Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Wieczornica patriotyczna i krótka lekcja historii w Kiełpinie

Opublikowany: 2018-04-28 21:36 Autor: nadesłane

Za sprawą stowarzyszenia Krąg Arasmusa mieszkańcy Kiełpina oraz zaproszeni goście, mogli obejrzeć spektakl o wielkich marzeniach pt. "Rok 1918", nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Krótką lekcję z historii opowiedzieli członkowie organizacji we współpracy z młodzieżą.

Regionalistka Jolanta Czerwińska przedstawiła historię Kaszub z końca XIX w., po wydarzenia II wojny światowej. Uroczyście ogłoszono również konkurs pod hasłem „Ks. Antoni Arasmus w gronie męczenników II wojny światowej”. Pierwsza edycja konkursu obejmuje wydarzenia w lasach Kalisk, Leszna, Hopowa oraz Piaśnicy. Piaśnica zwana kaszubską golgotą pojawi się w każdej z trzech planowanych edycji konkursu w kolejnych latach.

fot.Krąg Arasmusa

W oczekiwaniu na beatyfikację ks. Antoniego, organizatorzy zamierzają przybliżyć postawę kapłana patrioty, odważnego obrońcy wiary oraz promotora kultu Maryjnego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 października w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Antoniego Arasmusa i będzie ostatnim zadaniem projektu.

Program wieczornicy zwieńczył występ Gminnej Orkiestry Dętej ze Stężycy pod batutą Tomasza Czajki. W jej repertuarze oprócz utworów patriotycznych, są także znane szlagiery filmowe. Kierownik orkiestry Gabriela Formela, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy, nie kryła zadowolenia z profesjonalizmu młodych muzyków.

fot.Krąg Arasmusa

Zainteresowanie obecnych wzbudziły stroje muzyków. Opowiadając o orkiestrze, kierownik wspomniała odrestaurowany Dworek Wybickich w Sikorzynie, to tam zrodził się pomysł na strój i patriotyczny wydźwięk orkiestry. Stowarzyszenie Krąg Arasmusa dużą wagę przywiązuje do kształtowania postaw patriotycznych młodzieży, szczególnie tej zorganizowanej w harcerskich szeregach.

Projekt realizowany przez stowarzyszenie nie tylko umocni wielopokoleniową współpracę, ale także uwiarygodni potrzebę budzenia szacunku dla lokalnych bohaterów.

fot.Krąg Arasmusa

fot.Krąg Arasmusa

fot.Krąg Arasmusa

fot.Krąg Arasmusa

fot.Krąg Arasmusa

Krąg Arasmusa, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 6 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

    Harcerstwo dzięki druhnom z Kiełpina odżyło,prężnie działa co widać również na zdjęciach 13 KDH Manada.Druhny raz w miesiącu czynią oprawę muzyczną na mszy harcerskiej w Kiełpinie.
    Brawa dla organizatorów Kręgu Arasmusa ,robicie wspaniałą sprawę wychowania patriotycznego .

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.