Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Z drewna, gipsu, słomy, malowane ręcznie... znamy zwycięzców konkursu na najładniejszą pisankę

Opublikowany: 2018-03-22 13:48 Autor: Magda Dzienisz

Aż sto siedemdziesiąt pisanek nie tylko z Kaszub, ale i różnych miejsc Pomorza i Polski, wpłynęło na konkurs organizowany przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Prace miały nawiązywać do 95-lecia miasta Kartuzy. Uczestnicy zachwycili pomysłowością i kreatywnością: były pisanki wykonane z drewna, styropianu, słomy, papieru, tkanin, ręcznie malowane, wyklejane cekinami, perełkami, ziarnami kawy...

Konkurs na najładniejszą pisankę zorganizowano po raz pierwszy, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Nadesłano aż 170 prac, wśród uczestników byli uczniowie z powiatu kartuskiego, województwa, a także osoby dorosłe – przysłano nawet pisanki z Zielonej Góry.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Technika wykonania była dowolna. Wśród konkursowych prac znalazły się zarówno tradycyjne wydmuszki, jak i te wykonane z gipsu, słomy, tkanin, gliny czy papieru. Wielkość pisanek także była różna – od niewielkich po prawie metrowe jaja. Ozdobione były kaszubskimi wzorami, wyklejane cekinami, perłami, kwiatami, koronkami, serwetkami. Na niektórych widniał herb Kartuz czy malowidła charakterystycznych miejsc w Kartuzach.

- Liczyła się pomysłowość, innowacyjność, rodzaj użytego materiału, technika wykonania – mówi Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. – Jury zwracało też uwagę, czy pisanka zawiera elementy charakterystyczne dla Kartuz, a także ciekawy opis i ozdoby. Chcieliśmy tym sposobem nie tylko uświetnić 95-lecie miasta, a także wypromować Kartuzy. Wybór był naprawdę trudny.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Pisanki oceniała komisja w składzie: Marcin Plichta – dyrektor Galerii Refektarz, Mirosława Kazana – przewodnicząca Rady Muzeum, Elżbieta Kowalewska, prezes kartuskiego oddziału ZKP. Nagrody wręczał burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Jak podkreśla Barbara Kąkol, tradycja wykonywania kolorowych pisanek nie była dawniej na Kaszubach popularna. Dopiero z początkiem XX w. zaczęto tworzyć barwne wielkanocne jajka.

- Dawniej na Wielkanoc gotowano jaja w łupinach cebuli, buraczków. Na początku wykonywano proste linie, kropki. Dopiero z końcem XIX i początkiem XX w. dzięki Gulgowskim rozsławiono wzory kaszubskie, którymi ozdabiano pisanki – mówi dyrektor Muzeum Kaszubskiego.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

WYNIKI KONKURSU:

Gimnazja

I miejsce – Małgorzata Król, Wiktor Drywa, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach

II miejsce – Julia Tusk, Zespół Szkół nr 2 w Kartuzach

III miejsce – Oliwia Elgert, Gracja Elgert, Aleksandra Myszk, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach

Szkoły Podstawowe

I miejsce – Kinga Kuziemkowska, ZKiW Stężyca

II miejsce – Martyna Płotka, SP Lisie Jamy

III miejsce – Aleksandra Drewing, SP Łapalice

Wyróżnienia: Karolina Mielewczyk ( SP nr 2 w Kartuzach), Oliwia Jeżewska (SP Łapalice), Magdalena Miłosz (SP nr 2 w Kartuzach), Wiktoria Krawczyk (ZKiW Brodnica Górna), Kacper Wydrowski (SP Prokowo)

Dorośli

I miejsce (ex aequo) – Alicja Serkowska, Elżbieta Brzeska

II miejsce – Anita Joskowska

III miejsce – Zofia Kuchta

Wyróżnienie – Danuta Grabowska

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  Super ładnie,ile pracy kosztowało wykonanie tych jajeczek.

 • 3 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo!

  Przyjemnie popatrzeć na takie ładne rzeczy.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krecik do biblotekarzy

  - No to ja się grzecznie pytam, co z biblioteką? Zalazłem ja tam wczoraj, a tam wyjaśnienie, że przenoszą ją na dworzec. Potem następuje wyjaśnienie, że czynna będzie znów od drugiej połowy czerwca. Pozbawienie starego kreta strawy duchowej przez taki okres czasu uważam za czyste okrucieństwo. Z głębi norki, Wasz Krecik. Ah jo!

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jajeczka :)

  Prace napłynęły z Trójmiasta, całego województwa pomorskiego, Zielonej Góry. Zwycięzcy z Kartuz i okolic. Zdolna, miejscowa młodzież. ;) Komisja też sprawnie uwinęła się w ocenach przy tak dużej liczbie (sto siedemdziesiąt!) prac. Do 20 nadsyłanie prac, 22 ogłoszenie wyników i to już z uczestnictwem laureatów. Pełen podziw. ;)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.