Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sierakowice. Rodzina wielopokoleniowa wcale nie taka idealna? Gimnazjaliści przygotowali spektakl

Opublikowany: 2018-02-23 11:12 Autor: Magda Dzienisz

Brak wspólnych rozmów, kłótnie, zdrady, nieporozumienia, brak miłości i szacunku - trudne relacje rodzinne wzięli na warsztat gimnazjaliści z Sierakowic. Członkowie grupy teatralnej "Horyzont" przygotowali przedstawienie o współczesnej rodzinie - w listopadzie spektakl zdobył wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie w Wejherowie, a w czwartek mogli zobaczyć go rodzice, nauczyciele, uczniowie z Sierakowic.

Spektakl „Krzyżówka rodzinna, czyli tragifarsa w trzech odsłonach” grupy teatralnej „Horyzont” z Sierakowic ukazał obraz współczesnej rodziny – pogrążonej w kłótni, niezrozumieniu, w której brakuje czasu dla drugiej osoby. Wiecznie zapracowany ojciec zdradzający żonę, matka, która ślepo zapatrzona w syna nie zauważa swoich córek, nie potrafiące rozmawiać ze sobą rodzeństwo i w końcu lekko zwariowana babcia, której nikt tak naprawdę nie zauważa i nie słucha. Gimnazjaliści zmierzyli się z naprawdę trudnym tematem i pokazali, jak trudne są relacje rodzinne, gdy nie ma tej najważniejszej rzeczy – miłości.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Autorką scenariusza jest gimnazjalistka Marianna Geniusz, reżyserem nauczycielka Eliza Piotrowska. W poszczególne role wcielili się: Marianna Geniusz, Michał Labuda, Zuzanna Czapiewska, Karolina Szulist, Paweł Wolski, Eliza Wiczkowska, Amelia Penk, Klaudia Szreder, Sandra Reglińska. Spektakl w listopadzie zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Interdyscyplinarnym „Rodzina, ach, Rodzina”, stanowiącym wydarzenie towarzyszące XII Ogólnopolskiemu Przeglądowi Małych Form Teatralnych im. A.Luterka. Młodzi aktorzy otrzymali nagrody pieniężne i zaproszenie na Ogólnopolski Festiwal Teatralny WTOOPA w Bielsku-Białej.

fot. Magda Dzienisz

W czwartek spektakl pokazano szerszemu gronu w Sierakowicach. Obecni byli rodzice, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy miejscowości. Aktorów nagrodzono owacjami na stojąco.

- Szkoda, że w naszej szkole nie ma liceum – podsumował dyrektor SP nr 2 Krzysztof Andryskowski. – Żałujemy, że musimy wypuścić tak zdolnych uczniów z naszej szkoły.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Grupa teatralna Horyzont, a także dwie inne grupy uczniów z sierakowickiej szkoły przygotowują się teraz do regionalnych eliminacji Odysei Umysłu. W ubiegłym roku gimnazjaliści zdobyli tytuł laureatów II stopnia podczas krajowego etapu i dzięki temu reprezentowali Polskę podczas Eurofestiwalu na Białorusi. Regionalne eliminacje odbędą się już 11 marca w Gdańsku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 13 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WoW

  Kiedy spektakl będzie grany ponownie?

 • 13 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Właśnie

  Prosimy o jeszcze jeden występ

 • 11 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Młodzi widzą

  Oni najlepiej widzą, co się dzieje w społeczeństwie. Wielu z nich będzie wolało być singlami. Życzę jednak, by udało im się nie popełniać błędów rodziców i jak najmniej własnych i żyć lepiej.

 • 11 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zakłamanie

  Bo w rodzinach jest zakłamanie i zawiść. Brak bliskości i przyjaźni wśród małżonków i rodzeństwa.

 • 4 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdrowy

  Czasem człowiek zdrowszy jest i szczęśliwszy bez rodziny. Nie mam na myśli współmałżonka i dzieci, ale całą resztę łącznie z rodzicami i teściami oraz wujkami itd.

 • 5 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo młodzież!

  Pokazaliście jak wygląda rodzina, która odrzuciła odwieczne Prawa Boże zastępując je wzorcami czerpanymi z otępiających seriali i paraseriali.
  Pozwolę sobie zacytować Kamila Stocha: "Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu to znaczy, że wszystko jest na właściwym miejscu."

 • 5 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maryla

  Tak jest teraz w Polsce nie naprawia się niczego tylko rozwód i to w bardzo katolickich Sierakowicach w niedzielę do kościółka a córeczka podrywa zonatego

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogusia

  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo dla gimnazjalistów. Kawał pięknej pracy zrobiliście, jesteście super i pięknie, to napewno zagraliście, choć tego spektaklu nie widziałam, ale tu i tak dużdo jest napisane, to bardzo zrozumiałe; to prawda, taka jest teraz nasza rodzina, niby jest ,ale tak właściwie jej nie ma.Dla ludzi na pozór ,a w domu piekło na ziemi.

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogusia

  pomyłka w słowie( dużdo) powinno być dużo

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.