Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Zakończono zdjęcia do filmu Kamerdyner. Premiera kaszubskiej sagi we wrześniu

Opublikowany: 2018-04-10 11:43 Autor: Magda Dzienisz

Wczoraj zakończyły się zdjęcia do filmowej sagi "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona. Opowieść toczy się na Kaszubach Północnych – w okolicach Pucka, Wejherowa oraz Piaśnicy, osadzona jest w latach 1900-1945. Premiera filmu przewidziana jest na wrzesień 2018 r.

Ekipa filmu „Kamerdyner” poinformowała wczoraj na Facebooku o zakończeniu zdjęć do kaszubskiej sagi. Opowieść o tragicznych losach Kaszubów będzie można zobaczyć na ekranach kin już jesienią. Premiera filmu przewidziana jest we wrześniu 2018 r. Film zostać ma też zaprezentowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (17-22 września).

Reżyserem filmu jest Filip Bajon, autorami scenariusza: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat. Film ma gwiazdorską obsadę: główną rolę gra Janusz Gajos, ale obok niego zobaczymy także Daniela Olbrychskiego, Borysa Szyca, Kamilę Baar, Sebastiana Fabijańskiego czy Annę Radwan. Co ważne w filmie wystąpiło wiele grup rekonstrukcyjnych oraz 200 statystów, wśród których znaleźli się m.in. gimnazjaliści z Żukowa oraz statyści z Sierakowic. Konsultantem ds. języka kaszubskiego był Eugeniusz Pryczkowski.

fot. Facebook/Kamerdyner

Dodajmy, że Janusz Gajos mówi w filmie wyłącznie po kaszubsku. Jego zmagania z tym językiem można zobaczyć m.in. w materiale Dzień Dobry TVN.

- Uczę się przy pomocy ludzi, którzy świetnie posługują się tym językiem. Było nieraz tak, że musiałem mieć napisany fonetyczny tekst, bo nie byłem w stanie tego opanować – mówił dziennikarce TVN Janusz Gajos.

Jak czytamy na stronie filmpolski.pl, akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą i rozgrywa się w latach 1900-1945.

- Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą – brzmi opis filmu.

Zdjęcia rozpoczęły się 22 września 2015 r. Kręcono je m.in. w Gdańsku, Helu, Pucku, Piaśnicy, Wejherowie, Karwii, na Mazurach czy w Warszawie.

fot. Facebook/Kamerdyner

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 0 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  co to za idiota pisze ? jakie pogranicze ? to ziemie polskie w zaborze germańskim ?! Czy ty wiesz że od łaby do odry to słowianie podbijani przez niemców aż do 1870 roku ?!

 • 5 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyżej

  Popracuj najpierw nad gramatyką, ortografią, to przyjdzie czas i na historię. Powoluśku ....

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  @historian??? Rozumiesz, co czytasz? W tekście jasno napisane, że pogranicze odnośnie granicy z traktatu wersalskiego.
  Niemcy podbijali Słowian za Odrą do 1870? Wspomnij jeszcze o imperium Lechitów i o najeździe czarnych z Watykanu.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawy

  Mam nadzieję, że nie zepsują tego kaszubskiego, bo zapowiada się fajny film

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obo

  szkoda że aktor to polityk a miało być tak fajnie po kaszubsku następny nawiedzony z przeszłością mam nadzieję że za wiele nie zaszkodzi

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zobaczymy jaki akcent będą mieli

  Kartuski czy np. Pucki...

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wujo_roszko

  dlaczego Chmielna nie było???? Perełki Kaszub!!!! Dla mnie to skandal, że nikt o promocję nie zadbał

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.