Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Puszczyki z Ostoi wypuszczone w Lasach Mirachowskich. "Będą tu miały świetne warunki"

Opublikowany: 2016-08-15 13:19 Autor: Magda Dzienisz

Trzy puszczyki, które na wiosnę trafiły do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja", miały szansę trafić z powrotem na wolność w Lasach Mirachowskich. Z tej okazji skorzystały dwa ptaki - wzbiły się w powietrze, przysiadły na gałęzi. Trzeci był jeszcze zbyt słaby, trafił z powrotem do ośrodka.

Pielęgnowane od wiosny przez pracowników pomieczyńskiej Ostoi, w piątkowe popołudnie zostały przywiezione do leśniczówki w Mirachowie. Trzy puszczyki tutaj miały z powrotem rozpocząć swoje życie na wolności. Dwa ptaki zostały znalezione w Gdańsku, jeden w okolicach Tczewa.

Nadgorliwość ludzi nie sprzyja ptakom

To puszczyki z tegorocznego lęgu. Dwa z nich zostały zabrane naturze na skutek ludzkiej nadgorliwości, tylko jeden – ten z okolic Tczewa, wymagał poważniejszej opieki, gdyż został pokiereszowany przez koty. To niestety częsty przypadek, gdy do Ostoi trafiają ptaki, które tak naprawdę nie potrzebują leczenia.

fot. Arkadiusz Marszałkowski/Nadleśnictwo Kartuzy

Pracownicy Ostoi cały czas podkreślają, że nie każdy znaleziony pisklak wymaga natychmiastowej pomocy.

- Mieszkańcy, wiedzeni chęcią pomocy, często przynoszą małe pisklęta, którymi tylko z pozoru nie opiekują się ptasi rodzice. Niektóre młode zwierzęta mogą zostawać czasowo bez opieki rodzica nawet poza gniazdem – tłumaczyła na naszych łamach Aleksandra Mach.

Tak jest też w przypadku puszczyków.

- Niesamodzielne i jeszcze nielotne młode szybko opuszczają dziuplę. Przebywają jednak w jej pobliżu, wędrując po drzewie czy pod nim, będąc jednak cały czas pod opieką ptasich rodziców. Puszczyki, gdy wyjdą z dziupli, nawet gdy spadną z drzewa, potrafią z powrotem się do niej wdrapać – wyjaśnia Andrzej Beczek, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Kartuzy.

Dwa wróciły na wolność

Swoją szansę na samodzielne życie wykorzystały dwa puszczyki. Wypuszczone z kartonów, wzbiły się w powietrze, przysiadły na gałęzi. Trzeci, ten, który przeżył starcie z kotami, okazał się zbyt słaby – usiadł na leśnej ściółce. Został z powrotem schowany do kartonu, pracownicy Ostoi podleczą go jeszcze kilka tygodni i znowu spróbują wypuścić.

fot. Arkadiusz Marszałkowski/Nadleśnictwo Kartuzy

Ptakom kibicowało liczne grono ludzi – wypuszczaniu puszczyków przyglądali się leśnicy z rodzinami, pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, dziennikarze, przedstawiciele samorządu. Leśnicy podkreślają, że w Lasach Mirachowskich sowy i inne ptaki mają świetne warunki do życia.

- Lasy Mirachowskie stanowią ostoję dla wielu gatunków ptaków, m.in. włochatki. To jedna z ważniejszych w północnych części kraju ostoi lęgowych tego gatunku. Przebywa to od siedmiu do nawet trzydziestu par lęgowych, co stanowi ponad 2 procent ogólnokrajowej populacji lęgowej – podkreśla Andrzej Beczek z Nadleśnictwa Kartuzy. – To międzynarodowa ostoja ptaków, obszar specjalnej ich ochrony w ramach sieci Natura 2000. Lasy Mirachowskie są też jednym z największych skupisk rezerwatów przyrody w Polsce.

Czy puszczyki z Ostoi poradzą sobie tutaj? Ich opiekunowie i leśnicy liczą, że tak.

- Puszczyki mają duże zdolności adaptacyjne, dlatego gniazdują zarówno w dziuplach drzew, jak i w budkach lęgowych. Puszczyki z Ostoi będą musiały znaleźć tutaj dogodne terytorium, być może będą przepędzane przez miejscowe puszczyki. Lasy Mirachowskie są jednak rozległe, z pewnością ptakom będzie tu dobrze. Ich naturalnym zagrożeniem mogą być tutaj kuny, ptaki krukowate albo jastrzębie. Ale liczymy, że puszczyki sobie poradzą – mówi Andrzej Beczek.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Powodzenia!

    :)))))

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.