Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kultura

 • Perłowy blues 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Ciekawy, muzyczny wieczór zaserwowała wczoraj razem z wyśmienitą kawą „Perełka” w Kartuzach. Do dźwięku używanej porcelany, bluesa zagrali świetni gitarzyści z powiatu kartuskiego – Jarosław Felix Regliński i Sebastian Szuman.

 • Dziękowali rolnicy i pszczelarze 0x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  W niedzielę w Sierakowicach za plony dziękowali rolnicy, zaś za efekty pracy pszczół – pszczelarze, w ramach Pomorskich Dni Pszczelarza. Mieszkańcy sołectw przygotowali 14 tradycyjnych wieńców żniwnych. Były też dożynkowe kołacze, a chętni mogli popróbować domowych, kaszubskich wypieków lub zaopatrzyć się w miód pitny.

 • Świąteczne popołudnie w Tokarach 1x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Tradycją się stało organizowanie przes Sołtysa i Radę Sołecką w Tokarach, w dniu 15 sierpnia pikniku rodzinnego dla mieszkańców Tokar i sąsiednich wsi. Patronat nad imprezą sprawuje wójt gm. Przodkowo Andrzej Wyrzykowski. Pomimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy nie zawiedli!

 • Tysiąc piszczałek w Tuchlinie 5x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Powietrze drżało, gdy na nowych organach w kościele w Tuchlinie zabrzmiała „Toccata i fuga d moll” Bacha a później „Alleluja” z oratorium Haendla. Dziś organy, które składają się z około tysiąca piszczałek zostały uroczyście poświęcone przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę.

 • Maksymalnie mocne "Łzy" 3x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Tak energetycznego koncertu dawno w Sierakowicach nie było. Mimo, że niebo prawie nie przestawało płakać, grupa Łzy, do której należał wieczór tegorocznej „Nocy pod gwiazdami”, dała mocne show. Mimo niesprzyjającej aury ludzie przy sierakowickim amfiteatrze dali się ponieść wibracjom płynącym ze sceny.

 • Chmielno. Na festynie u policjantów i strażaków (zdjęcia) 17x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Jeśli ktoś marzył, by zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, albo policyjnej patrolówki, mógł zrobić to dziś w Chmielnie podczas festynu zorganizowanego przez kartuskich strażaków i policjantów. Atrakcji nie brakowało, a bawili się nie tylko najmłodsi.

 • Baśniowe kamienie w Pomieczyńskiej Hucie 13x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Pięciu artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowuje w plenerze rzeźby związane z symboliką kaszubskiego Remusa – bohatera książki Aleksandra Majkowskiego. Gotowe prace za dwa tygodnie staną w Kartuzach, na terenie dawnych ogródków działkowych przy Galerii Refektarz. Później zdobić będą Park Solidarności.

 • Prace Z. Sapały do obejrzenia w Chmielnie 3x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Do 25 sierpnia można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie wystawę prac Zenona Sapały, artysty z Kartuz. Wernisaż wystawy, który odbył się wczoraj, zgromadził sporo gości zainteresowanych sztuką.

 • A. Olszewski i G. Czech najlepsi w zażywaniu tabaki 1x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Andrzej Olszewski, znany regionalista i wytwórca tabaki z Sierakowic zajął pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki. Wicemistrzynią została Genowefa Czech ze Staniszewa (gm. Kartuzy).

 • Polski "Jozin" i kolorowe kramy skąpane w słońcu 12x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Żar płynął z nieba, a słońce spiekało czoła uczestników pierwszego dnia tegorocznego Jarmarku Kaszubskiego – tych którzy przyszli posłuchać muzyki i skeczów Kabaretu Pod Wyrwigroszem i tych, którzy rozstawili kolorowe kramy i sprzedawali swoje oryginalne wyroby. Mimo niewielkiej frekwencji publiczności, Jarmark 2008 rozpoczął się atrakcyjnie. Jutro kolejny dzień imprezy.

 • Diabły sprzedają się najlepiej 0x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Niecodzienne rzeźby wykonane w porożach jeleni, reniferów i łosi, trofea myśliwskie, obrazy, rzeźbione diabły i za pomocą szydełka wykonane ozdoby – to wszystko można oglądać w Sierakowicach. Nie tylko zresztą oglądać, bo wiele z dzieł artystów jest na sprzedaż. Wstęp na wystawę w sierakowickim Gminnym Ośrodku Kultury bezpłatny.

