Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Cuda i dziwy natury. Są także w twojej okolicy? Podziel się zdjęciem i wygraj nagrody!

Opublikowany: 2016-12-29 15:37 Autor: Magda Dzienisz

W Nadleśnictwie Kartuzy możemy spotkać sporo miejsc i obiektów fantastycznie ukształtowanych przez naturę. To interesujące twory natury nieożywionej, ogromne drzewa, fascynujące narośle na drzewach oraz oczywiście nieprzeciętne widoki. Czytelników zapraszamy do zabawy - czekamy na zdjęcia ciekawostek przyrodniczych, które sami uwieczniliście w okolicach.

Okolice lasów i same lasy pełne są ciekawych miejsc i obiektów. Nadleśnictwo Kartuzy wychodząc naprzeciw żądnym przyrodniczej wiedzy, wokół takich punktów wytyczyło sporo spacerowych tras. Podążając leśnymi ścieżkami można odkryć przepięknie ukształtowane krajobrazy, ale także interesujące twory natury ożywionej i nieożywionej. To m.in. gigantyczne drzewa, interesujące narośle, głazy, pomniki przyrody itp.

Tuż za Kartuzami, w leśnictwie Bilowo, rośnie 120-letni buk zwyczajny z dużym obrzękiem (tumorem).

- Na młodszych drzewach leśnych podobne wytwory prawie nie występują. Spotykamy je rzadko, jeśli już to na drzewach starych, ponad stuletnich, przy czym najciekawsze obrzęki są na drzewach najstarszych. Drzewa z takimi naroślami nie mają większego znaczenia gospodarczego, natomiast stanowią ciekawostki przyrodnicze, które urozmaicają nasze lasy – wyjaśniają leśnicy.

Narośl na buku powstawała co najmniej przez 70 lat! fot. Magda Dzienisz

Narośle tego typu są wytworem enzymów wytwarzanych przez specyficzny gatunek bakterii, które wprowadzane są przez „ślinę” mszyc żerujących na liściach w koronach drzew. Potem bakterie przenoszą się i rozwijają, zwykle w jednej części pnia drzewa. Ich działalność nie przynosi większej szkody zakażonemu drzewu, natomiast powoduje nienormalny przerost tkanki drzewnej. Trzeba podkreślić, że takie tumorzasta narośl, jaką obserwujemy na tym buku, powstawała co najmniej przez 70 lat.

Na tej samej trasie spotkamy również bardzo piękne drzewo – dąb o obwodzie pnia ok. 4 metrów. Ma on około 300 lat, a jego młodość przypada na ostatnie dziesięciolecia gospodarowania na tych terenach Zakonu Kartuzów.

Dąb ten „pamięta” jeszcze Zakon Kartuzów. fot. Magda Dzienisz

W leśnictwie Mirachowo napotkać można słynne groty.

- Pochodzenie tych osobliwości geomorfologicznych jest półnaturalne. Groty powstały w miejscu, gdzie jeszcze przed utworzeniem rezerwatu na przełomie lat 50 i 60 wydobywano żwir. Tym sposobem odsłonięto ławicę zlepieńca żwirowego, którego górne warstwy stanowiły jednolitą płytę wspierającą się na kolumnach. Luźny żwir wysypał się spośród kolumn na skutek erozji na dno starej żwirowni. W ten sposób powstały znane w obecnej formie groty – tłumaczą leśnicy.

Mirachowskie groty. fot. Magda Dzienisz

Nieopodal grot można zaobserwować jeden z najpiękniejszych widoków w Nadleśnictwie – to punkt widokowy Szczelina Lechicka. Ze wzniesienia, zwanego niegdyś Wzgórzem Wiktora, rozciąga się malowniczy widok na położone u jego stóp Jezioro Kocenko (z uwagi na rosnący las coraz słabiej widoczne), znajdujące się w dalszej perspektywie Jezioro Potęgowskie oraz zlokalizowane naprzeciwko strome zbocze rezerwatu przyrody „Jezioro Kocenko” porośnięte lasem.

Piękny widok rozpościerający się z punktu „Szczelina Lechicka” przyciąga spacerowiczów. fot. Magda Dzienisz

W rezerwacie przyrody „Żurawie Błota”, tuż nad Jeziorem Kamiennym stoi tzw. diabelski kamień. Obiekt ten ma 17-metrowy obwód i 3 metry wysokości.

Słynny Diabelski Kamień. fot. Magda Dzienisz

Jego bryła jest przepołowiona szczeliną, stąd też zwany jest Pękniętym. Na jego powierzchni występują liczne gatunki porostów. Z głazem tym wiąże się legenda mówiąca o tym, że na brzegu jeziora został on porzucony przez diabła, który budował kamienny most, lecz nie był w stanie dokończyć swego działa z uwagi na pianie koguta, którego się przestraszył.

KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Wszystkich Czytelników – miłośników przyrody i nie tylko – zapraszamy do zabawy. Z pewnością wędrując po leśnych trasach w Nadleśnictwie Kartuzy uwieczniliście ciekawe miejsca i obiekty fantastycznie ukształtowane przez naturę. Może to kamień o ciekawym kształcie, duży grzyb, gigantyczne drzewo, ciekawe rośliny, zwierzęta, przepiękne widoki? A może macie swoje fotografie obiektów już tu opisanych? Czekamy na wasze zdjęcia! Najciekawsze fotografie nagrodzimy upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Kartuzy.

Każdy mail, prócz zdjęcia, zawierać musi imię nadsyłającego, miejscowość oraz numer telefonu (potrzebny jedynie do kontaktu w razie wylosowania). Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację oraz potwierdzeniem posiadania praw autorskich do fotografii. Z jednego adresu e-mail można wysłać maksymalnie pięć zdjęć – każde jednak należy opisać: jaki przedmiot się na nim znajduje i gdzie to zdjęcie zostało zrobione.

Fotografie słać można do środy, 4 stycznia włącznie, na adres: konkurs.expresskaszubski@gmail.com.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cudów i dziwów nie brakuje

  Ale strach o nich pisać.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja z lasu

  "Człowiek z liściem na głowie".

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Mirachowo rządzi

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znawca

  Wychodzi na to że w Mirachowie jest najpiękniej i to prawda !!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.