Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Akcja sadzenia drzew w mirachowskich lasach. Odtworzą drzewostan zniszczony przez kornika

Opublikowany: 2017-04-22 12:07 Autor: nadesłane

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji sadzenia drzew zorganizowanej przez Nadleśnictwo Kartuzy. Chętni, zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie, a także leśnicy, strażacy czy urzędnicy sadzili sosnę i świerka w lasach mirachowskich. Drzewa zostały posadzone na obszarze, gdzie wcześniej zaatakował kornik.

Dzięki dzisiejszej akcji sadzenia drzew odtworzony zostanie drzewostan zniszczony wcześniej przez kornika drukarza. Na specjalnie przygotowanej powierzchni w lasach mirachowskich, w Leśnictwie Bącka Huta, gdzie wcześniej wycięto chore świerki i przyszykowano glebę, posadzono sosny oraz w mniejszej ilości świerka. Na powierzchni około hektara zasadzono blisko 8 tysięcy drzew.

fot. Magda Dzienisz

- Musieliśmy wchodzić i wycinać tzw. posusz, zagospodarowywać drzewa wywrócone, bo świerk jest również podatny na szkody od wiatru. Doszliśmy do takiego momentu, że musieliśmy ten kawałek lasu wyciąć do końca. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi dziś ten las przywrócimy. Posadzimy dziś sosnę i świerka, nie będziemy się od niego odwracać – mówił Michał Majewski, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy.

fot. Magda Dzienisz

Jak zaznaczył, leśnicy w miejsce każdego wyciętego drzewa, oprócz tych usuniętych np. pod budowę dróg, sadzą nowe. Choćby w tym roku na terenie Nadleśnictwa Kartuzy zostanie posadzonych 260 tys. sadzonek drzew leśnych, a w całej Polsce aż 500 milionów.

W przedsięwzięciu wzięli chętnie udział uczniowie ze szkół w Mirachowie, Mojuszu i Szopie, ich opiekunowie, nie zabrakło też posła Stanisława Lamczyka, komendanta powiatowego PSP Edmunda Kwidzińskiego, strażaków z Mirachowa, zastępcy burmistrza Kartuz Sylwii Biankowskiej, przedstawicieli starostwa powiatowego w Kartuzach, leśników i pracowników Nadleśnictwa Kartuzy wraz z rodzinami.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Po wspólnym wysiłku na uczestników przedsięwzięcia czekał poczęstunek w Stacji Turystycznej Lubygość. Każdy mógł również otrzymać specjalny certyfikat od Nadleśnictwa, potwierdzający, że wziął udział w akcji sadzenia drzew.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [26]

 • 14 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znawca

  a ta wersja że to dziki sadzą drzewa o tym też coś będzie

 • 10 16 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Te wszystkie drzewa zniszczone przez kornika ? Haha dobre żarty, więcej tych drzew wycinajcie dla kasy to już wogle żadnego lasu nie będziemy mieli. Rozumiem jeszcze te drzewa przy drodze ale weźcie już te lasy zostawcie.

 • 11 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super

  Bardzo ważna i potrzebna akcja. Założę się, że hejterzy nie przyłożą ani palca do tego, aby dbać o przyrodę. Dziś Dzień Ziemi, co ty zrobiłeś dla swojej planety?

 • 16 8 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec

  Chcesz mieć opał, meble, elementy budulcowe do budynków, podłogi, drzwi? Po to jest właśnie drewno, które rośnie w lasach. lasy to gospodarstwo, na miejsce wyciętych drzew sadzone są nowe. lasy to też ostoja chronionych gatunków roślin, drzew, obszary chronionego krajobrazu, gdzie bez przeszkód możesz isc i podziwiać przyrodę. dowiedz się trochę może prędzej zamiast siać hejt i wypowiadać się na tematy, o których nie masz zielonego pojęcia.

 • 8 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...............

  Świetna inicjatywa i jak można zauważyć dla całych rodzin -brawo dla leśników!!!

 • 14 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia Blądi

  Świetna akcja. Brawo dzieciaki. Chętnie też bym wzięła udział, ale: primo - mam nogę w gipsie i drugie primo - mam wyjątkową alergię na wszelkiego rodzaju OFICJELI. W ich towarzystwie dostaję okropnej wysypki, silikony zmieniają położenie, a co się dzieje z botoxem, to przez skromność nie wspomnę.
  Pozdrawiam wspaniałe dzieciaki i dzielnych leśników.
  Asia Blądynka

  PS. Co będzie jak drukarz ponownie zaatakuje?

 • 16 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia Blądi

  To jeszcze ja - do Mieszkańca. Proszę poczytać o gospodarce leśnej. Las to nie tylko jagody, grzyby dziki i miejsce spotkań młodych par. Las to również "przedsiębiorstwo".

 • 8 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @Mieszkaniec

  dobry komentarz, niektórzy myślą, że drzewa się w fabrykach produkuje

 • 5 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NOWY.

  Mieszkaniec, zamiast krytykować sam byś mógł raz zrobić coś dla ogółu!

 • 9 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @NOWY

  Czy są chętni, którzy za darmo mi pomogą w pracy? Mogą ogród zrobić wokół domu, posadzić rośliny. Mam działkę 5000 m.kw. i jest gdzie sadzić. Obiad dam porządny.
  W mojej pracy nikt mi nie pomaga.
  Sadzić drzewa to za darmo, ale jak ścinają to tylko za grube pieniądze sprzedają.

