Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy wyróżnieni Medalem im. Lecha Bądkowskiego

Opublikowany: 2018-05-14 10:25 Autor: nadesłane

Wśród wyróżnionych medalem im. Lecha Bądkowskiego, przyznawanym za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz kaszubszczyzny znaleźli się Eugeniusz i Elżbieta Pryczkowscy z Banina, którzy od lat współtworzą tamtejszy oddział ZK-P.

W kościele pw. św. Jana w centrum Gdańska odbyła się uroczystość związana ze srebrnym jubileuszem mszy z liturgią słowa w języku kaszubskim. Celebrował ją rektor kościoła ks. Krzysztof Niedałtowski w asyście duszpasterza Kaszubów ks. dra Leszka Jażdżewskiego, który po kaszubsku odczytał ewangelię oraz ks. Grzegorza Kościelniaka. Msza odbyła się w pięknie odrestaurowanej starej i wielkiej świątyni. Skupiła wielu mieszkańców grodu nad Motławą. W związku z jubileuszem część z nich ubrała stroje kaszubskie.

fot.nadesłane/jd

- Bardzo nam zależało, żeby w tym miejscu mocno zaakcentować naszą obecność. Na tej mszy jest też dużo osób związanych z działalnością artystyczną Gdańska. Przybył także chór z Warszawy – podkreślał Jerzy Nacel, od lat bardzo aktywny członek gdańskiego partu.

Pierwszą mszę częściowo po kaszubsku odprawił 23 kwietnia 1993 r. arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski w kaplicy kościoła św. Jana. Związana była z otwarciem Domu Kaszubskiego w Gdańsku. Rocznicę postanowiono uwiecznić odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Odsłonił ją prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prof. Edmund Wittbrodt. Przy tablicy odśpiewano pieśń „Kaszëbskô Królewô”, a poświęcenia dokonał ks. K. Niedałtowski

fot.nadesłane/jd

Jemu – jeszcze w kościele – wręczono Medal im. Lecha Bądkowskiego. Medale przyznawane są od 2009 roku za wybitne osiągnięcia w działalności na niwie kaszubsko-pomorskiej. Kapitułę stanowi Zarząd Gdańskiego Oddziału ZK-P. W drugiej części uroczystości, która odbyła się w pobliskiej szkole, medale odebrali także Renata Kiedrowska (pośmiertnie dla Wojciecha Kiedrowskiego), Helena Przewłocka, oraz małżeństwo Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wielkie wyróżnienie – mówił Eugeniusz Pryczkowski. – W tym oddziale zaczynałem moją zrzeszeniową drogę przed 30 – laty. Byłem przez dwie kadencje wiceprezesem. I właśnie w tamtym czasie zaczynaliśmy organizować te msze. Cieszę się bardzo, że mój były oddział postanowił w tak godny sposób docenić tamto działanie. Ten medal jest też podkreśleniem dobrej sąsiedzkiej współpracy, bo przecież od szesnastu lat współtworzymy teraz sąsiedni part w Baninie.

fot.nadesłane/jd

Ta myśl o dobrej współpracy towarzyszy szczególnie prezesowi Oddziału w Gdańsku Grzegorzowi Jaszewskiemu. Z kolei Ludwik Breza, wiceprezes oddziału ZK-P w Baninie stwierdził, że medal ten w pewnym sensie jest wyróżnieniem dla całego tamtejszego partu.

Laureatem medalu został także nieobecny prof. Józef Borzyszkowski, który – jak zapewnił prezes G. Jaszewski – otrzyma go przy najbliższej sposobności.

fot.nadesłane/jd

fot.nadesłane/jd

(jd)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 3 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Dlaczego jeszcze nikt nie heytuje!!!!!

 • 4 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do do

  No właśnie, pytam się także, dlaczego... o co chodzi...
  Pryczkowski i Borzyszkowski razem dostali medale. Czy świat stanął na głowie?

 • 21 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yyyyy

  Nikt nie hejtuje, bo wszyscy mają to głęboko w d....

  Impreza kolejnego kółka wzajemnej adoracji. Szkoda czasu na czytanie artykułu.

 • 17 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pierwszy hejt

  Pani Pryczkowska ma na nogach złe buty, które wogóle nie pasują. Brak gustu. Pan Pryczkowki już sam nie wie jak się ubrać, czy jak chłop, czy jak szlachcic. Dla mnie to wszystko jest sztuczność. Brak klasy.

 • 3 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Drugi hejt do yyyyy

  W d... to mają ciebie. Wszyscy się interesują. tylko nie ma co gadać, bo Pryczkowskim się należy, jak nikomu innemu. Gdyby nie oni to o kaszubszczyznie mało kto by mówił. A kjeśli już to, tak jak ty, czyli jako o czymś byleczym. A dzięki nim (wcześniej Janowi Pawłowi II i innym wielkim) kaszubszczyzna wyszła na piedestał. Koniec. Kropka.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Ale czy ta prawdziwa kaszubszczyzna? Ta, gdzie wieje wiatr pachnący piaskiem i wrzosem?

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak

  A niech się w bawią,jak nic innego nie mają do roboty. Komu to przeszkadza?

 • 0 0 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Państwo Pryczkowscy, brawo !!!
  Jesteście bardzo wiarygodni w tym co robicie, od samego początku ..., dość długo i z dużym dorobkiem. Jeszcze młodzi, pewnie z pomysłami i chęcią działania.
  Za sprawą takich ludzi rozwija się kaszubska kultura, kultywuje się tradycja i bogaci się regionalne piśmiennictwo - dziękujemy :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.