Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Choć jeszcze zimno, las budzi się do życia. Na Kaszubach są już zwiastuny wiosny

Opublikowany: 2017-03-11 14:04 Autor: nadesłane

Do lasów mirachowskich żurawie przyleciały już w połowie lutego, nadlatują również dzikie gęsi. Zakwitają pierwiosnki, zawilce, pojawiają się pierwsze owady, zaczynają śpiewać ptaki. W marcu las powoli budzi się do życia.

W tym roku zimie ciężko rozstać się z naszym regionem. Wciąż jest chłodno, wilgotno, jeszcze gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Świat przyrody jednak powoli budzi się do życia, oznaką nadchodzącej wiosny jest zawsze przylot żurawi.

Ptasie zwiastuny wiosny

Najwcześniej przylatują stare, doświadczone żurawie pary, w marcu nadlatują te młodsze. Wówczas zaczynają się ich charakterystyczne „tańce” i dzikie pląsy, przerywane głośnymi hejnałami. Głos żurawia przypomina głos trąbki i jest słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Powstaje dzięki pętlowatej budowie tchawicy, działającej jak pudło rezonansowe.

Nadlatujące żurawie to zwiastuny wiosny. fot. J. Pawlikowski

Posłuchaj klangoru żurawi

Podczas toków ptaki podskakują i kłaniają się sobie z rozpostartymi płasko skrzydłami. Samce pionowo trzymają dziób i w dostojnym marszu kroczą za samicą. Samce i samice biegają ku sobie, wysoko skaczą i uderzają skrzydłami, krążą w kółko lub zygzakiem. Czasem podnoszą kamień, gałąź lub kępkę trawy i wyrzucają je wysoko w powietrze.

Żurawie. fot. archiwum/M.Dz.

Nad Kaszubami pojawiły się też pierwsze klucze dzikich gęsi, oznajmiające swój przylot głośnymi odgłosami.

W marcu przylatują także zięby, rudziki i strzyżyki, powracają również kosy, które preferują lasy. Te żyjące w miastach są osiadłe. W ubiegłym tygodniu, w słoneczne poranki można było usłyszeć już koncert złożony z kilku ptasich głosów – intensywnie śpiewają drozdy śpiewaki i dzwońce.

Drozd śpiewak. fot. Jan Duda

Koncerty urządza też samiec dzięcioła dużego, bębniąc częstą w długich seriach na sękach, suchych gałęziach, blachach – w taki specyficzny sposób oznacza swój rewir lęgowy.

Dzięcioł. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Rozpadają się wielogatunkowe stada, w których ptaki spędzały zimę. Niektóre ptaki rozpoczynają już lęgi – pisaliśmy o krukach, a wśród „wcześniaków” są też bieliki, puszczyki i puchacze.

Czas nowego życia

Dla rodziny psowatych przedwiośnie i wczesna wiosna to czas zalotów. U wilków już pod koniec lutego dominująca samica, nazywana waderą, wchodzi w okres rui. Młode wilki rodzą się w marcu lub kwietniu – w tym czasie przychodzą na świat również lisy i kuny leśne.

Młody lis. fot. M.Zawadzki

W marcu prosi się także locha – samica dzika. Zalega w przygotowanym przez siebie barłogu, wyściela go liśćmi, paprocią, mchem. Warchlaki rodzą się bardzo dobrze rozwinięte – z otwartymi oczami. Przez pewien czas pozostają w barłogu ogrzewając się wzajemnie ciałami, jednak szybko nabierają sił i stają się żwawe.

Warchlak. fot. M. Zawadzki

fot. M.Zawadzki

Na świat przychodzą również młode zające. Samica szaraka koci się w bezpiecznym, zacisznym miejscu. Co ciekawe, wkrótce po wydaniu młodych na świat i nakarmieniu ich mlekiem, samica ze względu bezpieczeństwa opuszcza miot na parę dni. Młode szaraki siedzą bez ruchu, przytulone do siebie, nie wydają żadnego dźwięku – chroni je to przed drapieżnikami.

Gdy słońce mocniej przygrzeje, pojawiają się też pierwsze biedronki, żuki gnojarze, ćmy. W marcu można spotkać już różne chrząszcze z rodziny biegaczowatych, m.in. tęcznika liszkarza, który należy do najpożyteczniejszych i najładniejszych chrząszczy w naszych lasach.

