Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Jest teaser i plakat filmu Kamerdyner - epickiej sagi o losach Kaszubów, Polaków i Niemców

Opublikowany: 2018-05-09 10:21 Autor: nadesłane

Na wczorajszej konferencji prasowej zaprezentowano plakat oraz pierwszy teaser filmu Kamerdyner - zrealizowanej z ogromnym rozmachem epickiej sagi, losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle wydarzeń pierwszej połowy ubiegłego wieku i historii zakazanej miłości. Film wejdzie do kin już 21 września, wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Zdjęcia do filmu zakończyły się w kwietniu. Trwały blisko trzy lata.

Twórcy filmu podkreślają, że jest to produkcja wyjątkowo wymagająca – fabuła obejmuje blisko 50 lat i ukazuje najważniejsze momenty historii Polski w pierwszej połowie XX wieku: wybuch I wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości i walkę Kaszubów o włączenie Pomorza w granice nowo powstałej Rzeczypospolitej, wybuch II wojny światowej i wreszcie wkroczenie Armii Czerwonej. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. Film wyreżyserował Filip Bajon.

fot. Rafał Piajański

Filip Bajon. fot. Rafał Piajański

– „Kamerdyner” poprzez bohaterów i ich dramatyczne losy rozwija wątki kaszubskie. Przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, zupełnie pomijanej w historii i filmie polskim, która walczyła o swoją niezależność́ bez względu na przeciwności. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę̨ XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. Film zaplata się̨ epicko, prowadząc równolegle wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub – mówi reżyser Filip Bajon.

– Losy mojego bohatera – Mateusza bardzo mnie wzruszają. To jego oczami oglądamy wszystkie dramatyczne wydarzenia pokazane w filmie – mówi o swojej roli Sebastian Fabijański.

Janusz Gajos. fot. fot. Rafał Piajański

Anna Radwan. fot. Rafał Piajański

Sebastian Fabijański i Marianna Zydek. fot. Rafał Piajański

Plakat do filmu stworzył Andrzej Pągowski. Na konferencji opowiedział o wyzwaniach, które stanęły na jego drodze w czasie pracy nad plakatem: Miałem o tyle trudną sytuację, że pierwszy raz pracowałem na scenariuszu i na rozmowach z aktorami i reżyserem. Dotąd oglądałem gotowy film. Zaangażowana została cała ekipa: fotograf, który ze mną pracuje według pomysłu, który naszkicowałem, aktorzy, którzy musieli swoją twarzą, kostiumem, sylwetką zagrać jeden moment, reżyser, który przybliżył mi film. Tym razem nie była to praca jednoosobowa, ale zbiorowa.

Premiera filmu zaplanowana jest na 21 września 2018 r.

Kamilla Baar-Kochańska,Borys Szyc. fot. Rafał Piajański

fot. Rafał Piajański

Sebastian Fabijański. Rafał Piajański

Plakat filmu. fot. nadesłane

(nadesłane: mat. pras., oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 11 5 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lady

  Myślę, że to będzie piękna uczta dla ducha i zmysłów. Czekam na ten film.

 • 3 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gajos ma wprawe

  W rozmowie z kaszubami w czterech pancernych miał scenę z kaszubem

 • 5 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Onna

  CiekawO się zapowiada napewno będę w kinie.

 • 6 9 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmmmm

  Jakoś nie mam ochoty oglądać ten film. Tym bardziej, ze wiem, ze sceny kręcono gdzieś na mazurach a nie na kaszubach

 • 8 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Dlaczego nie zagrała rodowita Kaszubka Danuta Stenka?

 • 6 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Dlaczego kręcili na Mazurach ?

 • 5 15 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  a od kiedy to kaszubi to nie polacy??
  kolejny gniot z prowokacją i zafałszowaniem historii
  kolejna próba mydlenia oczu
  tytuł artykułu powinien brzmieć losy kaszubów i kropka.
  ale propaganda musiała dodać niemców i polaków, co za chłam
  jak za komuny fałszowanie ideologiczne historii

 • 7 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszub

  Jaka propaganda? Dzisiaj tubę ma PiS, oprzytomnij człowieku... Było i jest wielu Kaszubów - nie-Polaków. Choćby jeden z pogromców Napoleona - von Gostowski, czy pół Kaszuba G. Grass. To oczywiste, choć niektórym trudno to przełknąć, bo wolą swoje ideologiczne kłamstewka zamiast rzetelni studiować historię :)

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @kaszub

  aczkolwiek trzeba przyznać, że większość Kaszubów deklarowała także przynależność do narodu polskiego (stąd w rocznikach np. Kaszuba-Polak).

 • 4 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do autora

  Dziękuję za ciekawą notatkę. Chciałbym tylko nadmienić, że nie istnieje w języku polskim słowo "teaser", za to istnieje słowo "zwiastun". Można używać go do woli.

 • 0 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Jestem zwolennikiem czystości językowej, w równym stopniu języka kaszubskiego i języka polskiego. Swój język, czy języki, należy szanować.
  Czasem mnie śmieszy, kiedy niektórzy Kaszubi (przeważnie starsi) nieudolnie próbują powiedzieć zdanie po polsku. To jednak pestka. Od najmłodszych lat, w szkole podstawowej, raziły mnie słowa obce w języku polskim, mające swoje odpowiedniki, np. "auto" to po polsku "samochód". Podobnych wyrazów obcych w języku polskim są tysiące. Przecież język to nie śmietnik. Języki narodowe stanowią dziedzictwo kulturowe. Dlatego lepiej używać słowa "zwiastun" zamiast słowa "teaser", podobnie jak zaśmiecające język polski słowo "sponsor" zamiast pięknego słowa "dobrodziej". Postępujące zaśmiecanie języka nie najlepiej świadczy o Polakach, którzy często nie szanują siebie i swojego języka.

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiki

  Gajos w każdym filmie jest wielki. Nie gra w "bylejakościach". Czekam więc na film.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.