Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Sezon na grzyby trwa. Pochwal się swoimi zbiorami i wygraj nagrodę!

Opublikowany: 2016-09-21 11:11 Autor: Magda Dzienisz

Kaszubskie lasy obfitują w grzyby, a sezon na ich zbieranie wciąż trwa. Wraz z Nadleśnictwem Kartuzy zachęcamy do przysyłania zdjęć z tegorocznych grzybobrań. Spośród przysłanych fotografii wylosujemy nagrody – trzy poradniki dotyczące zbierania grzybów.

Lasy Nadleśnictwa Kartuzy co roku przyciągają amatorów grzybobrania. Sezon na grzyby rozpoczął się już w lipcu, jednak to jesień jest okresem, gdy grzybiarze najchętniej odwiedzają leśne ostępy.

fot. Magda Dzienisz

Nie zbieraj grzybów, których nie znasz!

Jesienny masowy wysyp grzybów zaczyna się we wrześniu i trwa do pierwszych przymrozków. To czas, gdy pokazują się wszelkie podgrzybki, maślaki, opieńki. Doświadczeni grzybiarze czekają z pewnością na koniec sezonu – wówczas pojawia się gąsówka fioletowawa, smaczny grzyb jadalny.

- Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy – apelują leśnicy. – Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

fot. Magda Dzienisz

Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udziela także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach.

Wykręcać czy wycinać?

To pytanie, które zadawane jest od niepamiętnych czasów. Leśnicy radzą, by większe owocniki grzybów lepiej wyciąć – ze względów praktycznych, gdyż zaoszczędzić można sobie pracy przy czyszczeniu grzybów.

- Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki – radzą leśnicy.

Wykręcać należy grzyby blaszkowe: kurki czy rydze. Trzeba wyjąć je z podłoża ostrożnie – tak, aby nie uszkodzić trzonu i również dokładnie zakryć grzybnię ściółką.

fot. Magda Dzienisz

Grzybów nie należy zbierać do foliowych worków czy plastikowych wiader, bo mogą ulec zaparzeniu – w trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla zdrowia. Najlepsze do zbierania grzybów są szerokie, przewiewne, wiklinowe koszyki.

Warto zapoznać się również z poradami grzyboznawcy na temat podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania. Filmik przygotowany został przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

KONKURS DLA MIŁOŚNIKÓW GRZYBOBRANIA

Dla wszystkich amatorów grzybobrań przygotowaliśmy konkurs wraz z Nadleśnictwem Kartuzy. Wystarczy przysłać nam zdjęcie swoich tegorocznych leśnych zbiorów. Fotografie należy wysyłać na adres e-mail: konkurs.expresskaszubski@gmail.com

Wiadomość powinna zawierać:

  • zdjęcie z grzybobrania z krótkim opisem (jakie rodzaje grzybów widnieją na zdjęciu i ewentualnie w jakich okolicach zostały zebrane)
  • imię nadsyłającego, miejscowość i numer telefonu (do kontaktu w razie wygranej)

Każde zdjęcie opublikujemy, a spośród przysłanych fotografii wylosujemy trzech zdobywców nagród: ciekawego poradnika dotyczącego zbierania grzybów pn. „Bezpieczne grzybobranie”.

Na zdjęcia czekamy do poniedziałku, 26 września.

(oprac. na podst. lasy.gov.pl.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dałam babci smartfona z atlasem grzybów

    więc zbierała porównując z fotografią na ekranie. Powiedziała, że prawie usnęła w lesie z tych nudów przy takim ślamazarnym zbieraniu. To system dobry dla przedszkolaków. Babcia ze wszystkimi grzybami jest po imieniu i nawet zna ich stałe adresy zamieszkania. Telefon jej się przydał do zrobienia zdjęcia sarence.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.