 • Brodka i Rynkowski w strugach deszczu 14x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Niedzielna aura nie była łaskawa dla organizatorów Biesiady Kaszubskiej. Padało, gdy śpiewała Monika Brodka, a i Ryszardowi Rynkowskiemu deszcz udało się przegonić zaledwie na chwilę. Mimo to nastroje dopisywały i ci, którzy wytrwali z pewnością nie żałowali czasu spędzonego na kartuskim Rynku.

 • Biesiada Kaszubska - Oddział Zamknięty zachwycił publiczność 10x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Dziś drugi dzień Kaszubskiej Biesiady na kartuskim Rynku. Wczoraj tłumy bawiły się przy muzyce Oddziału Zamkniętego i Zespołu Hey. Kaszubi zachwyceni byli łowickim i góralskim folklorem. Oglądali występy gości z zaprzyjaźnionych powiatów zagryzając prawdziwe góralskie oscypki. Ci, którzy jeszcze nie widzieli Masovi z Łowicza i Regli z Poronina, mają okazję obejrzeć ich taniec raz jeszcze

 • Pijani bluesem 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Miłośnicy bluesa bawili się wczoraj w mirachowskiej leśniczówce. Oj było gorąco! Zwłaszcza, gdy na scenę wyszedł JJ Band. Ale o schłodzenie muzycznego ciśnienia dbało niebo…

 • Tak się bawili w Pomieczyńskiej Hucie! 20x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Wiele emocji dostarczyła uczestnikom i widzom niedzielna rywalizacja między sołectwami gminy Kartuzy. Dyscypliny niekoniecznie olimpijskie, ale za to wymagające sprytu, sprawności i chęci uczestniczenia w zabawie. Organizatorzy oceniają, że Sołecczé Rozegracëje które odbyły się w Pomieczyńskiej Hucie przyciągnęły nadspodziewanie liczną widownię.

 • "To jest początek nowego życia Szajny" 0x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  - Przez całe długie życie grał na nosie śmierci – powiedział o Józefie Szajnie, zmarłym przed kilkoma tygodniami wielkim polskim artyście jego przyjaciel, Andrzej Żurowski. Dziś w Galerii Refektarz odbyło się spotkanie poświęcone pamięci reżysera-artysty.

 • Kaszubscy idole śpiewali w deszczu 7x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Ewelina Pobłocka z Luzina zwyciężyła w pierwszej edycji Kaszubskiego Idola – konkursie organizowanym przez Radio Kaszebe. Wśród osób z powiatu kartuskiego najwyżej uplasował się Michał Lange.

 • Feel dał czadu! 40x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Kto bardziej szalał? Muzycy grupy Feel czy tłum fanów tej popularnej grupy, która zagrała wczoraj na finał truskawkowego święta na Złotej Górze? Jedno nie ulega wątpliwości – organizatorzy strzelili w dziesiątkę zapraszając na Kaszuby Piotra Kupichę i jego zespół.

 • Bezczynność zabija człowieczeństwo 0x

  Autor: Iza Landowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Przebyłem długą i zawiłą drogę zanim osiadłem na Kaszubach – mówi Stanisław Zieliński kartuski poeta, malarz, który obchodzi 75 urodziny. – Wybrałem Kaszuby jako moją małą ojczyznę. Po prostu odkryłem Kaszuby, zakochałem się w nich i z nimi się zżyłem. Stanisław Zieliński jest jednym z inicjatorów Kartuskich Koncertów Organowych, które w tym roku rozpoczną się 6 lipca.

 • Zapłoną kamienie ku pamięci Szajny 1x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Przed kartuską Galerią Refektarz, w której tydzień temu otwarto wystawę prac Józefa Szajny, jak się okazało ostatnią za życia artysty, zapłoną kamienie. Ścianę ma zdobić symboliczna wizualizacja. Na widowisko, dyrektor Refektarza zaprasza wszystkich mieszkańców z Kartuz i okolic. Józef Szajna zmarł dziś nad ranem w szpitalu w Warszawie. Miał 86 lat.

« Poprzednia strona1149150151152153157Następna strona »