Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kultura

 • Dzień Seniora w kartuskim ZUS-ie 2x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 8 lat temu.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Kartuzach i Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach zapraszają wszystkie osoby starsze, emerytów i rencistów, osoby niepełnosprawne i ich rodziny do udziału w akcji Dzień Seniora w Inspektoracie ZUS w Kartuzach.

 • Mikołaje już się szykują... 3x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 8 lat temu.

  Czas przejrzeć sanie, nakarmić renifery, przygotować upominki i strój mikołajkowy – już wkrótce bowiem VI Ogólnopolski Zjazd Mikołajów w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Jak co roku, 6 grudnia jedna z najbardziej oryginalnych imprez w powiecie kartuskim.

 • Jazzowe wydarzenie w Kościerzynie 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Niezwykłe brzmienie saksofonu Macieja Sikały i popisy wibrafonisty Dominika Bukowskiego zdominowały Jazzowe Zaduszki w Kościerzynie. Słuchacze zebrani w sali Szopińskiego mieli okazję posłuchać również jednego z najlepszych w Polsce perkusistów – Kazimierza Jonkisza. Muzycy zagrali w kwartecie kontrabasisty Piotra Lemańczyka. Mieszkańcy Kościerzyny jako jedni z pierwszych usłyszeli

 • Lekcja WOS na krzesłach radnych 0x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 8 lat temu.

  Gimnazjaliści z Leźna na jedną z lekcji wiedzy o społeczeństwie pojechali do żukowskiego Urzędu Gminy. W sali obrad Rady Gminy uczyli się o samorządzie terytorialnym.

 • Kartuzy. Patriotyczny happening 33x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Obchody Święta Niepodległości w Kartuzach tym razem z oryginalnym akcentem. Na pamiątkę wydarzeń sprzed lat licealiści i ich opiekunowie zainscenizowali wjazd marszałka Piłsudskiego na kartuski Rynek, wyzwolenie Polski spod rządów zaborców i scalenie flagi narodowej. Zobacz fotorelację z happeningu.

 • Nie zapomnij o fladze 19x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  W środę świętować będziemy dziewięćdziesiątą pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z tradycji tego dnia, jest wywieszenie flagi narodowej. – 11 listopada to ważny dzień dla Polski, dlatego warto pamiętać o fladze – przekonuje historyczka Barbara Kąkol z Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. – Wywieszając flagę, zaznaczamy swoją odrębność narodową.

 • Muzycznie w Kartuzach 0x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Dwa muzyczne wydarzenia zdominowały piątkowy wieczór w Kartuzach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Zaduszki Jazzowe, podczas których zagrał kwintet Marcina Wądołowskiego. Sporo osób przyszło również na koncert zespołu Śmig w kartuskiej kolegiacie.

 • Mistrzowie kaszubskiej pisowni 10x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Ponad dwieście osób wzięło udział w VIII Dyktandzie Kaszubskim, które odbyło się w Sierakowicach. – Byliśmy mile zaskoczeni liczbą uczestników – mówi Tomasz Fopke, poeta i muzyk, który pracował w komisji dyktanda. – Rozwój regionalizmu w końcu jest widoczny i z tego należy się cieszyć. Kiedyś znajomość kaszubskiego była powodem do wstydu, teraz jest nagradzana.

 • Muzyczna akcja młodych ludzi 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Młodzież z gminy Kartuzy szykuje świąteczną akcję „Muzyczny Uśmiech”, podczas której odwiedzi z gitarami szpitale i Dom Dziecka. – Ten pomysł zrodził się rok temu, wówczas przed świętami poszliśmy do szpitala w Dzierżążnie i było naprawdę świetnie – mówi Marcin Jażdżewski, jeden z pomysłodawców akcji. – Teraz chcemy to powtórzyć, ale już z większą pompą. Każd

 • "Naha People" - niezwykły jazz Piotra Lemańczyka 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 8 lat temu.

