Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Ich praca i zaangażowanie zostały docenione. Laureaci nagród Kartëskô Skra

Opublikowany: 2018-04-06 20:42 Autor: Magda Dzienisz

Po raz siedemnasty mieszkańcy i osoby działające w gminie Kartuzy zostały nagrodzone wyróżnieniami oraz statuetkami w ramach nagrody Kartëskô Skra. Wręczono osiem statuetek oraz nagrodę specjalną i dziesięć wyróżnień. Wśród nagrodzonych byli ludzie sportu, kultury, przedsiębiorcy.

Kartëskô Skra trafiła w ręce osób, których praca i zaangażowanie mają wpływ na rozwój gminy Kartuzy oraz jej promocję. Burmistrz Kartuz od siedemnastu lat wręcza takie wyróżnienie (na początku nazywało się Lokalne Partnerstwo). W ciągu lat głównymi nagrodami uhonorowano 152 osoby, wręczono 91 wyróżnień.

Zdobywcy statuetek Kartëskô Skra. fot. Magda Dzienisz

- Ten rok jest wyjątkowy – obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 95. rocznicę nadania praw miejskich Kartuzom – mówił burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. – To rok ciekawy, bo pokazujący, ile razem wspólnie możemy zrealizować dla naszej gminy. Cieszymy się, że widać zmiany – w większości dzięki naszym mieszkańcom i firmom, którzy pokazują, że warto w Kartuzach żyć, pracować i działać. Jesteśmy w pierwszej setce gmin w Polsce wykorzystujących środki unijne. To cieszy nas wszystkich.

Wręczono także dziesięć wyróżnień. fot. Magda Dzienisz

W tym roku główną nagrodę otrzymało osiem osób. Wyróżnieniami uhonorowano dziesięć, wręczono też nagrodę specjalną. Laureaci nagrody wybierani są przez specjalnie powołaną kapitułę spośród kandydatur zgłoszonych przez mieszkańców, radnych, instytucje, organizacje, przedstawicieli mediów.

- Chcemy uhonorować ludzi działających w różnych dziedzinach. Ta nagroda pokazuje, że ciągle przybywa tych osób ciekawych, którzy działają dla gminy. Pokazuje to, że wiele interesujących rzeczy można tu realizować – podkreślał burmistrz miasta.

Galę wręczenia nagród uświetnił występ chórów Cartusia i Kakofonia, pod przewodnictwem Małgorzaty Kuchtyk, akompaniował Adam Pietrzak. Została również zaprezentowana publikacja Dariusza Dolatowskiego pt. „Kartuzy. Zarys dziejów gminy od czasów najdawniejszych do 1939 roku”.

Nagroda specjalna trafiła do Kartuskiego Centrum Kultury. fot. Magda Dzienisz

Nagroda KARTËSKÔ SKRA 2018

Sport

 • Sekcja Kolarska GKS „Cartusia“ Kartuzy – za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane przez zawodników sekcji kolarskiej GKS „Cartusia” Kartuzy w rywalizacji dzieci i młodzieży na szczeblu krajowym i międzynarodowym, a szczególnie wkład w osiągnięcie przez wychowanka sekcji, Szymona Sajnoka, tytułu Mistrza Świata w Kolarstwie Torowym, który dał wiele radości kartuskim kibicom kolarstwa.

Nagroda dla sekcji kolarskiej GKS Cartusia Kartuzy. fot. Magda Dzienisz

Pomagają innym

 • Roman Jażdżewski – za otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka i różnorodne działania wspierające rozwój Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Niemieckiej oraz partnerstwa Kartuzy – Duderstadt.
 • Robert Roda – za otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka oraz wspieranie kartuskiego sportu, dające szanse rozwoju zainteresowań i aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.

Nagrodę odbiera Roman Jażdżewski. fot. Magda Dzienisz

Robert Roda. fot. Magda Dzienisz

Kultura

 • Gabriela Jankowska – za różnorodne działania kształtujące wrażliwość dzieci na dziedzictwo kaszubskiej kultury, a szczególnie prowadzenie dziecięcego zespołu teatralnego „Świetliki” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach, dającego możliwość wszechstronnego rozwoju uzdolnień i zainteresowań.

Statuetka dla Gabrieli Jankowskiej. fot. Magda Dzienisz

Przedsiębiorczość

 • Usługowy Zakład Elektryczny Andrzej Richert z Grzybna – za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy oferującej swoje usługi mieszkańcom, dającej nowe miejsca pracy i możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a także otwartej na potrzeby lokalnej społeczności.
 • Kaszubski Związek Pracodawców z siedzibą w Żukowie – za promowanie Gminy Kartuzy jako miejsca aktywnych i przedsiębiorczych ludzi oraz prowadzenie działalności szkoleniowej wśród kaszubskich pracodawców i skuteczne reprezentowanie ich interesów.

