Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sulęczyno. Premiera drugiej części filmu Żywioły - opowieści o ludziach i ich pasji

Opublikowany: 2018-02-24 12:57 Autor: Magda Dzienisz

Wśród mieszkańców Kaszub nie brak utalentowanych osób, którzy tworzą, insiprują i niczym tytułowe żywioły wprawiają w ruch lokalną społeczność. To wszekiej maści artyści i ludzie z pasją. To o nich opowiadają w filmie Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń z Fundacji Aby Chciało się Chcieć. W piątek w Sulęczynie odbyła się premiera drugiej odsłony tej filmowej opowieści.

Po raz drugi Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń postanowili opowiedzieć o mieszkańcach Kaszub – naszych sąsiadach, którzy posiadają talenty i pasje i potrafią się nimi dzielić. W swoich niewielkich miejscowościach są siłą napędową do działania, niczym tytułowe żywioły inspirują, motywują, tworzą i łączą.

W piątek w Sulęczynie w Karczmie na Stromej ta filmowa opowieść została zaprezentowana szerszemu gronu odbiorców.

- Tworzenie tego filmu i spotkania z tak inspirującymi ludźmi były dla nas dużą przygodą. Chcemy zaprosić także państwa do przeżycia tej niezwykłej przygody – mówił Piotr Zatoń.

Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń. fot. Magda Dzienisz

Bohaterami filmowej opowieści są Sławomir Bronk, Adam Czerwiński, Marlena Stefańska, Barłomiej Piaseczny i zespół Czarodzieje z Kaszub. Sławomir Bronk pochodzi z Gowidlina, jest wokalistą kontratenorem i dyrygentem miejscowego chóru „Discantus”, kilka lat temu uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Adam Czerwiński, mieszkaniec Sulęczyna, to światowej klasy jazzowy perkusista, pomysłodawca i współtwórca festiwalu „Jazz w lesie”. Bartłomiej Piaseczny ze Skrzeszewa w gm. Żukowo jest maszerem, hodowcą pierwotnych Psów Grenlandzkich oraz Alaskan Husky, zajmuje się też dogoterapią. Marlena Stefańska z Sulęczyna jest wszechstronnie uzdolnioną artystką – haftuje, maluje, rysuje, od kilku lat w Sulęczynie prowadzi zajęcia artystyczne dla dorosłych. Czarodzieje z Kaszub to kolejna muzyczna odsłona Żywiołów – pełen energii dziecięcy zespół rockowy z Sitna, któremu przewodzi Marek Teterycz.

fot. Magda Dzienisz

Widzowie mogli nie tylko dowiedzieć się więcej o bohaterach z ich własnych opowieści – opowiadali o nich także ich bliscy: rodzina, znajomi, uczniowie, wychowankowie. Filmowcy podglądali swoich rozmówców przy pracy: w muzycznym studiu, kościele, na koncertach, w warsztacie, pracowni czy w… lesie. Z każdej opowieści wyłaniał się obraz osoby oryginalnej, ciekawej, utalentowanej, pełnej pasji i spełnienia.

Dokument nagrodzono gorącymi oklaskami. Po filmie wystąpili jedni z bohaterów filmowych opowieści: Czarodzieje z Kaszub, którzy dali rockowego czadu.

- Bardzo miło, że tylu ludzi pojawiło się na premierze. Pokaz premierowy naszego filmu to zawsze dla nas wyjątkowe wydarzenie, a także dużo emocji, wrażeń – mówi Ewelina Karczewska. – Ciekawi jesteśmy zwłaszcza zderzenia tego, co zrobiliśmy z tym, jakie odczucia co do filmu mają sami bohaterowie, którzy widzieli nasz film na ekranie po raz pierwszy. Z tego co mówili, odebrali dokument pozytywnie. Cieszyli się, że to, co robią, zostało zatrzymane w kadrze. Często słyszałam komentarze, że „on/ona mieszka w tej samej miejscowości co ja, a nie wiedziałam, że tworzy takie rzeczy”, czyli gdzieś jeden z naszych celów został zrealizowany. Chcieliśmy bardzo pokazać, że są ludzie obok nas – tacy, którzy mieszkają niedaleko, ktorych mijamy na ulicy, a robią niesamowite rzeczy. W dobie internetu, braku czasu, mamy coraz mniej okazji do rozmów z drugim człowiekiem. Ludzie przestali chcieć poznawać się, zamykają się w domach i nie zauważają tych wspaniałych rzeczy, które dzieją się naookoło nich.

Reportaż dofinansowano ze środków powiatu kartuskiego i gminy Sulęczyno. Daty kolejnych pokazów publikowane będą na stronie filmu na Facebooku.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 9 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gratulacje!!!!!!!!!

  Dzięki takim pasjonatom jak p. PIotr i Ewelina życie jest poękniejsze, historie zapsane w kadrze nigdy nie zostaną zapomniane, czekam na nowe projekty i mocno kibicuję....

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdzie jest Drewka?

  Słabo przez sobotę z artykułami...czas start za ile minut wykasuje jest godz. 13.18?

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Gdzie jest Drewka?

  To Wam teraz na oddział psychiatryczny pozwalają zabierać sprzęt z dostępem do internetu? To jaki nowy rodzaj terapii?

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @Gdzie jest Drewka?

  Nie wiemy lewaku ale ty dobrze wiesz bo jesteś tam częstym pensjonariuszem a po nowych wyborach już nie będzie dla ciebie w ogóle przepustek

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Gdzie jest Drewka?

  I właśnie wyszedłeś na durnia. Ale sam chciałeś... Dobrze was tam karmią?

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyzywającego powyżej ludzi od durni

  Ty na prawdę jesteś wykolejonym moralnie grubaskiem o małym IQ, łatwo można cię sprowokować do chamskich zachowań ale tylko w sieci bo poza nią cuchniesz zwykłym tchórzem

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.