Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Szakale złociste są na Pomorzu. Czy dotrą do kartuskich lasów?

Opublikowany: 2017-02-04 16:27 Autor: redakcja

Od kilkunastu miesięcy wiadomo o obecności szakala złocistego na Pomorzu. Osobniki te pojawiają się w lasach w okolicach Słupska, martwego szakala, zagryzionego prawdopodobnie przez wilki, znaleziono niedawno niedaleko Kwidzyna. Czy istnieje szansa, że te drapieżniki dotrą do kartuskich lasów?

Szakal złocisty zamieszkuje głównie południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi.

Szakal kontra wilk

Od 2015 roku drapieżniki te obserwowane są również w Polsce – na Polesiu, w dolinie Biebrzy, a w 2016 roku dotarły na Pomorze – widziano je w okolicach Słupska. 30 grudnia leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn zostali zawiadomieni o martwym zwierzęciu znalezionym w lesie, podobnym do lisa lub wilka.

- Kolega leśniczy, który pojechał na miejsce, stwierdził, że to szakal złocisty. Nie był jednak do końca pewien, zawiadomiono więc Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz powiatowego lekarza weterynarii. Powiadomiono też Instytut Badania Ssaków Państwowej Akademii Nauk w Białowieży. Naukowcy potwierdzili nasze przypuszczenia – mówi Roman Wasilewski, gł. spec. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku ds. gospodarki łowieckiej i polowań. – Okazało się, że zwierzę nie żyło już dwa tygodnie, na ciele nosiło ślady pogryzienia. Na tych terenach od jakiegoś czasu występują dwa wilki, jesteśmy niemal pewni, że to z tym drapieżnikiem szakal stoczył walkę.

Jak podkreśla Roman Wasilewski, wyniki badań wskazały, że znaleziony szakal był 3, 4-letnim samcem o wadze około 14 kilogramów. Naukowcy z Białowieży prowadzą aktualnie badania, które pozwolą ustalić, skąd szakal przybył na Pomorze, określą też jego dietę.

Canis aureus - golden jackal
Szakal złocisty osiąga wysokość do 50 cm w kłębie.

Według obserwacji leśników z Kwidzyna, myśliwych i osób postronnych, w tamtejszych lasach występować może jeszcze sześć osobników tego gatunku.

Szakale na Kaszubach?

Dlaczego szakal złocisty, niespotykany dotąd w Polsce, wybrał sobie właśnie te tereny do bytowania? Roman Wasilewski tłumaczy, że wpływ na to może mieć ocieplenie klimatu, obszary atrakcyjne pod względem występowania zwierzyny łownej, zmiany w gospodarce rolnej.

Range expansion of the golden jackal (Canis aureus) into Poland- first records - fig. 4
Szakale preferują otwarte, urozmaicone tereny, porośnięte trawami i krzewami.

- Szakal złocisty lubi tereny otwarte, rzeczne doliny, podmokłe obszary. Żywi się zwierzyną łowną: sarnami, zającami, ale też ptactwem oraz płazami i gadami, często również owocami, a nawet padliną. Zjada też gryzonie, które łatwo może znaleźć na łąkach czy ugorach – mówi. – Nie wiemy, czy będzie on zagrożeniem dla lisów czy jenotów, czy też będzie z nimi koegzystował. Z pewnością jego naturalnym zagrożeniem będzie wilk.

Być może szakal złocisty wkrótce pojawi się również i w kartuskich lasach.

- To bardzo prawdopodobne – twierdzi Roman Wasilewski. – Tereny te są z pewnością dla niego atrakcyjne, wiele czynników sprzyja coraz szerszej kolonizacji tego gatunku.

Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy waha się pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Z daleka podobny jest do lisa, poznać go jednak można po długich kończynach. Osiąga przeciętnie 38–50 cm wysokości w kłębie, a 70–105 cm długości.

Roman Wasilewski podkreśla, że zwierzę to nie jest żadnym zagrożeniem dla człowieka. Może jedynie stanowić zagrożenie, podobnie jak lis, dla hodowanego ptactwa

- Mieszkańcom Kaszub i miłośnikom przyrody pozostaje tylko wypatrywać tego ciekawego gatunku i nie dziwić się, gdy w lesie napotkają zwierzę o złocistej sierści, podobne trochę do lisa na nieco dłuższych łapach – mówi Roman Wasilewski.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [29]

 • 6 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator lesnikow

  Moze w koncu jakiegos lesnika-szkodnika pogoni z tych lasow

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciekawy artykyl

  Cieszy, że w dobie dzisiejszej urbanizacji, gdzie wszędzie do okoła powstają domy, osiedla, hale, można jeszcze spotkać tak rzadko występującą zwierzynę. W ubiegłym roku czytałem artykuł o wilkach i cieszyłem się, że zawedrowaly w nasze strony, oby w tym przypadku było podobnie.
  Spójrzcie wokół siebie i co widzicie?? Wszędzie budowle, a 20 lat temu w tych samych miejscach pasly się krowy albo trawka rosła. Za szybko świat idzie do przodu...

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@ obserwator

  Uważaj żeby Ciebie nie pogonił , jak będziesz tak sobie obserwował..