Od połowy marca w wodach zbierają się żaby trawne – zasiedlają wszelkie wody stojące i wolno płynące. Składają skrzek, który tworzy galaretowate dywany zajmujące nawet wiele metrów kwadratowych powierzchni wody.

Zakwitają kwiaty

Wiosną, zupełnie inaczej wygląda las liściasty, a inaczej iglasty. W lesie iglastym póżniej zauważamy wiosnę, ponieważ nie ma w nim kwitnących gatunków runa, w mieszanym największe wrażenie robią właśnie kwitnące rośliny runa leśnego. Zakwitają pierwiosnki, przylaszczki, fiołki, zawilce gajowe, ziarnopłon wiosenny.

Przylaszczka pospolita. fot. J. Duda

Zawilec. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Przebiśniegi. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

W marcu na martwych i żywych pniach liściastych drzew pojawia się grzyb – boczniak ostrygowaty.

Boczniak ostrygowaty. fot. J.Duda

Pod koniec marca dojrzewają owoce bluszczu pospolitego, budzą się również drzewa. Na nagich gałęziach pękają kwiatowe pąki, ukazują się żółtozielone lub brązowawe kwiaty. Kwitnie m.in. dereń właściwy, olsza czarna, wiąz pospolity.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 9 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dziekuje

  bardzo pieknie opisane, sliczne fotki:)

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jo,jo

  Kiedy jest prawdziwa wiosna?Kto wie?

 • 12 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Takie sympatycne buźki zwierzaczków

  wolałabym na pierwszych stronach gazet, zamiast tych zakłamanych, nienawistnych facjat politycznych koboli.

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

  Dziękuję za wspaniały tekst. Jest taki realistyczny, że odczułam jakbym sama to widziała.
  Wspaniała odskocznia od brudów polityki!

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Korzi

  <3

 • 10 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia Blądi

  Ten artykuł to przykład edukacyjnej roli prasy - brawo. Wiosna to wspaniały czas dla przyrody, w tym i dla człowieka. Wiele zwierząt w miłosnym uniesieniu traci czujność i ginie. Dziś, pędząc swoim nowym nabytkiem (Aixam A.741 w tdeiku) na trasie Sierakowice - Kartuzy naliczyłam przy drodze kilka martwych istot, w tym: lisa, borsuka, kunę domową, kota i dużego ptaka drapieżnego (gatunku nie rozpoznałam ze wzgl. na dużą prędkość przejazdu, ale podejrzewam, że to myszołów albo jastrząb). Jak myślicie, dlaczego największa ilość urodzeń w szpitalach przypada na miesiące zimowe? Łatwo policzyć. Na mnie wiosną działają nawet pułapki feromonowe :)

  Pozdrawiam wszystkich, którymi opiekuje się św. Walenty
  Asia Blądynka

 • 4 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ech...

  I tak będzie lało i wiało przez cały rok z kilkoma dniami przerwy. Obecnie Kaszuby to chyba najgorszy rejon Polski pod względem pogody. Na południu ludzie korzystają ze słońca każdego dnia a u nas jak się trafi trochę ciepła w tygodniu to już sukces. Oczywiście w weekend zawsze leje. Coś się całkowicie poprzestawiało i wiecznie jest zimno i mokro.

 • 5 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ech...

  No tak,ale zrywanych dachów i powodzi, tak jak na południu też u nas nie ma :)

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja;) ty

  ale śliczny tekst :)

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wacław z góry

  Niby zaczął się czs ochronny dla ptaków zakładających gniazda a w lesie aż dudni od pił mechanicznych.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BOnnie

  Piekny artykul ,rzeczy ktore warto przeczytac i wiedziec. Wiosna tuz ,tuz.Bardzo lubie wiosne przyroda sie budzi do zycia i takze my nabieramy nowej energii!.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Babcia

  Moja wnusia po przyjściu z przedszkole powiedziała,że są już oznaki wiosny? A jakie? wymieniła.

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pierwszy zwiastun

  ... wiosny to minister Szyszka ze strzelbą.

 • 1 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żeby rosło DRZEWO

  trzeba wsadzić Szyszkę.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.