Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Zapraszamy do świątecznej zabawy. Stwórzmy wspólnie galerię choinek

Opublikowany: 2016-12-22 15:59 Autor: Magda Dzienisz

Zapraszamy Czytelników do świątecznej zabawy, którą organizujemy wraz z Nadleśnictwem Kartuzy. Zachęcamy do przysyłania nam zdjęć swoich choinek - drzewko musi być "żywe". Na fotografie czekamy do 26 grudnia.

W wielu domach nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest zapach świerkowych igieł. „Żywe” choinki co roku stroimy bombkami, ozdobami, lampkami, a w Wigilię kładziemy pod nie prezenty. Świerk pospolity to wciąż najpopularniejsze drzewko stawiane w naszych domach.

Świerk pod śniegową pierzynką. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Świerk jest jednym z podstawowych gatunków lasotwórczych w Polsce. W górach tworzy naturalne bory. Wchodzi także w skład większości drzewostanów w Nadleśnictwie Kartuzy. Od dziesiątków lat utrzymuje swoją dominację, zarówno powierzchniową, jak i masową. Przeor kartuzów z XVII wieku Jerzy Schwengel w swoich pracach przyrodniczych odnotował dużo ciekawych informacji o gatunkach drzew i krzewów występujących na terenie kartuzji. Z jego zapisków wynika, że świerk występował na terenie kartuskich dóbr w XVIII wieku w okolicach Smołdzina oraz Gdyni.

W Nadleśnictwie Kartuzy rośnie potężny okaz świerka pospolitego. To pomnik przyrody, 150-letnie drzewo, które znajduje się przy leśniczówce w leśnictwie Mirachowo. Ten imponujących rozmiarów świerk ma prawie 4-metrowy obwód pnia i wysokość prawie 40 metrów.

Pomnik przyrody – świerk pospolity – rosnący w leśnictwie Mirachowo. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Kolejnym bardzo popularnym świątecznym drzewem jest jodła – na terenie Nadleśnictwa Kartuzy jej duże drzewostany występują w Leśnictwie Uniradze, przy ścieżce edukacyjnej, nieopodal kurhanów.

Młode jodły. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Tworzymy galerię Waszych choinek

Już kolejny raz zachęcamy naszych Czytelników do przysyłania zdjęć swoich przystrojonych drzewek. Przypominamy o jedynym warunku – choinka musi być naturalna. Wszystkie fotografie będą bieżąco publikowane na łamach naszego portalu.

fot. archiwum/M.Dzienisz

Każdy, kto przyśle zdjęcie, będzie miał szansę na zdobycie nagrody-niespodzianki ufundowanej przez Nadleśnictwo Kartuzy. Zestaw upominków trafi do trzech osób, których zdjęcia wylosujemy.

ZASADY:

Z jednego adresu e-mail można przysłać tylko jedno zdjęcie. Każdy mail, prócz zdjęcia, zawierać musi imię nadsyłającego, miejscowość oraz numer telefonu (potrzebny jedynie do kontaktu w razie wylosowania). Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację oraz potwierdzeniem posiadania praw autorskich do fotografii.

Fotografie słać można do poniedziałku, 26 grudnia włącznie, na adres: konkurs.expresskaszubski@gmail.com

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak

    dziękuję magdzie za nakręcanie tej strony.

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kolo

    Wiecej luzu i dystansu!
    Tak Cię to gryzie?! Porażka musi Cię bardzo boleć ;)
    Wierzę, że w końcu wygrasz i Ty. Wesołych Świąt!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.