 • 8 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorro

  To jeszcze nie koniec - wraz z dobrą zmianą przyszły hieny i miśki :)

 • 17 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubka

  bardzo ciekawy artykuł ,czekam na następne z tego cyklu, przyrodę warto opisywać i poznawać

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przyrodnik

  może dzięki szakalowi zmniejszy się liczebność zwierzyny płowej, może i lisów w walce o terytoria? Dzięki naturalnym drapieżnikom , także i wilkom, ludzie nie będą musieli brać sprawy w swoje ręce i strzelać do leśnej zwierzyny. Pewnie znajdą się i tacy, ktorzy tak czy siak beda polowali bo po prostu sprawia im to przyjemność.....

 • 7 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LIS

  I po co było zabijanie tylu lisów i obnażanie się zabijaniem?
  Wmawiano nam, że lis nie ma naturalnych wrogów, a tu proszę są szakale, wilki, które z chęcią zajmą się naturalną selekcją bez udziału człowieka. Matka natura wie co robi!
  Co się stało z futrami tych zabitych lisów? Czy jakaś firma zgłosiła zapotrzebowanie na futra z lisów?

 • 2 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Slawka

  Właśnie, mam nadzieję,że znów ci myśliwi nie będą musieli robic selekcji, nienawidzę morderców!!!!

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 《》《》《》

  Ciekawe co na to rolnicy...

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @LIS

  "obnażanie się zabijaniem"? Czy na pewno to chciałeś powiedzieć?

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@LIS

  Obnażył po prostu swoje walory intelektualne :)

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @obserwator

  jak dalej tak będą kraść nasze dziedzictwo narodowe czyli lasy to te zwierzaki niedługo na naszych śmietnikach będą się zywic a nie w tych parko-lasach.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Padlinojad zje to, co jeszcze ...

  nie buzuje w naszym piecu (przywleczone przez nas z lasu razem z chrustem). Brawo szakale, hieny i pewne ptaszyska z tego samego znane.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Marcin

  Wyłapać... potem w worek i do stawu!!!
  Z lisami sobie nie radzicie to jeszcze szakale sobie sprowadzacie...
  W worek i do stawu!!!

 • 3 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawy

  kto o tym decyduje żeby sprowadzać wilki inne zagrożenia dla ludzi, kto będzie za to odpowiadał jeśli wilki zagryzą człowieka (zabawa kilku jest ważniejsza niż bezpieczeństwo ogółu!!)

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ciekawy

  Nikt ich nie sprowadza, same przychodzą na nasze tereny. Wilki nie zagryzają ludzi, nie siej paniki. Radzę poczytać wiele ciekawych artykułów na ten temat, skoroś taki ciekawy. Wilki odgrywają ogromnie ważną rolę w ekosystemie, a największym szkodnikiem jest człowiek o poglądach takich jak twoje.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ciekawy

  radzę poczytać, zamiast wierzyć w bajki o złym wilku z czerwonego kapturka - http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2015/02/wilki-sa-juz-na-kaszubach-czy-pojawia-sie-w-nadlesnictwie-kartuzy

  p.s. jeśli już "wilki" wykazują się agresją to niemal na 100 proc. są to hybrydy wilka i psa. Oczywiscie znów jest to winą człowieka, ktory sobie takiego psa udomowił, a potem wypuszcza do lasu, nie opiekuje się zwierzęciem, psy dziczeją i wchodzą w interakcję z wilkami. Wilk unika człowieka, boi się go. Hybryda zatraciła pierwotne instynkty i nie boi się ludzi.
  p.s2. tak naprawdę to największym szkodnikiem w przyrodzie jest człowiek. I to on sam jest najgroźniejszym gatunkiem dla innego człowieka.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kamienica krolewska

  oooooo wczoraj byłem na drodze w lesie kamienica krolewska- mirachowo i myslalem ze to pies a teraz sadze ze byl to szakal , moglem zrobic zdjecie

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kamienica

  Wy to tam wogule macie specyficzną przyrodę ...

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lisek

  Szedł sobie chodnikiem przy siódemce już w Gdańsku. Nie zabiliśmy go. Kury mamy ogrodzone.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fakt

  wilki zagryzają psy i króliki

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znawca

  jak przyjdą tygrysy to leśnicy też będą robić zdjęcia

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @znawca

  jak przyjdą tygrysy, to zeżrą świnie.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mmmmm

  Teraz nasi "miłośnicy przyrody" powinni przejść jakieś szkolenia co by wilka albo szakala z dzikiem nie pomylili!
  No chyba że zaczną strzelać do władnej d*py to nie mam nic przeciwko
  !

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja;) ty

  a kiedy głuszce zawitają do puszczy mirachowskiej

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak przyjdą tygrysy

  to myśliwi nie będą pili

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kamienica

  W Stowarzyszeniu rządzą WILKI a w KGW -WILCZYCE.Tam trzeba zrobic selekcje ,a nie stzelać te biedne lisy

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szakale, hieny i kojoty mają apetyt ...

  a ponad nami sępy też wypatrują pożywnych resztek .

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lynx lynx

  "szakal w Polsce, to ekspansja kolejnego obcego drapieżnika....", ".."Jest to dość duży drapieżnik, więc może potencjalnie oddziaływać na populację zająca, czy sarny poprzez zabijanie młodych koźląt" - .."
  źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,405735,naukowcy-potwierdzili-obecnosc-w-polsce-szakala-zlocistego.html"
  ------------------------------------

  więc chyba nie ma co się tak cieszyć

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.