Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kultura

 • Kiermasz świąteczny na Rynku 9x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  W Kartuzach na Rynku można dziś było kupić świąteczne ozdoby przygotowane przez podopiecznych domów pomocy społecznej działających w powiecie kartuskim. Za niewielkie pieniądze można było nabyć niekiedy mini działa sztuki.

 • Kto zostanie mistrzem ortografii? 2x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Ponad sto osób walczyło dziś w Goręczynie o tytuł mistrza polskiej ortografii. Konkurs pisali uczniowie z 58 szkół województwa pomorskiego. Wyniki rywalizacji ogłoszone zostaną w najbliższy wtorek.

 • Niezwykła integracja w Wilanowie 3x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

 • Kolorowe Kaszuby 2x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Dziś kilkadziesiąt uśmiechniętych twarzy wypełniło salę kartuskiego Centrum Kultury, gdzie odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Moje Kaszuby”. Najszczęśliwsi byli oczywiście najmłodsi plastycy, którzy w tym roku malowali kaszubskie jeziora i dożynki.

 • Życie na pięciolinii 10x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Centrum Kultury w Kartuzach. Z sali dyrygentki Małgorzaty Kuchtyk rozlega się głośny śmiech… a chwilę później śpiew. To zbierają się na próbę chórzystki Cartusii – kilkanaście młodych kobiet, którym śpiewanie weszło w krew. W tym roku mija piętnaście lat odkąd przyszły na próbę scholi założonej przez księdza Gerarda Jakubiaka.

 • Jazzowe wspomnienie wojny 2x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Zupełnie nowy materiał muzyczny zaprezentował na Zaduszkach Jazzowych w Galerii Refektarz w Kartuzach Mikołaj Trzaska z zespołem. Jego koncert poświęcony był pamięci rzeźbiarza Zdzisława Pidka.

 • Żule, kurczaki i glebogryzarka :-) 5x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Na występ kabareciarza Grzegorza Halamy, który odbył się w „Kaszubskim Dworze” w Kartuzach, ciągnęły większe tłumy, niż na spotkanie z uzdrowicielem. Pewnie mieszkańcy naszego miasta wiedzą, że śmiech to zdrowie! Bo pan Józek zdaje się nie mieć co do tego wątpliwości.

 • Złote głosy Cartusii! 3x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Chór żeński Cartusia działający przy Centrum Kultury w Kartuzach zdobył Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Gnieźnie. W swojej kategorii rywalizował z kilkunastoma chórami z całej Polski.

 • Kożyczkowo. Wieczornica z okazji Święta Niepodległości 2x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  W miniony piątek z okazji 90-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wójt gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie zorganizowali wieczór patriotyczny.

 • Niestępowo. Patriotyczny wieczór z "Marylą" 3x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  W niecodzienny sposób Święto Niepodległości postanowili uczcić mieszkańcy sołectwa Niestępowo oraz Widlino (gm. Żukowo). Wieczór patriotyczny połączony został z artystycznymi występami m.in. sobowtóra Maryli Rodowicz.

 • Żukowo. Kaszubi z Tatarami 3x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Delegacja gminy Żukowo nawiązała współpracę z tatarską szkołą w Majskoje, na Ukrainie. Tatarzy chcą się uczyć od Kaszubów rozwiązywania problemów mniejszości etnicznej.

 • Zdmuchnęli osiem świeczek 5x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Młodzież skupiona przy Klubie Profilaktyki Środowiskowej „Eło” w Kartuzach świętowała ósmą rocznicę jego powstania. Była muzyka, taniec i bardzo dużo śmiechu!

 • Lekcja geografi z obieżyświatem 6x

  Autor: Iza Landowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Niecodzienną lekcję geografii mieli dziś uczniowie I LO w Kartuzach. Klasy o profilu geograficznym i nie tylko spotkały się z polskim podróżnikiem Romualdem Koperskim. Znany z wielu wspaniałych wypraw i rajdów syberyjskich podróżnik, z pasją opowiedział o przyrodzie, historii, tradycji i religii miejsc, które odwiedził.

 • Szkoła w Staniszewie wyróżniona przez biskupa 8x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Zespół Szkół w Staniszewie dziś uczcił rocznicę powołania na stolicę apostolską naszego rodaka, Jana Pawła II. Obchody VIII Dnia Papieskiego były wyjątkowe, ponieważ uczestniczył w nich biskup pelpliński, Jan Bernard Szlaga.

 • Wielkie wydarzenie w małym mieście 11x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Największe tegoroczne wydarzenie muzyczne w Kartuzach przeszło do historii. Był nim koncert Todd Wolfe Bandu, który odbył się wczoraj w Szynku Tabaka. Amerykańskich bluesmanów zaprosili do Kartuz członkowie Bractwa „Blue Note”.

 • Kaszubska jesień na sztalugach 0x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  W sobotę zakończył się w Sulęczynie plener malarski. Na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Węsiory” przyjechały do Sulęczyna artystki z Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. Mariana Mokwy z Gdańska.

 • Swiãto Bùlwé w Lisich Jamach 2x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Po imprezach truskawkowych i święcie chleba przyszedł czas na święto ziemniaka. Impreza pod tym hasłem odbyła się w niedzielę w Lisich Jamach (gm. Sierakowice). Festyn zorganizowali uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły przy udziale rodziców.

 • Kasa Chorych na zdrowie 3x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Kolejny udany koncert w Kartuzach zorganizowało Bractwo Bluesowe Blue Note. Z jego inicjatywy wczoraj w Gościńcu Kaszubskim wystąpił zespół Kasa Chorych. Bluesmani zagrali swoje największe przeboje. Wśród słuchaczy było sporo młodzieży. Kolejny koncert organizowany przez Bractwo Bluesowe już 14 października.

 • Złota Łyżka za zupę z dyni 6x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Zupa z dyni przygotowana przez Gospodarstwo Agroturystyczne „U Chłopa” z Chmielna, okazała się bezkonkurencyjna na I Festiwalu Potraw Kaszubskich, rozegranym w niedzielę w Somoninie. Zespół z „U Chłopa” zdobył Złotą Łyżkę w kategorii „danie obiadowe” oraz Srebrną Łyżkę w kategorii „potrawa”.

 • Najpiękniejsze gospodarstwa z gminy Żukowo nagrodzone 1x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 10 lat temu.

  W Dworze Artura w Gdańsku odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś 2008 oraz „Pomorskiego Konkursu Agroturystycznego”. Oba konkursy organizowane są pod patronatem marszałka województwa pomorskiego oraz wojewody pomorskiego. Organizatorem jest Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

« Poprzednia strona1150151152153154159Następna strona »