 • 7 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Nowy

  A udostępnisz potem swój ogród zwiedzającym, spacerowiczom, turystom? A może takim, którzy wyrzucają z ochotą śmieci gdzie popadnie? I to nie jeden papierek, a gruz, meble, butelki, które często widzimy w lasach? Jeśli tak, to proszę bardzo, zbierz ekipę chętnych i ruszaj. Las to nie tylko "kasa". To również ostoja zwierząt, owadów itp, bez których przyroda nie funkcjonowałaby tak, jak powinna. To płuca ziemi, które produkują tlen, którym przecież oddychasz. Lasy to "filtry", drzewa wychwytują szkodliwe pyły i gazy, które produkujesz również ty jeżdżąc np. samochodem. To miejsca do turystyki i rekreacji, a co najważniejsze "producent" najważniejszego materiału na świecie - drewna. Wiedzą to dzieci, które dziś przyszły na sadzenie lasu, szkoda, że nie wiesz tego ty.

 • 5 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # outsider

  Mam wrażenie, że na tym forum wsrod wiekszej czesci komentatorów pokutuje zjawisko: "nie wiem ale sie wypowiem" oraz "moja racja jest najmojsza". Niektorzy zachowuja sie, jakby pozjadali wszystkie rozumy, a guzik wiedzą o tematach, na które się wypowiadają. Nie mówię tu o samych lasach i gospodarce leśnej, ale o innych tematach także. Warto wzbogacić swoją wiedzę, "zmądrzeć", a nie pisać i mówić to co ślina na język ( w tym przypadku na palce ;) ) przyniesie.

 • 5 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lex

  Brawo dla leśników?

 • 8 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do "znawców gospodarki leśnej" pytanie

  Wszędzie siekierezada i gdzie nie spojrzysz to coraz bardziej "łyso" - a wy uważacie, że jak się wytnie million drzew olbrzymich i zastąpi się je milionem nowych szdzonek, to "równowaga" jest zapewniona, bo ilość się zgadza. Być może zgodzi się za kilkadziesiąt lat, ale wątpię w to, bo wy wyrzynacie drzewa tysiąc razy szybciej, niż zdążą urosnąć sadzonki (których też jest tysiąc razy za mało w stosunku do ilościowej siekierezady). Widać wyraźnie, że wasza głupota zupełnie przesłania wam wzrok - a wystarczy popatrzeć z poziomu widzenia człowieka, albo z poziomu widzenia ptaka, jakie KOLOSALNE ZNISZCZENIA następują na naszych oczach. Najwięksi wrogowie naszej ojczyzny nie zrobiliby tego solidniej od nas samych. Brawo MY !!!

 • 8 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej ...

  Całkowita i tragiczna prawda. Lasy kładzione są pokotem i padają jak kłosy zboża pod kosą kosiarza. Różnica jest taka, że zboże urośnie znów za rok i będzie takie samo. DRZEWA to nie kłosy pszenicy (niestety).

 • 9 9 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ratujmy Lasy !!!

  Wsadźmy SZYSZKĘ !

 • 5 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borówek

  Sama akcja ok ale znamy te "korniki " bo przecież za 100 lat te posadzone drzewa też będą miały 100 lat (prawdopodobnie 40% sadzonek się przyjmie i doczeka dorosłości)

 • 5 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Do @Mieszkaniec zaraz to i tak zaczną wszystkie puszcze i parki wycinać...

 • 5 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # odp do znawcy tematu

  Wszystkie powierzchnie które leśnicy wytną są odnawiane, chyba że grunt przekazany jest pod drogę publiczną. Zboża rosną rok a drzewostany hodowane są do około 100 lat (zależy od gatunku). Później drzewa chorują i obumierają tak działa natura. Na hektarze sadzone jest 8-10 tysięcy sadzonek a do wieku dojrzałości dożywa około 500 sztuk. W miedzyczasie trzeba usuwać drzewa aby najładniejsze miały miejsce prawidłowo sie rozwijać. Jak odpowiedź jest niepełna to służe pomocą.

 • 6 7 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ odp ...

  Zupełnie rozminąłeś się z tekstem, na który rzekomo próbujesz odpowiadać. Przeczytaj powtórnie.
  Za swojego emeryckiego życia, jeszcze NIGDY nie widziałem takiej RZEZI drzew w lasach oraz na miejskich działkach, parkach, skwerach i wokół zabudowań prywatnych i państwowych. Czy tego nie widzisz ?? W miejscu dawnych lasów są polany i tysiące kikutów- a zdrowe, krzepkie pnie są wywożone wśród wycia pił spalinowych. Zaczęło się od Puszczy Białowieskiej (zaraz po uśmierceniu koni w Janowie Podlaskim), a teraz to już idzie lawina (a ty bajdurzysz o obrzucaniu się śnieżkami).

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lesny ludek

  bardzo ciekawa akcja :) super że skupia tak wiele osób :) mama nadzieje ze będzie bis :) np. wspólne sprzątanie lasu

 • 4 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Leśnicy pochwalcie się ile wycieliście buków między Kartuzami-Kaliska-Dzierżążno.Zamiast rozrzedzić las to wycinacie całe obszary z drogocennych gatunków dla kasy a reszta jest tak zarośnięta krzewami i samosiejkami że nawet dzika zwierzyna tam nie chce mieszkać a co dopiero jaki grzyb jadalny by tam chciał wyrosnąć.

 • 4 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  @odp do znawcy tematu, kiedyś jak się do lasu wchodziło to się nie widziało na 50 m tak gęsto było, a teraz to w tym "lesie" to na kilkaset metrów widać co jest w oddali, więc nie gadaj mi, że oni jakieś drzewa sadzą.

 • 4 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No, no

  No, to posadzili dwa drzewa :sosnę i świerka przeciwko jednemu kornikowi (czyt. art. wstępny).
  Ależ temu drukarzowi dogodzili, no, no.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gacek

  Brawo Pani wiceburmistrz

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bajka

  https://www.youtube.com/watch?v=WzbeI6Rnv_0

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.