Andrzej Richert. fot. Magda Dzienisz

Zbigniew Jarecki. fot. Magda Dzienisz

Promocja

 • Roman Apolinary Regliński – za działalność na rzecz promocji Gminy Kartuzy poprzez dokumentowanie dziejów i piękna kartuskiej ziemi w książkach i publikacjach.
 • Ksiądz dr Grzegorz Lewandowski – za promocję Gminy Kartuzy poprzez organizację w Prokowie I Diecezjalnego Kongresu Grup Modlitewnych Ojca Pio oraz za troskę i serce dla budowania solidarnej wspólnoty parafialnej otwartej na potrzeby ludzi.

Roman Apolinary Regliński. fot. Magda Dzienisz

Ksiądz dr Grzegorz Lewandowski otrzymał statuetkę. fot. Magda Dzienisz

Wyróżnienia KARTËSKÔ SKRA 2018

 • Teresa Wejer i Urszula Gałka,
 • Zenon Sapała,
 • Małgorzata Walkosz-Lewandowska,
 • Urszula Cirocka,
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Staniszewie,
 • Piotr Chistowski,
 • Maciej Hirsz,
 • Kamil Mateja,
 • Karina Lewińska.

Nagroda Specjalna KARTËSKÔ SKRA 2018

 • Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach – instytucja w tym roku będzie obchodzić 25-lecie istnienia. Organizuje wiele imprez, wydarzeń, daje szansę młodym talentom, które uczą się w murach KCK.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [34]

 • 14 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # swojskie burmistrzoawskie towarzystwo

  i tyle

  mieszkaniec 2

 • 10 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Dużo pracowników

 • 14 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sianowo

  Oj, zabrakło księdza Wojtka z Sianowa. Był tylko 4 lata, a przez to jak działał był odmieniany przez wszystkie przypadki; uśmiech dla pielgrzymów, staranne kazania, ćwiczenia ratownicze, zbiórki charytatywne, wycieczki dla młodzieży nawet do Niemiec, rozkręcenie piłkarskiej drużyny ministranckiej, spotkanie naszego Arka z Papieżem Franciszkiem, promowanie Królowej Kaszub w Afryce, Kaszubskie Moto Sacrum, itd, itd. Szkoda, że już nie z nami. Ale na szczęście nadal to taki społecznik, tyle, że w Borach Tucholskich. Może wróci na Kaszuby?

 • 4 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Tylko nie krytykujcie, niektórym naprawdę się chce. Gratulacje dla Wszystkich !!!

 • 1 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Tylko nie krytykujcie, niektórym naprawdę się chce. Gratulacje dla Wszystkich !!!

 • 12 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też mieszkaniec

  CO SIĘ DZIEJE Z NASZYM DEPTAKIEM ?????? ROZGRZEBANY OD JESIENI .
  zima minęłła, teraz wiosna, a Budimexu nie ma,
  CO JEST GRANE ?

 • 17 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dziwne rzeczy

  ale jak siebie można nagradzać... przecież Kartuskie Centrum Kultury dostaje od Gminy kase na swoją działalność...

 • 7 6 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rcs

  Kto i kiedy zwolnił księży z obowiązku noszenia sutanny?

 • 5 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Gratulacje dla Wszystkich, którzy pracują dla kaszubskiego dziedzictwa, a moje szczególne gratulacje dla Koła Gospodyń Wiejskich w Staniszewie za to, co już robią dziś i będą robić jutro.

 • 5 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszebi

  Wyróżnienie KARTËSKÔ SKRA 2018

  Koło Gospodyń Wiejskich w Staniszewie - za integrację społeczności lokalnej oraz stworzenie mieszkankom Staniszewa atrakcyjnej oferty wspólnego działania i spędzania wolnego czasu

 • 7 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do rcs

  Zacytuję Stefana kardynała Wyszyńskiego:
  „Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła. Kiedy raz przybrałem ten strój, muszę nie tylko pytać siebie, czy go noszę, ale w rachunku sumienia pytać – jeśli to miałoby się zdarzyć – dlaczego zdjąłem znak wiary i kapłaństwa. Czy z lęku? Ze słabości? Nie! Zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga. (…)

 • 0 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do mgg

  Złodzieja? To dawaj do prokuratury lub sądu. Mam nadzieję że właściwe służby namierzą Ciebie.