  Po dwóch latach od wydania świetnego krążka „Village Time” doczekaliśmy się kolejnej udanej składanki kontrabasisty Piotra Lemańczyka. Tym razem jazzman zaprosił do współpracy fenomenalnego amerykańskiego trębacza Tima Hagansa. Poza tym na nowej płycie usłyszymy saksofon Macieja Sikały, wibrafon Dominika Bukowskiego, bębny Kazimierza Jonkisza i kontrabas kompozytora. „Naha People” to rzec

 • Wilanowo. "Ślub ze szkołą" 6x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Piątka pierwszaków ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie wzięła swój pierwszy ślub – ,,ślub ze szkołą". W obecności kolegów, nauczycieli i rodziców przyrzekali i ślubowali, że będą dobrymi Polakami.

 • Trzeci tomik poezji Ewy Warmowskiej 4x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  „A serce bije jedno…” – to już trzecie dzieło Ewy Warmowskiej z Bąckiej Huty wydane w formie książki. W tym roku projekt, dzięki któremu wydano poezję zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 • Borkowo. Wieczornica pamięci Jana Pawła II 0x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  W trzydziestą pierwszą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Szkole Podstawowej w Borkowie wspominano patrona tej szkoły – Jana Pawła II, który był i jest autorytetem dla uczniów szkoły.

 • W Somoninie gotują na szóstkę 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Ich rówieśnicy mają wolną sobotę. Oni idą do szkoły. Nie za karę. – To przyjemność – mówi Andżelika Kupc, jedna z uczennic szkoły w Somoninie. – Sama zgłosiłam się na zajęcia, bo bardzo lubię gotować. A tu mam okazję doskonalić umiejętności i sporo się dowiedzieć. W somonińskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Kapitał Ludzki” uczniowie spot

 • W Somoninie o tym jak zbudować beczkę 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Bednarstwo jest tematem tegorocznego Forum Twórców Ludowych w Zespole Szkół w Somoninie, które potrwa do jutra. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie, goście z Europy i twórcy ludowi mają okazję zobaczyć, jak buduje się tradycyjną drewnianą beczkę. Spotkanie prowadzi bednarz Jerzy Jankowski z powiatu bytowskiego.

 • Nie żyje Marian Kołodziej 4x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Kiedy tego lata mieliśmy okazję spotkać się w kartuskiej Galerii Refektarz z Marianem Kołodziejem, artystą plastykiem, scenografem teatralnym i filmowym, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, nikt nie przypuszczał, że będzie to ostatnie z nim spotkanie. Kołodziej zmarł we wtorek wieczorem w Gdańsku.

 • Nagrody i wyróżnienia dla pedagogów 8x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Podczas gminnych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele i dyrektorzy szkół z terenu gm. Kartuzy odebrali podziękowania i wyróżnienia. Specjalne nagrody dyrektorom szkół wręczyła burmistrz Kartuz Mirosława Lehman.

 • Kartuzy. Świętowali pierwszoklasiści 3x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu pierwszoklasistów kartuskiej Jedynki już za nimi. Dyrektor Dariusz Zelewski pasował ich na uczniów:
  - Jestem przekonany, że kolejne lata waszej nauki będą wspaniałe – pokrzepił najmłodszych uczniów dyrektor. Uroczystemu przyjęciu maluchów do społeczności szkolnej przyglądali się rodzice.

 • Międzynarodowe spotkanie w Somoninie 0x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie goszczą kilkadziesiąt osób z Włoch, Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Bułgarii i Francji. Goście przyjechali do Polski w ramach projektu Comenius Partnerski. Dziś na spotkaniu w szkole prezentowali swoje badania dotyczące tegorocznego tematu – „Porostów i zanieczyszczenia atmosfery”.

 • Nagrodzeni za fotografowanie Pomorza 16x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie oraz licealistka z II LO w Kartuzach zostali laureatami międzywojewódzkiego konkursu fotograficznego ,,Najpiękniejsze krajobrazy pomorskie" zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Inżynierii Gospodarki w Słupsku.

« Poprzednia strona1142143144145146160Następna strona »