Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Tuchlino. Dąb Pamięci i obelisk upamiętniający ppor. Józefa Skorowskiego

Opublikowany: 2018-04-16 10:24 Autor: Wojciech Drewka

Uczniowie Zespołu Szkół w Tuchlinie oraz społeczność miejscowości upamiętniła zamordowanego w Katyniu podporucznika Józefa Skorowskiego, dawnego kierownika szkoły. Uroczystość odbyła się w ramach projektu "Katyń… Ocalić od zapomnienia", którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.

Uroczystość w Tuchlinie odbyła się z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Szkole Podstawowej w Tuchlinie odbył się apel z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów. Następnie zasadzono Dąb Pamięci i odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Józefowi Skorowskiemu. W uroczystości wzięli udział przedstawicieli władz gminy Sierakowice, dyrektorzy szkół, a także synowa podporucznika Skorowskiego Maria Skorowska.

Szkoła Podstawowa w Tuchlinie bierze udział w projekcie „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, który ma na celu uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Do tej pory w Polsce i za granicą zasadzono ponad 4700 dębów.

fot.źródło: UG Sierakowice

Józef Skorowski urodził się 20 listopada 1902 r. w Cieszeniu. Maturę seminaryjną zdał w Toruniu w 1924 r. Uczył w szkole w Gowidlinie, w Podjazach i w Sulęczynie, a 1 września 1925 r. został kierownikiem Szkoły Powszechnej w Tuchlinie. Ukończył skrócony kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grudziądzu. Jako podporucznik rezerwy został przydzielony do 65, następnie 66 pułku piechoty. 28 sierpnia 1939 r. w wyniku mobilizacji, ppor. Józef Skorowski został powołany do służby wojskowej. Po agresji ZSRR na Polskę, oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego zostali w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. Wśród nich był ppor. Józef Skorowski. Decyzją najwyższych władz ZSRR wiosną 1940 r. zabito strzałami w tył głowy 21 857 obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Ofiary zbrodni pogrzebano w masowych grobach m.in. w Katyniu. Józef Skorowski w 1940 r. wysłał ostatni list z obozu jenieckiego w Kozielsku. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.

fot.źródło: UG Sierakowice

(UG Sierakowice, oprac. W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 1 3 4 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czemu tak w czas

    Lata minęły i brak reakcji dopiero w czasie Smoleńskiej PIS-owskiej histerii posadzono .
    To jak by prześciganie się w upamiętnianiu ofiar by przypodobać się władzy ,bo w całkiem szczere intencje nie bardzo wierze.

  • 1 0 4 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojciech

    To się nazywa PATRIOTYZM

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.