 • 11 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Nic się nie zmienia!!! Jak za PRL-U ! Żałosne!.

 • 8 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  masz racje kim był Pan Jarecki w tamtym ustroju ? jaką pełnił funkcję w Urzędzie Gminy ?

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  gratulacje dla pani Gabrysi Jankowskiej

 • 6 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do swojaka

  Jarecki był 1sekretarzem partii w Żukowie iJazdzewki też

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamienica Szlachecka

  Pani Tereso Wejer po takim wyróżnieniu to już chyba na stopa nie będzie jeździć do pracy skoro nowe auto a garażu stoi! Chyba że to z oszczędności? Na okazję zawsze taniej! Ot trafiła się liścia. Pozdrawiam Romek.

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xddd

  A bo się mi należało . Jaka gmina takie nagrody .Jakie splendor taka feta. Ktoś płaci , ktoś przyznaje, inny z publicznych wydaje. Jedna góra trzy w gabinecie burmistrza by wystarczały.

 • 5 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaja

  Przecież księża promują nie gminę tylko własną instytucje. To się nazywa autopromocja a za to powinni sami płacić jak każdy normalny człowiek czy firma.

 • 5 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A może inaczej

  Co się dzieje z rozgrzebanym od jesieni deptakiem ?
  Budimexu nie ma na " placu budowy "
  CO JEST GRANE ???

 • 3 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczestnik

  Mało obiektywizmu w przyznaniu nagród. Franek i Apolinary który już raz to otrzymali?

 • 12 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PRL bis !

  Wyjątkowo żałosna imprezka i skandaliczna ! wypisz, wymaluj PRL + SITWA !
  Oni ( ci z tych fotek) niczego przez ostatnich 20 lat się nie nauczyli !
  Czas najwyższy na zmianę ! Obecni i poprzedni (lemanka i prababcia Janinka) to tylko WSTYD !
  Młodzi powinni wreszcie przejąć zarządzanie Kartuzami i powiatem !

 • 2 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przyjazna

  Dobrze,że wyróżnienie otrzymała prezes straży w Połowie.To jest kobieta,duźo robi dla Prokowian,dzięki niej i Panom strażakom w Połowie,coś się dzieje.Gratulacje

 • 4 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxxx

  Regularne libacje tam w remizie to coś dobrego ?

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # somsiad

  co to wogóle ma być? kabaret

 • 2 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Oj piękna impreza i taka do przodu. Ponad podziałami, gdzie miłość jest najważniejsza. Weźmy na
  ten przykład wyróżnioną parę pana dr. Grzegorza Lewandowskiego i panią Małgorzatę Lewandowską
  z domu Walkusz. Dobrali się, jak w korcu maku. Bardzo im życzę wielu pogodnych dni i nocy oraz
  mnogich owoców miłości, dzieciątek ślicznych.

 • 6 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszyscy...

  ...ale to wszyscy,którzy w PRLu pełnili jakieś funkcje kierownicze powinni zniknąć z przestrzeni publicznej!!!

 • 3 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # staś

  A ja najbardziej się cieszę, że nasza Ulencja z GOPS-u została wyróżniona. Brawo!!!!! zasłużyłaś na to.

 • 4 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS-owiec

  Jarecki to były PZPR-owiec i ORMO-wiec. Kto go zaprasza. Powinien dawno już "zejść ze sceny".

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niewierny

  Ksiądz z Prokowa na burmistrza!!!!! O ile pamiętam w zeszłych wyborach z tej metropolii jeden już startował. Może teraz się uda.

 • 2 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Pis

  Masz rację takich powinno się zdekomunizowac łącznie z władzami powwiatu

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do Pis

  Masz 200% racji. Tak będzie po tegorocznych wyborach.

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Kamienicy

  Kamienica doradzamy korepetycje do KGW w Staniszewie po zdobycie wiedzy - jak rozmawiać,szanować i integrować społeczność lokalną,pozyskiwać nowych członków w różnym wieku i wykształceniu od podstawowego po wyższe oraz profesjach: księgowa,fryzjerka,kosmetyczka,krawcowa,menedżerka sprzedaży usług,asystentka korporacji,nauczyciele anglistyki,niemieckiego,plastyki,muzyki,dekoratorka, dietetyczka, pielęgniarka,wtedy jest szansa na zaistnienie,zdobycia zaufania,bo jak dotąd w Waszym zespole tylko kucharki,jedna nauczycielka,hafciarka i sprzątaczka.

 • 3 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gratulacje

  Gratulacje dla pana Zenka Sapaly. To jest ktoś z horyzontami szerokimi... Takich osobowości to ze swieca teraz szukać

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.