnie siedzieli to co się dzieje to by wiedzieli, kto pracował nad rewitalizacja miasta? Kto pozyskał na jej realizację środki z UE? Pamięć wszystkim płata gigla. Cofnijcie się do artykułów z 2012 i 2013 roku. Wtedy wszystko będzie jasne.

 • 14 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Spieprzać dziady. MGG i ML 'piszcie co chcecie a My i tak Was nie wybierzemy.Precz z ORMO-wcami i bibliotekarkami.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zorientowany

  Kto zasiada w kapitule nagrody ciekawe

 • 1 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Wyborca

  Rozumiem że zazdrość , nienawiść do ludzi, rozgoryczenie , przesłaniają Pani logiczne myślenie . Ale żeby kobieta dokonywała tak wulgarnych wpisów???/ A kim Pani jest żeby tak obrażać ludzi??????

 • 3 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Wyborca jest rodzaju męskiego p.chyba ML.Pora się dokształcać a nie oburzać.

 • 5 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do burmistrza

  Czy prawdą jest, że w związku z niedoróbką wjazdu na teren dworca GRYFU autobusy tego przedsiębiorcy będą parkowały na parkingu przy dworcu PKP, kosztem miejsc parkingowych których w obecnym okresie szczególnie brakuje. Kiedy to nastąpi i czy na tym polega gospodarność?

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ipn

  To tych ormowców w gminie Żukowo trochę było.

 • 4 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyższego

  Na tym polega układ i kolesiostwo,a na placu autobusowym podobno ma być GRYF galeria czy coś podobnego.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W Przodkowie

  na pastorałki w kościele parafialnym proboszcz został zaproszony przez wójta. To się nazywa nowa jakość!!!!.

 • 10 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @szok

  Proponuję zakazać wszystkim: agentom SB, ORMO i PZPR zabronić startu w wyborach samorządowych. Oczyścimy samorządy.

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  nie martwcie się na jesien wybory i na pewno za rok będzie inna kapituła wówczas nagrody dostana ludzie którzy mają dostać

 • 1 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podatnik

  Myślisz, że wszyscy dadzą się nabrać na prowokację pewnego pana?

 • 0 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

  Jak to dostaną ci co powinni? Czyli jak? Znowu jakieś kolesiostwo? Jak za dobrej zmiany z Misiewiczami i b.wójtem Pcimia co to nagle został prezesem Orlenu? To dziękuję, wolę dotychczasową ekipę. Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do parafianin

  Czy nie wystarczy , że zaszczyciła swoją obecnością tą imprezę wręczenia Nagrody Specjalnej ????

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  na portalu kartuzy info nie usuwają komentarzy tam nikt sie prawdy nie boi.

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pytek

  Dlaczego pan Drewka usuwa komentarze? Przecież jako dziennikarz, powinien sprawdzić w IPN, kto był ormowcem. Jeżeli to co piszą jest prawdą, to prawdy nie wolno zakłamywać.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak sobie myślę

  do Wyborca... Piszesz, że nie zagłosujecie na ORMO-wców i biblotekarki! Takie twoje prawo ale wbrew temu co głoszą niektórzy POzakodowani, mamy demokrację i inni będą na NICH głosowali !!!:)))

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  Bo tamten portal jest niezależny od...

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też tak sobie myślę

  Wszystkim gratuluję, ale "Aniołek" z Kiełpina mógł dostać!!! To świetne przedszkole.....tym bardziej że w poprzednich latach perłę otrzymały przedszkola państwa Woźniak i Łapa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.